Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 13d. 14:27

Gamtinių dujų kainos tarptautinėse rinkose žemiau greičiausiai nekris

Gamtinės dujos
123rf.com nuotr. / Gamtinės dujos

Panašu, kad gamtinių dujų vasaros kainos Europoje pasiekė dugną ir reikšmingesnio jų kritimo trečiąjį ketvirtį nebematysime. Kainas turėtų stabilizuoti mažesnė pasiūla dėl vasarą planuojamų dujotiekių remontų bei silpnėjančio suskystintų gamtinių dujų (SGD) antplūdžio į Europos terminalus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

SGD kainoms Europoje nusiritus žemiau 12 Eur/MWh ribos, JAV dujų pardavėjams nebepelninga transportuoti SGD krovinius į Europą. Vis dėlto puspilnės Europos požeminės dujų saugyklos kainoms sukilti neleis – jos liks konkurencingos, rodo „Lietuvos energijos tiekimo“ surinkti duomenys.

„Gegužės mėnesį Europos dujų rinkos toliau stebino naujomis kainų žemumomis. Kainas į nepaliaujamą smukimą įsuko Europoje atšilę orai, perteklinė SGD pasiūla, rekordiškai užpildytos požeminės Europos gamtinių dujų saugyklos. Be to, pastarąjį mėnesį Londono biržoje „ICE Futures“

sparčiau krito alternatyvių energetinių žaliavų – „Brent“ rūšies naftos bei Roterdamo anglies – kainos“, – sako „Lietuvos energijos tiekimo“ SGD didmeninės prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 m. birželio mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 13,4 euro už megavatvalandę (Eur/MWh) arba 1,5 Eur/MWh mažiau nei ateities sandorių kainos gegužės mėnesiui (14,9 Eur/MWh). Palyginti su tuo pačiu metu pernai, Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo net 38 proc. Gegužę smuko ir Nyderlandų TTF 2019-2020 m. žiemos kontraktų kainos (apie 6 proc. iki 20,2 Eur/MWh) – vis dėlto jos krito lėčiau nei šių metų vasaros kainos, per mėnesį sumažėjusios 11 proc. Dėl pakankamai užpildytų Europos požeminių dujų saugyklų tokiu metu, šių metų vasaros ir žiemos kainų skirtumas išlieka istoriškai didelis – siekia apie 7,5 Eur/MWh.

Globalioje SGD rinkoje kainas žemyn spaudžia nauji SGD skystinimo pajėgumai ir mažesnis SGD poreikis Azijoje dėl vėsesnių vasaros orų nei pernai. ICIS agentūros vertinimu, birželio pradžioje SGD kainos liepos mėnesio tiekimui Azijoje krito iki 12,8 Eur/MWh, o Didžiojoje Britanijoje – iki 10 Eur/MWh. Nuo šių metų pradžios SGD kainos pasaulinėje rinkoje krito daugiau kaip 50 proc. SGD šiais metais yra be galo konkurencingas dujų tiekimo šaltinis, tad nenuostabu, kad jau antrą mėnesį iš eilės SGD Europoje išlieka antru pagrindiniu dujų apsirūpinimo šaltiniu Europoje, pralenkdamas Norvegijos dujų tiekimą vamzdynais bei vietinę Europos dujų gavybą.

Perteklinė SGD pasiūla – pagrindinis kainų kritimo dirigentas

Šiuo metu rinkos tendencijos rodo, kad pasaulinėje dujų rinkoje – nuo JAV iki Europos ir Azijos – tvyro itin optimistiškos nuotaikos dėl gausių pigių dujų tiekimo alternatyvų iki pat šių metų pabaigos, o gal ir kitų metų vasaros.

„Nuo praėjusių metų pabaigos rinką papildo vis nauji dujų tiekimo šaltiniai iš JAV, Rusijos ir Australijos, o paklausa nors ir kyla, tačiau ne taip sparčiai kaip pasiūla, kuri buksuoja dėl per lėto naujos dujų importo ir tiekimo infrastruktūros vystymosi tokiose didelėse energiją vartojančiose šalyse kaip Kinijoje, Indijoje bei pietrytinėje Azijoje“, – teigia V.Ditmonaitė.

Anot „Bloomberg“ agentūros, šiais metais SGD perteklius rinkoje gali siekti iki 16 mln. tonų SGD, o tai reikšmingai didelis skaičius, stipriai spaudžiantis SGD kainas.

Likusią šių metų dalį SGD perteklių augins JAV. Gegužės mėnesį JAV pradėjo veikti ketvirtasis šalies „Cameron“ SGD eksporto terminalas, veiklą netrukus pradės ir penktasis terminalas „Freeport LNG“. „Cheniere Energy“ valdomame „Corpus Christi“ terminale netrukus bus paleista antra gamybos linija. Anot ICIS agentūros, šiuo metu JAV yra ketvirta didžiausia SGD gamintoja pasaulyje po Australijos, Kataro bei Malaizijos, suskystinusi jau apie 25,3 mln. tonų SGD per pastaruosius dvylika mėnesių.

Nuo šių metų pradžios pertekliniai SGD SPOT kroviniai Atlanto baseine yra eksportuojami daugiausiai į Europos terminalus, kas skatino kur kas mažesnį dujų poreikį iš Europos požeminių dujų saugyklų šaltuoju metų periodu. Tai lėmė rekordiškai aukštą susidariusį dujų likutį Europos saugyklose žiemos sezonui pasibaigus (balandžio 1 d.) ir paskatino iki šiol besitęsusį spartų vasaros dujų kainų smukimą. Nuo metų pradžios Nyderlandų TTF indeksas Londono biržoje „ICE Futures“ krito apie 50 proc., arba nuo 22,5 Eur/MWh iki 11,3 Eur/MWh birželio mėnesio pradžioje.

Šių metų birželio 2 d. Europos požeminių dujų saugyklų užpildymas siekė 61 proc., arba 662 TWh. Tai yra net 59 proc. daugiau nei pernai birželio 2 dieną (416 TWh), arba 49 proc. daugiau nei prieš dvejus metus.

Panašu, kad vasaros kainos pasiekė dugną

Nešalta žiema bei perteklinė SGD pasiūla, kurios rinka nespėja sugerti, yra neabejotinai vieni iš pagrindinių veiksnių, lėmusių dujų pigimą pasaulinėje rinkoje nuo šių metų pradžios. Tačiau panašu, kad rekordiškai žemai kritusios kainos Europos rinkoje (iki 11 Eur/MWh liepos mėnesio tiekimui) jau pasiekė žemutinę pelningumo ribą, skatinančią perteklinių SPOT SGD krovinių pardavimą į Europos terminalus, ypač iš JAV. Europos kainoms esant žemiau 12 Eur/MWh, JAV SGD pardavėjams nebėra pelninga transportuoti SGD krovinius į Europą, verčiau ieškant kitų realizavimo rinkų.

Dėl šios priežasties tikėtina, kad per žemi Europos dujų indeksai dalinai prislopins SGD antplūdį Europoje ir neleis Europos dujų kainoms smukti dar žemiau.

Kitas veiksnys, galintis pristabdyti Europos dujų kainų kritimą, yra kasmetiniai planuojami dujų infrastruktūros remontai Europos dujotiekių sistemoje. Vasariniai remontai numatyti Norvegijos ir Rusijos „Nord Stream“ dujotiekių sistemoje. Jei šie remontai sutaps su pamažu krentančiu SGD importu į šiaurės vakarų Europos terminalus, tai gali stabilizuoti kainas.

Vis dėlto, puspilnės Europos požeminės dujų saugyklos išlaikys vasaros kainas konkurencingame lygyje, neleisdamos joms sparčiai kilti, kaip tai atsitiko praėjusių metų vasarą.

Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 12,0 Eur/MWh, arba 47 proc. mažiau nei pernai 2018 metų III ketvirtį (22,5 Eur/MWh).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

05:58
03:39
01:19

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką