Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 16d. 15:56

Gavote paramą, bet dar nerezervavote elektrinės? Ką reikia žinoti, kad neprarastumėte tūkstančių

Baigiamieji Saulės grąžos parko statybos darbai
Partnerio nuotr. / Baigiamieji Saulės grąžos parko statybos darbai

Visi pateikusieji paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) gauti paramą įsigyjant saulės elektrinės dalį iš saulės parko jau sulaukė teigiamų atsakymų. 728 teisingai užpildžiusieji paraiškas gavo pranešimus, kad kompensacinė išmoka rezervuota, skaičiuoja APVA. Tačiau dar ne visi rezervavo saulės elektrinių parko dalį. Specialistai įspėja, kad reikėtų nedelsti. Antraip galite nespėti pasinaudoti parama ir netekti jums rezervuotos kompensacinės išmokos, siekiančios 323 eurus už 1 kW (kilovatą).

Teikusieji paraiškas saulės elektrinei įsigyti gali rezervuoti dalį elektrinės pasirinktame parke. „Ignitis saulės parkai“ platformoje nutolusį saulės elektrinių parką galima pasirinkti iš keleto variantų, visgi ne visų rinkoje siūlomų parkų veiklos pradžia yra aiški. Bendrovės „Saulės grąža“ vykdomasis direktorius Mindaugas Gerulaitis tikina, kad projekto užbaigimo data itin svarbi norint neprarasti paramos.

Partnerio nuotr./Įrengiamos kabelinės linijos nuo HUAWEI įtampos keitiklių
Partnerio nuotr./Įrengiamos kabelinės linijos nuo HUAWEI įtampos keitiklių

Gavę pranešimą apie gautą paramą, tačiau dar nerezervavę nutolusių saulės elektrinių parko dalies, turėtų suskubti ir iki ateinančių metų liepos 31 dienos sudaryti sutartį su elektros energijos tiekėju ir/ar energetikos tinklų operatoriumi bei pateikti išlaidų kompensavimo prašymą, nurodo APVA. „Nors laiko ir atrodo daug, reikėtų jau dabar pradėti svarstyti, kurį elektrinių parką verčiausia rezervuoti. Mat kai kurie dar nėra pradėti statyti, todėl gali kilti rizika, kad žadamu laiku jų statybos nebus baigtos. Jei taip nutiktų, gauta parama tiesiog pradingtų“, – sako M.Gerulaitis.

Partnerio nuotr./Panaudota 4 km vamzdžių kabelių apsaugai
Partnerio nuotr./Panaudota 4 km vamzdžių kabelių apsaugai

Patikrinti, kada saulės parkas pradės veikti

Rezervuojant parką būtina pasidomėti, ar vystytojas turi reikiamus leidimus plėtoti energijos gamybos pajėgumus ir ar numatyta statybų pabaigos data nėra pernelyg arti termino, iki kurio būtina pateikti dokumentus.

Partnerio nuotr./Saulės energija ESO tinklais pasieks vartotojus
Partnerio nuotr./Saulės energija ESO tinklais pasieks vartotojus

Šiuo metu Lietuvoje veikia vienintelis saulės elektrinių parkas. Dar keli parkai pradės gaminti elektrą nuo rudens. Vienas jų – Kuršėnuose pastatytas „Saulės grąžos“ elektrinių parkas, kuriame šiuo metu vyksta baigiamieji statybos darbai: įrengiamos kabelinės linijos nuo įtampos keitiklių iki jau sumontuotos modulinės transformatorinės, iš kurios saulės energija bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tinklais pasieks gyventojus. Bendrovės direktorius tikina, kad parką jau rezervavo daugiau nei 300 gyventojų iš įvairių šalies miestų: „Saulės energija domisi ne tik nuosavų namų, bet ir butų gyventojai. Juolab, kad įsigijus nutolusios elektrinės dalį, elektros energija gali atkeliauti į kiekvieną Lietuvos kampelį, tad statyti saulės elektrinių kiemuose, ant namų stogų ar balkonuose jau nėra būtina. Be to, gavusieji paramą ir rezervavę dalį „Saulės grąžos“ parke gali būti ramūs, kad susigrąžins daugiau nei 30 proc. saulės parko kainos – 323 € už 1 kW. Mat jau lapkričio pabaigoje parkas pradės gaminti elektros energiją, tad žmonės galės pateikti dokumentus APVA ir sulaukti kompensacijų.“

Pasidomėkite patirtimi

Statant 2,5 MW (megavatų) saulės elektrinių parką įrengiama tiek saulės modulių, kiek pakaktų 350 namų elektrinių statyboms. Tokios didelės apimties saulės energetikos projektas reikalauja ne tik specifinių rangovo kompetencijų, patirties, bet ir stabilios finansinės padėties. Tuo taip pat svarbu pasidomėti renkantis, kokį elektrinių parką rezervuoti. Mat projekto vystytojo patirtis statant didesnes saulės elektrines įmonėms bei valstybinėms institucijoms gali užtikrinti, kad nutolusi saulės elektrinė patikimai generuos energiją visą numatytą laiką.

Partnerio nuotr./Sumontuota 7330 JA Solar 340W MBB Half-Cell modulių
Partnerio nuotr./Sumontuota 7330 JA Solar 340W MBB Half-Cell modulių

Be to, svarbu patikrinti parko vystytojo partnerystes – ar turi partnerių, dirbančių su tūkstančiais elektros vartotojų, bei tam pritaikytą infrastruktūrą.

Partnerio nuotr./Įrengiamas įvažiavimas į saulės parką
Partnerio nuotr./Įrengiamas įvažiavimas į saulės parką

Tie, kurie nespėjo pateikti paraiškos dėl APVA paramos, neturėtų nusiminti. Nuo 2020 m. rugsėjo 21 d. vėl galima teikti paraiškas paramai įsigyti saulės elektrinę parke.

Partnerio turinys
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos
Interviu
Interviu

Video

17:24
00:38
13:16

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką