Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ignalinos AE neveikia beveik 5 metus, bet joje vis dar triūsia tūkstančiai žmonių

Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Ignalinos atominė elektrinė energijos negamina jau beveik penkerius metus, tačiau prie Visagino branduolinių reaktorių triūsia pora tūkstančių žmonių. Neveikiančiai elektrinei darbuotojų reikės dar mažiausiai penkiolika metų – iki tol, kol paskutinė radioaktyvi detalė nukeliaus į kapinyną.

Į uždarytą Ignalinos atominę elektrinę (IAE) žurnalistus vykti pasikvietė elektrinės vadovybė. Nors Visagine elektra jau nebėra gaminama, vien prie IAE išmontavimo ir deaktyvavimo darbų dirba 477 žmonės, o visoje elektrinėje – net 2 155 darbuotojai.

Plėtrą sustabdė Černobylis

Beveik penkerius metus IAE neveikia, tačiau radiacija niekur nedingo. Mus lydėjęs IAE personalas tai vienam, tai kitam piktai grūmojo pirštu, liepdamas nesėdėti, nesiliesti, nenuklysti nuo grupės, nelipti per aukštai.

Prieš įeidami į IAE patalpas, apsivilkome į ligonio drabužius panašią aprangą, ant viršaus apsivilkome dar vienas kelnes, ant marškinių – baltą švarką, ant galvos būtinai atsirado balta kepuraitė ir oranžinis šalmas, o ant rankų – į statybininko panašios pirštinės. Kai lauke – daugiau nei 30 laipsnių karščio, tikras pragaras verda ir po dvigubu rūbų sluoksniu, saugančiu mus nuo radiacijos.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

Ne tik lankytojai, bet ir darbuotojai IAE koridoriais vaikščios dar ilgai. Pirmojo reaktoriaus turbinų salė turėtų būti išmontuota iki 2018 metų, o antrojo – 2021 metais. Anksčiau planuota, kad elektrinė bus  uždaryta 2029 metais. Tačiau greičiausiai IAE veikti nustos dar vėliau.

„Oficialus projektas yra patvirtintas, bet jis patvirtintas senokai. 2005 metų versija, pradėta rengti 2002 metais, yra gerokai pasenusi. Ji yra peržiūrima, derinama su institucijomis ir šiek tiek bus skaičius kitoks, bet nenorėčiau sakyti, kol nėra galutinio skaičiaus“, – Ignalinoje žurnalistams sakė IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius.

Jurgitos Lapienytės nuotr./IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius
Jurgitos Lapienytės nuotr./IAE generalinis direktorius Darius Janulevičius

Per tuos penkiolika ar daugiau metų IAE darbuotojai turės iki galo išardyti du branduolinius reaktorius. Jeigu ne Černobylio katastrofa 1986-aisiais, ardyti reikėtų ne 2, o 4 blokus.

Įėjus pro pagrindines IAE pastato duris ir laiptais kylant į viršų, akis užkliūva už įmantrių metalinių raudonų turėklų. Jie yra pagaminti iš elektrinės trečiojo bloko detalių – metalinių vamzdelių. Trečiasis  atominės elektrinės blokas Visagine taip ir nebuvo pastatytas – kai buvo atlikta apie 60 proc. statybos darbų, sprogo branduolinis reaktorius Černobylyje, darbai Visagine sustojo ir IAE liko perpus mažesnė už tą, kuri buvo suplanuota.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Turėklai
Jurgitos Lapienytės nuotr./Turėklai

Kapinynas prie Visagino

Į kuro išlaikymo baseino salę įeiname ant baltų batų užsidėję mėlynus maišelius – tokius, kokius duoda oro uostuose einantiems pro apsaugą.

Baseino salė – ypač pavojinga. Fotografo pirštinei nukritus ant grindų, vienas IAE personalo darbuotojų liepia ją išmesti. Kitiems nurodyta kuo mažiau visur liestis, man – nesėdėti ant turėklų. Man po kojomis tyvuliuoja vanduo – vienas žioplas žingsnis ir gali išsimaudyti. Nors tokią karštą dieną vanduo itin vilioja, šiame baseine maudytis nenorėtų niekas.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė, kuro baseinas

IAE darbuotojas atsineša žibintą ir pašviečia į vandens gilumą – ten matyti didelis konteineris su rinklėmis, naudotomis branduoliniuose IAE reaktoriuose. Kiekviena rinklė atominėje elektrinėje naudota penkerius metus.

Panaudotą branduolinio kuro rinklė specialiu transportavimo kanalu perkeliama į kuro inspektavimo karštąją kamerą, kur ji yra padalinama į dvi dalis, tik tuomet ji yra perkeliama į kuro išlaikymo baseiną. IAE nuo 1999 metų eksploatuoja panaudoto branduolinio kuro saugyklą, tačiau ji jau yra pilna (120 konteinerių), dėl to IAE yra statoma nauja laikina panaudoto branduolinio kuro saugykla (projektas B1).

Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

Pirmas branduolinis reaktorius sustabdytas buvo 2004 metais, antrasis – 2009 pabaigoje, todėl skirtumai tarp reaktorių dabar matomi plika akimi.

Antrasis reaktorius atrodo beveik visiškai taip pat, kaip atrodė ir eksploatavimo metu, tuo metu pirmojo įrenginiai jau yra arba apkloti dideliais į šiukšlių panašiais maišais. Dalis metalo jau supjaustyta į gabalus, paruoštus išvežimui. Ant kai kurių kirilika parašyta „Petrovič 1900”. Dauguma metalo keliaus į metalo laužą.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Jurgitos Lapienytės nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

Kol kas dalis metalo yra radioaktyvus, tačiau žmogui dirbti su juo nėra pavojinga, nes radiacijos lygis yra labai žemas. Metalas yra deaktyvuojamas apdirbant jį specialia mašina. Į ją nekeliauja tik itin smulkūs vamzdeliai ir varžtai, visa kita yra ruošiama kelionei į metalo laužą.

Iš viso IAE yra 130 tūkst. tonų metalo. Tikimasi, kad didelę dalį jo pavyks tiesiog parduoti. Pavyzdžiui, apie 90 proc. metalo iš avarinio aušinimo salės turėtų būti parduodamas į metali laužą aukciono metu.

Už vėlavimą – 40 mln. Lt kasmet

Paskutinį kartą branduolinio kuro atliekų statybų aikštelėje teko lankytis prieš  daugiau pusantrų metų. Tąkart į Visaginą žurnalistus pakvietė branduolinio kuro saugykolas statantis koncernas NUKEM-GNS. Tuomet aikštelė atrodė tuštoka – joje naršė vos vienas kitas darbuotojas, o „Nukem“ atstovai žurnalistams nuolatos kalbėjo apie kliūtis, su kuriomis jie susiduria Lietuvoje. 

Tuomet žadėta, kad kelerius metus vėluojantys statybos darbai bus pabaigti iki 2013 metų pabaigos. Tačiau jau ir 2014 metai persirito į antrąją pusę, o branduolinio kuro saugoti vis dar nėra kur. Kiekvieni vėlavimo metai atneša mažiausiai 40 mln. Lt nuostolį – tiek kainuoja kuro išlaikymas baseinuose.

Jurgitos Lapienytės nuotr./Statoma branduolinio kuro saugykla
Jurgitos Lapienytės nuotr./Statoma branduolinio kuro saugykla

IAE teritorijoje esančių kuro saugyklų darbai dabar bent jau iš šono atrodo intensyvūs. Statoma laikinoji panaudoto branduolinio kuro saugykla (B1) ir Kietųjų radioaktyvių atliekų saugojimo kompleksas (B3/4).

Ignalinos atominės elektrinės uždarymas truks mažiausiai 20 metų – maždaug tiek pat, kiek ir jos gyvenimas. 

Laikinojoje saugykloje branduolinis kuras bus saugomas specialiuose konteineriuose – jie yra gaminami Vokietijoje.

Iš viso saugykloje bus 190 tokių konteinerių, 157 jų jau yra pagaminti. Rudenį IAE turėtų sulaukti Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) sprendimo dėl konteinerių kokybės ir saugumo.

Ši saugykla ilgiausiai galės veikti 55 metus – po to Lietuvai vėl teks sukti galvą, kur palaidoti IAE panaudotą kurą.

Ignalinos atominės elektrinės uždarymas truks mažiausiai 20 metų – maždaug tiek pat, kiek ir jos gyvenimas. Branduolinė elektrinė Visagine dirbo 26 metus – nuo 1983 metų iki 2009 metų, kai buvo sustabdytas antrasis IAE branduolinis reaktorius.

Kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo komplekse bus saugomos įvairios atliekos, vienos jų yra vadinamos trumpalaikėmis – jas saugoti reikia iki 30 metų, kitos saugomos bus daugiau nei 30 metų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką