Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Kodėl paskui naftos kainas žemyn taip sparčiai netraukia degalų kainos?

Gruodžio 18 dieną degalų kainos Vilniaus degalinėse
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Gruodžio 18 dieną degalų kainos Vilniaus degalinėse
Šaltinis: 15min
0
A A

Vairuotojai įpratę murmėti, kad, atpigus naftai, degalai kainuoja kiek kainavę, arba jų kaina nukrenta vos keliais centais. Taip yra todėl, kad degalų kaina nėra tiesiogiai priklausoma nuo naftos kainos, nors ir koreliuoja su ja. Naftos perdirbimo produktų kaina priklauso nuo „Platts“ indekso, kuris į naftos kainos kitimą reaguoja su tam tikru atsilikimu.

Prieš metus – kovo 12 dieną – A95 benzino litras kainavo 4,56 Lt (1,32 euro). Šių metų kovo 16 dieną jo kaina svyruoja ties 1,16 euro. Taigi per metus benzinas pigo maždaug 12 proc.

Tuo metu litras dyzelino prieš metus kainavo 4,46 Lt (1,29 euro), o dabar kainuoja 1,09 euro. Taigi per metus dyzelinas atpigo 15,5 proc.

„Brent“ barelis prieš metus kainavo (2014 03 14) 107,78 JAV dolerio, o dabar (kovo 18 dieną) kainuoja 53 dolerius. Taigi per metus nafta atpigo 50 proc.

Kyla natūralus klausimas, kodėl degalai pigo triskart lėčiau nei nafta? Naftos perdirbimo gamyklos Mažeikiuose „ORLEN Lietuva“ specialistai 15min.lt aiškino, kad didmeninė benzino ir dyzelino kaina nėra tiesiogiai susijusi su naftos kaina.

Priklauso nuo valiutų svyravimo

„Šviesiųjų naftos produktų kaina sudaroma pagal atitinkamą „Platts“ agentūros indeksą, o jie koreliuoja ir išlaiko tą pačią kryptį kaip ir naftos kaina. Didmeninė kaina taip pat priklauso nuo JAV dolerio ir euro kurso svyravimo, produkcijos laiko bei tuo metu rinkoje esančios pasiūlos ir paklausos santykio, logistikos sąnaudų“, – aiškino „ORLEN Lietuva“.

Bendrovė pateikė pavyzdį – nuo sausio mėnesio vidurio, kai buvo užfiksuota šiais metais žemiausia „Brent“ naftos kaina, iki kovo vidurio ji pakilo apie 31 proc. (nuo 45 JAV dolerių už barelį iki 59 JAV dolerių už barelį). Jei įvertintumėme euro susilpnėjimą JAV dolerio atžvilgiu per tą patį laiką,  bazinės naftos kainos pakilimas būtų dar didesnis – apie 40 proc. 

Kalbant apie bazines benzino ir dyzelino kainas (be PVM ir akcizo), jos per minėtą laiką atitinkamai pakilo taip: benzinas brango 38 proc. be valiutų kurso svyravimo įtakos ir apie 48 proc. su šia įtaka, o dyzelinas – 26 proc. be valiutų kurso svyravimo įtakos ir apie 34 proc. su šia įtaka. 

„Verta paminėti, kad tiek nafta, tiek pasauliniai „Platts“ indeksai žemiausią ribą buvo pasiekę tuo pačiu metu – sausio viduryje.

„Platts“ indeksas, pagal kurį nustatoma didmeninė naftos perdirbimo produktų kaina, į naftos kainos kitimą reaguoja su tam tikru atsilikimu. Pavyzdžiui, naftos perdirbimo įmonės perdirba žaliavą, kuri buvo pirkta toli gražu ne vakar, tad per tas kelias savaites gali susidaryti nemenkas kainų skirtumas“, – aiškino „ORLEN Lietuva“.

informacija
ORLEN LIETUVA, AB
Vadovas: Ireneusz Jan Fąfara Darbuotojų sk.: 1367 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką