Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 19d. 20:59

Į Astravo atominę elektrinę pristatytas branduolinis kuras antrajam reaktoriui

Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“/AP nuotr. / Astravo atominė elektrinė
Pirmadienį į Astravo atominę elektrinę (AE) pristatytas branduolinis kurtas, skirtas antrajam jėgainės blokui.

Baltarusijos naujienų agentūra „Belta“ praneša, kad traukinys su branduoliniu kuru antrajam Astravo AE jėgainės reaktoriui atvyko pirmadienį.

Atominės elektrinės specialistai kartu su generaliniu rangovu „ASE EC“, laikydamiesi techninių reglamentų, užtikrins kuro priėmimą ir patikrą.

Iki to laiko, kol bus pradėtas krauti į antrąjį jėgainės reaktorių, kuras bus laikomas šviežio branduolinio kuro saugykloje.

15min primena, kad sausio 12-os vakare Astravo atominės elektrinės pirmasis reaktorius sausio 12-os vakare pradėjo dirbti visu pajėgumu. Bloko šiluminė galia – 3200 megavatų, elektros galia – 1170 megavatų

Vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus pastatyta pirmoji Baltarusijoje AE turės du vienodos galios rusiško VVER projekto reaktorius. Anksčiau skelbta, kad antrąjį reaktorių tikimasi įjungti 2022 metų pirmąjį pusmetį.

Reikalauja stabdyti

Balandžio pradžioje išsiųstame laiške Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministerijai (ESM), kuri atlieka branduolinės saugos reguliuotojo funkcijas, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) ragina stabdyti Baltarusijos AE paleidimo ir eksploatavimo darbus ir spręsti branduolinės saugos problemas.

„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“/AP nuotr./Astravo atominė elektrinė

Laiške teigiama, kad nuo pat Baltarusijos AE projekto įgyvendinimo pradžios Baltarusija nepateikia konkrečios informacijos, kaip pasirinko atominės elektrinės statybos vietą Astrave ir įvertino Lietuvos gyventojų pasiskirstymą ir tankumą šalia elektrinės esančioje kaimyninės valstybės teritorijoje – tai esminis Lietuvos keliamas branduolinės saugos klausimas.

Toks vertinimas privalėjo būti atliktas vadovaujantis Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) saugos standartais ir yra labai svarbus Lietuvos avariniam pasirengimui, nes net 1/3 Lietuvos gyventojų gali būti paveikti radiacijos, jei įvyktų avarija Baltarusijos AE ir Lietuvos atsakingoms institucijoms tokiomis sąlygomis būtų sudėtinga valdyti galimos avarijos padarinius.

Taip pat laiške primenama, kad visos 2018 m. po ENSREG streso testų peržiūros pateiktos saugos rekomendacijos yra svarbios ir nedelsiant turi būti įgyvendintos. Dar kartą pabrėžiama, kad Baltarusijos AE projektas neatitinka šiuolaikinių tarptautinių saugos reikalavimų. Pavyzdžiui, šios elektrinės projektas nėra atsparus didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikiui ir ne visos Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugiam eksploatavimui būtinos instrukcijos buvo parengtos prieš jo eksploatavimo pradžią.

Baltarusija ne kartą buvo raginama atlikti pilnos apimties tikimybinį saugos vertinimą, taip pat laikytis TATENA saugos standartų ir laiku, prieš atominės elektrinės pramoninio eksploatavimo pradžią, parengti Baltarusijos AE galutinę saugos analizės ataskaitą – vieną iš svarbiausių saugų elektrinės eksploatavimą pagrindžiantį dokumentą. Pagal dabar Baltarusijoje galiojančius teisės aktus tokį dokumentą planuojama parengti tik praėjus metams po atominės elektrinės pramoninio eksploatavimo pradžios.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką