Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 17d. 13:18

Europos Parlamentas pritarė siūlymui trečdaliu didinti IAE finansavimą

Ekskursija po Ignalinos atominę elektrinę
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Ekskursija po Ignalinos atominę elektrinę

Daugėja vilčių, kad finansavimas Ignalinos atominės elektrinės uždarymui bus padidintas. Ketvirtadienį dauguma Europos Parlamento narių balsavo dėl didesnės paramos Lietuvai uždarant Ignalinos atominę jėgainę. Europos Parlamento nariai pasisakė už tai, kad ES 2021–2027 m. biudžete Ignalinos programai skirtų ne 552 mln. EUR, o trečdaliu daugiau – 780 mln. EUR.

Tai buvo galutinė Europos Parlamento pozicija. Dabar lemiamą žodį turi tarti Vadovų taryba.

Už tai, kad Ignalinos atominės elektrinės finansavimas būtų padidintas, balsavo 589 nariai, prieš – 17, 32 susilaikė.

Galutinis dviejų Černobylio tipo reaktorių eksploatavimo nutraukimas turi būti užbaigtas 2038 m. Lietuvos derybų dėl stojimo į ES metu buvo susitarta, kad, tapusi Sąjungos nare, Lietuva uždarys nesaugią ir visai Europai grėsmę keliančią Ignalinos atominę jėgainę, o ES, savo ruožtu, uždarymo darbų finansavimui suteiks „adekvačią“ paramą.

Finansavimą didinti siūliusi Žaliųjų frakcijos pranešėja Rebecca Harms, pati buvusi Ignalinos jėgainėje, teigė, kad Europa turi laikytis pažado.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rebeka Harms
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rebeka Harms

„Europos Parlamentas siunčia stiprų pasitikėjimo signalą, kad remia Lietuvos žmones uždarant pasenusią Ignalinos atominę jėgainę. Branduolinė energetika – brangi ir labai rizikinga technologija. Europos Komisija turi laikytis savo pažadų tam, kad brangūs išmontavimo darbai būtų atlikti saugiai ir kaip įmanoma greičiau, tuo pačiu užtikrinant, kad Lietuvos modelis taptų pavyzdiniu atominės jėgainės eksploatavimo nutraukimo projektu“, – teigiama jos komentare.

Galutinis dviejų Černobylio tipo reaktorių eksploatavimo nutraukimas turi būti užbaigtas 2038 m.

Parlamentarų reakcijos

Europos Parlamento narys Bronis Ropė pastebėjo, kad buvo atmestas Europos Komisijos pasiūlymas padidinti Lietuvos indėlį Ignalinos programoje.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bronis Ropė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Bronis Ropė

"Tai būtų neteisinga Lietuvos atžvilgiu. Stojimo sutartyje nenumatytas joks privalomas Lietuvos finansinis indėlis. Lietuva prie uždarymo programos kaštų prisideda geranoriškai, 14 proc. Toks procentas ir turi išlikti, o ne didėti iki 20 proc., kaip kad savo pasiūlyme buvo numačiusi Europos Komisija“, – teigė jis.

Europarlamentaras Antanas Guoga vylėsi, kad Europos Komisija atsižvelgs į tai.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Guoga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Antanas Guoga

"Tikiuosi, kad Komisija į tai atsižvelgs ir išspręs finansavimo klausimą taip, kad šis bjaurus reaktorius būtų uždarytas", – sakė jis.

Zigmantas Balčytis sakė, kad šios elektrinės uždarymas nėra vien tik tiktai Lietuvos rūpestis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Zigmantas Balčytis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Zigmantas Balčytis

"Lietuvos žmonės pasitikėjo ES ir jos įsipareigojimais, numatytais ketvirtajame stojimo sutarties protokole, kurie buvo patvirtinti referendume. Todėl Komisijos abejonės dėl tolimesnio ES finansavimo prieštarautų jos pačios įsipareigojimams", – teigiama europarlamentaro komentare.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką