Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kokios vėjo jėgainės ir biokuras? JAV mokslininkas ragina atsinaujinančios energijos šalininkus atsipeikėti ir išmokti skaičiuoti

Vėjo turbinos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vėjo turbinos
Šaltinis: 15min
0
A A

Manhatato instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Robertas Bryce'as, parašęs keturias knygas apie naftą ir energiją, išleido knygą „ Smaller Faster Lighter Denser Cheaper“ („Mažesnis, greitesnis, lengvesnis, tankesnis, pigesnis“). Knygos pavadinimas iliustruoja Vakarų nuolatinį geresnės technologijos siekį. Tai yra impulsas, sukūręs tokį pasaulį, kuriame žmonės gyvena taip ilgai ir patogiai, kaip niekada iki šiol, rašo Nytimes.com.

Knygoje yra pateikiamos B.Bryce'o įžvalgos apie energetikos politiką. Jos derinamos su Vakarų technologijų istorija. Jis pradeda pasakoti apie Panamos kanalą ir Edisono lemputę, kalba apie pirmuosius kompiuterius, įterpia pasakojimą apie Kalašnikovo automatus, olimpinių žaidynių rungtis ir „Tour de France“ lenktynes. 

R.Bryce'o knygos viršelis
R.Bryce'o knygos viršelis

Vargu, ar R.Bryce'o pažiūros būtų priimtinos Baltuosiuose rūmuose. Jis aplinkosaugininkus, tokius kaip Alas Gore'as, Billas  McKibbenas, „Greenpeace“, vadina katastrofistais ir optimistais – jie per daug vilčių deda į vėjo energetiką, saulės baterijas, biokurą. R.Bryce'as teigia, kad skirtumai tarp energijos rūšių yra ne ideologiniai, bet fiziniai ir ekonominiai – tai yra pernelyg menkos alternatyvos, kad apie jas būtų galima kalbėti kaip apie būdą patenkinti vis augančią elektros paklausą pasaulyje.

JAV turi apie 300 mlrd. vatų anglies generacijos. Ją pakeisti vėjo energija prireiktų 300 tūkst. kvadratinių kilometrų žemės – maždaug tokį plotą užima Italija.

Mokslininkas apskaičiavo, kad vėjo energijos tankis kvadratiniam kilometrui gali siekti vieną vatą. Pavyzdžiui, vienam „Facebook“ informacijos centrui reikalingą energiją galėtų pagaminti 28,5 kvadratinių kilometrų žemės. JAV turi apie 300 mlrd. vatų anglies generacijos. Ją pakeisti vėjo energija prireiktų 300 tūkst. kvadratinių kilometrų žemės – maždaug tokį plotą užima Italija.

Niekas ir nesiūlo visiškai uždaryti anglimi varomų jėgainių, tačiau šis jo pavyzdys įrodo, kad vėjas visada sudarys tik nedidelę energijos dalį.

Biokuras gali pagaminti tik trečdalį tos energijos vienam kvadratiniam metrui, kurią pagamina vėjas, todėl tam prireiktų dar daugiau žemės.

Prognozes, kad iki 2050 metų JAV apie 23 proc. energijos pasigamins iš biokuro, jis vadina absurdiškomis. Tam reikėtų 886 kvadratinių kilometrų žemės, arba viso Teksaso, Niujorko ir Ohajo kartu paėmus.

VIDEO: Knygos reklama
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką