Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politikai prabilo apie bendrovės VAE laidotuves

Visagino atominės elektrinės generalinis direktorius Rimantas Vaitkus
BFL nuotr. / Rimantas Vaitkus
Šaltinis: 15min
0
A A

Energetikos ministerija paskelbė planus kartu su Latvija, Estija ir Japonijos bendrove „Hitachi“ steigti naują valstybinę įmonę Visagino atominės elektrinės (VAE) projektui tęsti. Šiuo metu veikianti ir AB „Lietuvos energija“ bei AB „Lesto“ valdanti UAB VAE turėtų tapti viena iš naujosios įmonės steigėjų. Tiesa, valdančiosios daugumos atstovai neslepia, kad netolimoje ateityje pati UAB VAE turėtų būti reorganizuota. Dabartinis VAE vadovas Rimantas Vaitkus teigia suprantantis, kad bus sprendžiamas ne tik įmonės pavadinimo, bet ir jos vadovybės keitimo klausimas.

Ketvirtadienį ryte premjeras Algirdas Butkevičius interviu „Žinių radijui“ pareiškė, kad VAE projektui analizuoti trys Baltijos šalys turi įkurti bendrą įmonę. Jo teigimu, įmonė atliks skaičiavimus bei užsiims analitiniu darbu.

Vykdo ekspertų rekomendacijas

Energetikos ministerija nurodo, kad tokia įmonė kuriama norint įgyvendinti vyriausybės sudarytos darbo grupės rekomendacijas. Jose rašoma, kad VAE projektas gali būti tęsiamas sutartimi įteisinus regioninių partnerių dalyvavimą ir užtikrinus projekto įgyvendinimo išlaidų, atsakomybės ir rizikos pasidalinimą.

"„Lietuvos energija“ turėtų būti motininė kompanija, o VAE galėtų būti dukterinė bendrovė lygiom dalimis priklausanti Lietuvai, Latvijai ir Estijai", - dar kovo pradžioje 15min.lt sakė R.Juozaitis.

„VAE projektas yra regioninis, todėl dėl jo turime žinoti aiškią partnerių nuomonę. Šiuo metu yra svarbu, kad darbo grupės išvadas dėl optimalaus apsirūpinimo elektros energija ir konkrečiai dėl VAE projekto įvertintų ir kitos suinteresuotos šalys. Tuomet galėtume kalbėtis dėl atsakomybės ir rizikos pasidalinimo“ – 15min.lt teigė energetikos ministro patarėja Daiva Rimašauskaitė.

Pasak jos, regioninių partnerių dalyvavimas projekte turi būti realus. Atsižvelgiant į tai, Latvijai ir Estijai yra siūloma susitarti dėl labai aiškių bendradarbiavimo kelių, o išlaidos, atsakomybė ir rizikos galėtų būti pasidalinamos partneriams  kartu su strateginiu investuotoju dalyvaujant bendroje projektą įgyvendinsiančioje įmonėje.  Šios bendrovės akcininkai – projekte dalyvaujančios valstybės kontroliuojamos energetikos bendrovės iš Latvijos,  Estijos, Lietuvos ir „Hitachi“ – sieks užtikrinti projekto finansavimą žemiausiais kaštais, įskaitant ir paskolų palankiausiomis sąlygomis, gavimą.

Rimantas Vaitkus
Rimantas Vaitkus

VAE vadovo R.Vaitkus teigimu, tarptautinės projekto valdymo bendrovės steigimo klausimas buvo sprendžiamas jau seniai. VAE vaidmuo šioje bendrovėje bus kaip vieno iš investuotojų. Tam tikslui buvo įkurta specialiosios paskirties bendrovė „VAE SPB“. Ji ir bus investuotoja. Lygiai tokiu pačių būdu investuos ir kitos įmonės per savo dukterines bendroves.

Laukia pokyčiai

"Reorganizacija įvyks. Taip pat spręsis ir bendrovės vadovo bei valdybos klausimai. Tai normalu", - sakė R.Vaitkus.

Seimo Energetikos komisijos pirmininkas Kęstutis Daukšys 15min.lt sakė, kad šiuo metu veikiančios VAE bendrovės vieta Lietuvos elektros ūkio sistemoje turėtų keistis. „Šiai dienai VAE kaip įmonė veikia. Jai priklauso kitos energetinės įmonės. Viskas pastatyta ant galvos. Negali būti, kad motininė įmonė daro projektą. Norim įsteigti valstybinę įmonę, kuri ir vystytų atominės elektrinės projektą“, – sakė jis.

Pasak komisijos pirmininko, Lietuvoje VAE dabar yra motininė įmonė, kaip „Estii Energia“ Estijoje ir „Latvenergo“ Latvijoje. Lietuvoje dukterinių energetikos įmonių valdytoja turėtų būti „Lietuvos energija“, O VAE projekto priežiūra pavesta naujai valstybės įmonei.

Nors premjeras A.Butkevičius nurodo, kad naujos valstybinės įmonės steigimas yra energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus pasiūlymas, tačiau panašios idėjos jau kurį laiką skambėjo ir įtakingų socialdemokratų lūpose. Dar kovo pradžioje pokalbyje su „15min“ būtent tokį scenarijų prognozavo Pasaulio energetikos tarybos narys, buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis.

Rymantas Juozaitis
Rymantas Juozaitis

„Šiuo metu VAE yra motininė kompanija, o „Lietuvos energija“ ir „Lesto“ yra dukterinės. Projekte mes rizikuojame savo bendrovėmis. „Lietuvos energija“ turėtų būti motininė kompanija, o VAE galėtų būti dukterinė bendrovė lygiom dalimis priklausanti Lietuvai, Latvijai ir Estijai. Jei specialistų vertinimu VAE projektas šiuo metu būtų neperspektyvus, bendrovės naikinti nereikėtų. Technologijos juda į priekį, todėl įmonė vertindama situaciją galėtų ateityje investuoti ne tik į branduolinę elektrinę, bet ir į kitus susijusius projektus“, – sakė jis.

R.Vaitkus tokių politikų planų nedramatizuoja. "Pats grupės pavadinimas VAE nėra labai logiškas elektros įmonių grupei ir reorganizacija įvyks, pakeičiant į „Lietuvos energijos“ grupę. Taip pat spręsis ir bendrovės vadovo bei valdybos klausimai. Tai normalu", - sakė jis.

Kaimynai laukia

„Nesu užtikrintas nei buvusios vyriausybės ekspertų, nei dabartinių skaičiavimais“, - nurodė K.Daukšys.

Nors pokalbiuose su žurnalistais A.Butkevičius užsimena, kad VAE likimas priklausys nuo kaimyninių šalių sprendimo, su kuriomis nuolatos vyksta konsultacijos, pačios bendrovės tikina iki šiol negavusiosios jokių konkrečių pasiūlymų. „Mes sekame naujienas Lietuvos žiniasklaidoje ir žinome apie diskusijas Seime, tačiau kol kas nesame gavę jokių konkrečių pasiūlymų ar informacijos nei iš VAE, nei iš Lietuvos vyriausybės, kuri leistų mums suformuluoti poziciją“, – 15min.lt sakė „Eesti Energia“ atstovas Andres Troppas.

VAE vadovas patvirtino, kad pastaruoju metu naujos informacijos kaimynai negavo. "Šiuo metu papildomos informacijos  partneriams pateikta nėra. Jie turi tą informaciją, kurią turėjo iki spalio – lapkričio nuomone. Partneriai stebi politinius procesus", - sakė R.Vaitkus.

Kęstutis Daukšys
Kęstutis Daukšys

Latvija iki šiol projektą rėmė tik politiniame lygyje. „Bendros valstybinės įmonės įsteigimas parodys mūsų verslo partnerių latvių ir estų požiūrį. Į šią įmonę jie galės investuoti pinigus. Jeigu jie sutiks investuoti, tai matys bendrą ateitį. Toks dalyvavimas ir Lietuvai bus signalas, kad partneriai pasitiki projektu. Iki šiol nei Latvija, nei Estija nėra nei vieno lito oficialiai investavę į šį projektą“. – minėjo Seimo energetikos komisijos pirmininkas K.Daukšys.

Pasak jo, informacijos apie statybas kaimynams suteikta pakankamai: “Tai daugiau derybinis momentas. Gal jie dar nėra gavę pasiūlymo, kiek pinigų turės įnešti įmonės, tuo tikiu. Tačiau su projekto detalėmis jie gali susipažinti bet kuriuo metu“, - sakė Seimo narys.

K.Daukšio teigimu, tikslius skaičius sudėtinga pateikti. „Skaičiuodami 10–15 metų į priekį ekspertai turi pasirinkti tam tikrus parametrus. Nuo prielaidų priklauso rezultatai. Nesu užtikrintas nei buvusios vyriausybės ekspertų, nei šių skaičiavimais“, – sakė jis.

Parlamentaras priminė, kad kitaip VEA statyti neįmanoma. Apie statybinės įmonės steigimą buvo kalbama dar A.Kubiliaus laikais. Ir estai, ir latviai tai irgi puikiai žino. Tiesa, kol kas įmonė steigiama nežinant ar VAE iš viso bus statoma.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką