15min be reklamos
2022 09 27, 14:47 Atnaujinta 2022 09 27, 16:59

Lenkijoje oficialiai atidaromas naujasis „Baltic Pipe“ dujotiekis

Lenkijoje antradienį oficialiai atidaromas naujasis „Baltic Pipe“ dujotiekis, nutiestas per Baltijos jūros iš Skandinavijos, galutinai panaikinsiantis Lenkijos priklausomybę nuo rusiškų dujų, skelbia visuomeninis radijas.
Dujotiekis
Dujotiekis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Lenkija Dujotiekis

Oficialios ceremonijos Golenieve netoli Ščecino svečių sąraše – Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda, Lenkijos ir Danijos vyriausybių vadovai Mateuszas Morawieckis ir Mette Frederiksen, Norvegijos naftos ir energetikos ministras Terje Aaslandas ir Europos Komisijos Energetikos direktorato vadovė Ditte Juul Jorgensen.

Lenkijos prezidentas naująjį dujotiekį pavadino „lenkų svajone“, o ministras pirmininkas sakė, kad „Rusijos dujų dominavimo era baigėsi“.

Savo Danijos premjerė per ceremoniją pareiškė, jog jo veikimo pradžia „žymi svarbų geopolitinį žingsnį mums visiems“.

„Turime padaryti viską, ką galime, kad pašalintume energetiką kaip Rusijos galios priemonę“, – pridūrė ji.

Rusijos prezidentas Vladimiras „Putinas naudoja Rusijos energetiką kaip ginklą, kad destabilizuotų Europą, mus suskaldytų. Negalima leisti, kad jam pavyktų“, – pabrėžė M.Frederiksen.

10 mlrd. kubinių metrų metinio pralaidumo „Baltic Pipe“ baigtas tiesti liepos pabaigoje ir turėtų pradėti veikti nuo spalio. Projekto užbaigimas patvirtina Lenkijos strateginį sprendimą nepratęsti sutarties su „Gazprom“, kuri baigs galioti šiais metais.

Balandžio pabaigoje „Gazprom“ visiškai nutraukė dujų tiekimą Lenkijai, atsisakiusiai vykdyti Kremliaus vienašališką sprendimą, kad už jas turi būti atsiskaitoma rubliais rubliais. Be to, buvo nutrauktas tiekimas į virtinę kitų Europos šalių, taip suardant regiono energetikos sektorių.

Liepos viduryje Lenkijos vyriausybės kontroliuojama dujų monopolininkė „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo“ (PGNiG) pasirašė pirmąją sutartį dėl 5 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų importo iš Norvegijos, iš jų 3 mlrd. kubų – šiemet. Projektinį vamzdyno pralaidumą numatyta pasiekti 2023-aisiais.

Praėjusios savaitės pabaigoje PGNiG paskelbė su Norvegijos energetikos milžine „Equinor“ sudariusi sutartį dėl 2,4 mlrd. kubinių metrų dujų metinio tiekimo – apie 15 proc. viso Lenkijos dujų poreikio – dešimtmečiui nuo 2023-ųjų.

„Lenkija jau sudarė sutartis dėl 8 mlrd. kubinių metrų dujų tiekimo per „Baltic Pipe“ ateinančiais metais. Kartu su kitais apsirūpinimo šaltiniais tai leis visiškai patenkinti Lenkijos gamtinių dujų poreikį“, – neseniai sakė Lenkijos aplinkosaugos ministrė Anna Moskva.

„Baltic Pipe“ sujungė Lenkijos ir Danijos dujų perdavimo sistemas. Jo pagrindinė paskirtis – gamtinių dujų iš Norvegijos tiekimas per Daniją, Švedijos pakrantę ir Baltijos jūrą į Lenkiją bei jos kaimynes. Vamzdyną numatyta sujungti su Lenkijos SGD terminalu Svinouiscyje, kad dujas galima būtų pumpuoti ir atbuline kryptimi – į Švediją ir Daniją. Vamzdyno operatorės – Danijos „Energinet“ ir Lenkijos „Gaz-System“.

Europos Sąjunga šio projekto įgyvendinimui skyrė beveik 270 mln. eurų finansavimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką