15min be reklamos
2022 11 24, 14:07 Atnaujinta 2022 11 24, 14:27

G.Nausėda: Lietuvos netenkina EK pasiūlyta viršutinė dujų kainų riba

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad jo netenkina Europos Komisijos (EK) šią savaitę pateiktas siūlymas dėl viršutinės gamtinių dujų kainų ribos.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Kol kas tas sprendimas, kuris buvo pasiūlytas, netenkina, nes jis nepadėtų apsisaugoti net to buvusio praeityje piko atžvilgiu. Sąlygos yra nustatytos tokios, kad pasinaudoti jomis yra nepaprastai sudėtinga“, – bendroje spaudos konferencijoje su Rumunijos prezidentu Klausu Iohannisu Vilniuje sakė G.Nausėda.

EK šią savaitę pasiūlė nustatyti 275 eurų už megavatvalandę (MWh) viršutinę dujų kainų ribą artimiausio mėnesio sandoriams Nyderlandų TTF prekybos taške. Vis dėlto ji būtų aktyvuota tik tuo atveju, jei kito mėnesio dujų kaina šią ribą viršytų dvi savaites, o SGD referencinė kaina per dviejų savaičių laikotarpį 10 dienų viršytų 58 eurus.

Ekspertai pastebi, kad tokios viršutinės ribos aktyvavimas būtų mažai tikėtinas – netgi dujų kainų piko metu rugpjūčio pabaigoje 275 eurų riba buvo viršyta vos kelias dienas iš eilės.

„Ko gero, geriausias indikatorius būtų tas, kad štai po Europos Vadovų Tarybos sprendimo dujų kaina rinkoje, spot kaina, sumažėjo ir tai buvo priimta rinkos pozityviai. Tuo tarpu į naujausius pasiūlymus, kurie buvo pateikti prie stalo, deja, rinka sureagavo ne taip optimistiškai, kaip į Europos Vadovų Tarybos sprendimą“, – teigė G.Nausėda.

„Ir man tai yra signalas, indikatorius, kad vis dėlto reikia ieškoti efektyvesnių būdų padėti išgyventi šalims narėms šią ateinančią sudėtingą žiemą“, – pridūrė šalies vadovas.

Jis teigė besitikintis, jog ketvirtadienį vykstančiame neeiliniame Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrų Tarybos posėdyje EK pasiūlymai bus patobulinti.

„Labai tikiuosi, kad šiandien vyksiantis energetikos ministrų susitikimas leis pajudėti į priekį ir įgyvendinti tuos mechanizmus arba tuos sprendimus, kuriuos mes politiškai aptarėme Europos Vadovų Taryboje“, – teigė G.Nausėda.

„Kol kas vis dar laukiu ir tikiuosi, kad pasiūlymai bus patobulinti ir jie taps priimtinesni ne tik Lietuvai, bet ir visoms Europos Sąjungos narėms“, – sakė šalies vadovas

Spalį Briuselyje ES šalių lyderiai pasiekė kompromisą ir paragino Komisiją bei Bendrijos energetikos ministrus pateikti konkrečius sprendimus dėl dujų, naudojamų elektros gamybai, kainų lubų, įskaitant kaštų ir naudos analizę, taip pat dėl laikino dinaminio kainų dujoms koridoriaus. Vis dėlto EK iki šiol nepasiūlė dujų, naudojamų elektrai gaminti, kainų lubų, apsiribodama tik viršutine riba kainų riba Nyderlandų TTF prekybos taške sudaromiems sandoriams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką