Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugpjūčio 26d. 08:40

L.Linkevičius: Latvijos sprendimas dėl Astravo elektros – sveikintinas žingsnis

Elektra
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Elektra

Latvijos vyriausybei nusprendus stabdyti elektros prekybą su Baltarusija, pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei (AE), Lietuvos užsienio reikalų ministras teigia, kad tai yra pozityvus sprendimas, svarbus tiek įgyvendinant Lietuvoje priimtą vadinamąjį „antiastravo“ įstatymą, tiek elektros tinklų sinchronizavimo projektą.

Vis dėlto šalys turės toliau derėtis, kaip vyks prekyba elektra su trečiosiomis šalimis, sako Linas Linkevičius.

„Kaip žinoma, mes tikrai ilgą laiką derėjomės dėl elektros pirkimo iš trečiųjų šalių, dėl metodikos, ir kitais klausimais, ir čia buvo tam tikrų galbūt nuomonių skirtumų, tai manau, šis Latvijos vyriausybės sprendimas tikrai labai sveikintinas ir logiškas“, – BNS trečiadienį teigė L.Linkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius

Pasak jo, latvių sprendimas yra svarbus ir Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa.

„Juo labiau, kad jis ne tiktai atliepia į tuos mūsų techninius ir kitus bendradarbiavimo reikalavimus, bet ir geopolitiškai labai teisingas, nes visa tai, ką mes vykdome, ruošiantis desinchronizacijai su Rytais ir sinchronizacijai su Vakarais, tai šis sprendimas yra kaip sudėtinė dalis, tam tikras etapas. Tikrai sveikiname tą sprendimą ir dirbsime toliau, kartu, ruošiamės toliau sinchronizuoti savo elektros tinklus su Vakarų Europa, kaip ir nutarę esame iki 2025 metų“, – kalbėjo L.Linkevičius.

Paklaustas, ar tokiu atveju Astravo elektra nepateks iš Rusijos per Latviją į Lietuvą, Lietuvos diplomatijos vadovas teigė, kad klausimai dėl prekybos elektra su trečiosiomis šalimis bus sprendžiami ir toliau.

„Visi klausimai toliau bus sprendžiami, tačiau šis štai konkretus klausimas ir konkretus nepirkimas, kai pradės veikti elektrinė, iš Baltarusijos, buvo tikrai toks gana principinis. Šiame etape sprendimas yra priimtas teisingas, o toliau, manau, mūsų energetikai ir taip pat kitos atitinkamos institucijos dirbs, kalbės, derėsis. Žinoma, visada bus visokių klausimų, visada praktikoje jie iškyla, bet šiame etape tai yra labai pozityvus sprendimas“, – kalbėjo L.Linkevičius.

Vis dėlto šalys turės toliau derėtis, kaip vyks prekyba elektra su trečiosiomis šalimis, sako Linas Linkevičius.

Ministras sakė, kad Rygos apsisprendimą galėjo lemti veiksnių visuma.

„Nenoriu dabar taip samprotauti. Lėmė daug kas. Be abejo, mūsų pastangos buvo atkaklios ir nuoseklios. Turėjo argumentų ir latviai, ir mes sakėme, kad gerbiame tuos argumentus, tačiau manome, kad mūsų taip pat argumentai yra stiprūs. Aišku, ir ta situacija, kuri šiuo metu susiklostė. Kaip visada, kai kažkas įvyksta, tai lemia suma visų veiksnių. Tai aš manau, kad ir šiuo atveju reiktų tą patį pasakyti“, – sakė L.Linkevičius, paklaustas, ar Latvijos sprendimą galėjo lemti ir dabartinė Baltarusijos politinė krizė,

Latvijos premjeras Krišjanis Karinis antradienį pareiškė, kad Latvija sustabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei pradės veikti Astravo AE. Premjeras sakė, kad tokiu atveju Latvija gali pradėti prekybą elektra per Latvijos ir Rusijos jungtį.

Vis dėlto, anot jo, kol kas neaišku, kaip vyks prekyba su trečiosiomis šalimis, tačiau šį klausimą Latvija spręs kartu su Lietuvos, Estijos ir Europos Komisijos atstovais.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad netoli Lietuvos sienos Astravo atominė elektrinė pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Lietuva yra priėmusi įstatymą, kad Astravo elektra negali patekti į šalies rinką, ir ragina kaimynines šalis boikotuojant jėgainės elektrą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

11:42
10:55
10:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką