Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisijos žinia Lietuvai: nebus šilumos skaitiklių – grės bauda

Pinigai
Pinigai
Šaltinis: energymarket.lt
0
A A

Energetikos ministerijos ir šilumos tiekėjų nuomonės sutapo – individualių šilumos apskaitos priemonių gyventojų butuose nebus. Kitokią nuomonę turi Europos Komisija (EK), įspėjusi Lietuvą dėl netinkamo Europos Sąjungos (ES) energetinių paslaugų direktyvos nuostatų perkėlimo į nacionalinę teisę.

Paaiškinimams liko du mėnesiai

Pagal ES reikalavimus, kiekviename bute iki 2016 metų turėtų būti įrengta individuali šilumos apskaita.

Energetikos ministerija pranešė, kad „ES energetinių paslaugų direktyvos nuostatos siekia užtikrinti, kad, jei tai techniškai įmanoma, finansiškai pagrįsta ir proporcinga potencialiems energijos sutaupymo kiekiams, galutiniams vartotojams konkurencingomis kainomis būtų pateikiami individualūs skaitikliai, kad vartotojai galėtų tikrinti ir laipsniškai mažinti suvartojamą kiekį“.

Jeigu per du mėnesius nebūna imamasi visų būtinų priemonių įsipareigojimams įvykdyti, EK gali kreiptis į ES Teisingumo Teismą dėl baudos Lietuvai skyrimo.

EK nuomone, dalis šios direktyvos nuostatų nebuvo perkelta į Lietuvos teisinę bazę tinkamai. „Artimiausiu metu EK sprendimas ir argumentai bus detaliai išnagrinėti, įvertintos netinkamai perkeltos direktyvos nuostatos ir bus apsispręsta dėl tolimesnio teisinio reguliavimo tobulinimo. Per artimiausius du mėnesius bus priimti atitinkami sprendimai, apie kuriuos informuosime EK“, – pranešė ministerija. 

Paprastai, jeigu per du mėnesius nebūna imamasi visų būtinų priemonių įsipareigojimams įvykdyti, EK gali kreiptis į ES Teisingumo Teismą dėl baudos Lietuvai skyrimo.

93 proc. daugiabučių permainų nesulauks

Energetikos ministerija nenorėjo paaiškinti, kokios sankcijos gresia Lietuvai ir kokie paaiškinimai bus pateikti EK.

Tačiau energetikos viceministras Aleksandras Spruogis LNK televizijai teigė, kad individuali šilumos apskaita gali ir turėtų būti diegiama tik naujos statybos daugiabučiuose. Tuo tarpu senuose daugiabučiuose, kurių Lietuvoje daugiausia – net 93 proc., tai daryti neapsimoka. Paprasčiausiai, išlaidos bus didesnės nei sutaupymai.

Visuose butuose įrengti individualią šilumos apskaitą kainuotų apie 1,5 mlrd. litų.

Prioritetas – namų šiltinimas

Šilumos tiekėjų asociacijos vadovas Vytautas Stasiūnas prieš kurį laiką teigė, kad ES reikalavimas turi išlygą – individuali apskaita butuose, kuriems šiluma tiekiama iš centralizuotų šilumos tinklų, turi būti įrengta „jeigu tai techniškai įmanoma ir ekonomiškai veiksminga“.

„Pagal direktyvą numatoma, jog apskaita turėtų būti vykdoma kiekviename bute. Tačiau tai yra nemažos investicijos – visų pirma lėšas reikia skirti namo apšiltinimui, vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui, kas užtikrintų mažesnį šilumos suvartojimą ir tolygų patalpų šildymą.

Tik atlikus minėtus darbus arba tuo pat metu kompleksiškai renovuojant pastatą būtų tikslinga investuoti į šilumos apskaitos prietaisų įrengimą kiekviename bute. Juk nedaug naudos iš to, jei matysi, kiek šilumos suvartoji, tačiau mažinti vartojimo nebus galimybių“, – teigė V.Stasiūnas.

EnergyMarket.lt

energymarket.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką