Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkursą dėl skalūnų dujų būtų galima skelbti jau pavasarį

Protestas prieš skalūninių dujų paiešką Lietuvoje
Vygintas Skaraitis/BFL nuotr. / Protestas prieš skalūninių dujų paiešką Lietuvoje
Šaltinis: Lrt.lt
0
A A

Seimas imasi svarstyti Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisas, kurios palengvina sąlygas investuotojams, ketinantiems Lietuvoje žvalgyti ir išgauti skalūnų dujas. Premjeras sako, kad, jei pataisos būtų priimtos dar šiemet, tai jau pavasarį būtų galima skelbti naują tarptautinį konkursą.

Seime didelių diskusijų nekilo

Naftos ir dujų išteklių mokesčio įstatymo pataisos Seimą pasiekė pakoreguotos. Pirminiame variante Vyriausybė siūlė investuotojus, ieškančius ir išgaunančius skalūnų dujas, trejiems metams atleisti nuo mokesčių, tačiau suabejojus Konkurencijos tarybai, kad EK tokį Lietuvos veiksmą galėtų pripažinti kaip valstybės pagalbą, nuspręsta šią nuostatą pakeisti simboliniu vieno proc. mokesčiu, o po trejų metų taikyti fiksuotą 15 proc. tarifą, tradicinei naftai – 12 proc.

10 proc. nuo išteklių mokesčio bus skiriama ir į savivaldybių, kurių teritorijoje bus rasta skalūnų, biudžetus. Tačiau ši suma, pasak premjero, ateityje galėtų didėti ir iki 20 ar 30 proc.

Investuotojus Vyriausybė bandys pritraukti ir keisdama skalūnų žvalgybos konkurso nuostatus – nugalėtojai būtų atrenkami pagal planuojamas investicijas, o ne pagal įmokos dydį, kaip buvo anksčiau. Seime didelių diskusijų pateiktos pataisos nesukėlė.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas: „Reikėtų pažiūrėti realiai, ką mes turime.“

„Ar jums žinoma EK nuomonė, kad skalūninių dujų revoliucijos Europoje apskritai nebus. Tai ar verta tada skubinti šį įstatymo projektą?“ – klausė Seimo narė Birutė Vėsaitė.

Jai atsakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas: „Filosofinis klausimas. Yra labai daug nuomonių: nesutaria ir politikai, ir mokslininkai. Nei čia labai jį skubinti reikėtų, nei stabdyti, bet reikėtų pažiūrėti realiai, ką mes turime.“

Seimas po pateikimo pataisoms pritarė.

Pataisė tai, kas sutrukdė „Chevron“

Būtent dėl neaiškių įstatymų ir mokesčių sužlugo ankstesnis skalūnų žvalgybos konkursas, kai iš jo pasitraukė vienintelė amerikiečių kompanija „Chevron“. Algirdas Butkevičius sako, kad šiemet priėmus pataisas, pavasarį jau būtų galima skelbti naują konkursą, nes investuotojų susidomėjimas skalūnų dujų paieškomis Lietuvoje – nemažas.

„Kai lankiausi JAV ir susitikinėjau skalūnų klausimais su mokslininkais, su kuriais vyko išsami diskusija, jie sakė, kai bus priimta visa įstatyminė bazė, tada yra pagrindas skelbti konkursą“, – teigė Ministras Pirmininkas.

Skalūnų klodų ketinama ieškoti pietvakarių Lietuvoje – Šilutės ir Tauragės rajonuose.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką