Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos spauda: „Orlen“ milijardai dega Mažeikiuose

„Orlen“ įmonių grupė
„Orlen“ nuotr. / „Orlen“ įmonių grupė
Šaltinis: BNS, 15min.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ vadovams trečiadienį paskelbus prastus naftos perdirbimo gamyklos Lietuvoje rezultatus, šalies spauda ketvirtadienį mirga antraštėmis apie Lietuvoje „degančius“ milijardus. Keliamas klausimas, ar Lenkijos koncernas privalo gelbėti Mažeikių įmonę.

Portalas wyborcza.biz rašo, kad dabartinė „Orlen“ vadovybė pripažįsta, jog „Orlen Lietuvos“ (buvusios „Mažeikių naftos“ – BNS) įsigijimas buvo didelė nesėkmė.

„Orlen“ antrąjį šių metų ketvirtį patirtas 5 mlrd. zlotų nuostolis daro įspūdį. Skaičiai tikrai įspūdingi“, – rašo portalas.

Portalas natemat.pl skelbia, kad „Orlen“ nurašo Mažeikius į nuostolius ir konstatuoja, kad „Orlen Lietuva“ degina pinigus, kadangi po naujo turto įvertinimo Mažeikių gamyklos vertė yra nulinė.

Deginame ten pinigus, – trečiadienį sakė už finansus atsakingas „Orlen“ viceprezidentas S.Jedrzejczykas.

„Deginame ten pinigus“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė už finansus atsakingas „Orlen“ viceprezidentas Slawomiras Jedrzejczykas.

Anot portalo, verslo žargonu tai reiškia, kad net ir gaminanti degalus, „Orlen Lietuva“ neturi šansų uždirbti iš jų pardavimo.

Pasak portalo, Lenkijos koncerno „Orlen“ prezidentui Jacekui Krawiecui teko sunki dalia užbaigti fatališkas investicijas Mažeikiuose. „Orlen“ skaičiavimais, gamyklos Lietuvoje uždarymas kainuotų apie 20 mln. JAV dolerių (51,3 mln. litų) per metus, plius 5 mln. JAV dolerių (12,8 mln. litų) reikėtų įrangos būklei palaikyti.

Natemat.pl kritikuoja tuometį „Orlen“ prezidentą Igorį Chalupecą, kuris įgyvendino „Mažeikių naftos“ pirkimo sandorį, dėl to, kad už Lietuvos įmonę buvo permokėta.

„Be I.Chalupeco, daugiau nerastume nė vieno šio sektoriaus vadovo, kuris nemanytų, jog permokėjome. Derybose aplenkėme net kazachus iš „Kazmunaigaz“, kurie už kiekvieną verslą Europoje permoka dvigubai“, – teigia pavardės skelbti nenorėjęs ekspertas.

Lenkijos verslo dienraštis „Puls Biznesu“ antrojo ketvirčio „Orlen“ grupės rezultatus pavadino fatališkais.

Lenkijos verslo dienraštis „Puls Biznesu“ antrojo ketvirčio „Orlen“ grupės rezultatus pavadino fatališkais.

„Nepriklausomai nuo to, kaip koncerno valdyba juos aiškins, tai turės neigiamą įtaką mūsų rinkos atmosferai“, – rašo „Puls Biznesu“.

Portalas wiadomosci.businesstimes.pl skelbia, jog Lenkijos koncernas daug dėmesio skiria antrinei įmonei Mažeikiuose, tačiau jos sustabdymas gali būti būtinas ir neišvengiamas.

„Orlen Lietuva“ šiemet pirmąjį ketvirtį išnaudojo 58 proc., antrąjį ketvirtį – 72 proc. perdirbimo pajėgumų. 2014-2017 metų strategijoje „Orlen“ atskleidė, kad 2014 metų pabaigoje-2015 metų pradžioje gali tekti spręsti gamybos nutraukimo klausimą „Orlen Lietuvoje“, nes šis laikas naftos perdirbėjams būna pats prasčiausias metuose.

100 proc. gamyklos akcijų valdo Lenkijos „Orlen“.

„Orlen Lietuva“ nuostolis prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) pirmąjį pusmetį siekė 4,253 mlrd. Lenkijos zlotų (apie 3,541 mlrd. litų), o vien antrąjį ketvirtį – 4,189 mlrd. zlotų (apie 3,495 mlrd. litų).

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė tikinti, kad situacijos, kai ši įmonė bus uždaryta, nebus sulaukta.

„Žinoma, sunku šiai įmonei. Bet visų naftos perdirbimo įmonių sunkumai yra labai panašūs visoje Europoje. Per pastaruosius 5 metus net 11 tokių įmonių užsidarė būtent todėl, kad jos tampa nerentabilios ir dėl naftos kainų šuolių. Kadangi žinome, kad ši įmonė, kaip ir visos, kaip ir pati Lietuva, neturi naftos resursų, taigi šios įmonės situacija nėra lengva. Vis dėlto tikimės, kad privati Lenkijos įmonė suras galimybių tęsti darbą, o Vyriausybė, kiek žinau, yra pasirengusi padėti tiek, kiek galės, kiek tai bus Lietuvos rankose“, – teigė prezidentė.

Prezidentės teigimu, lengvatos, kurias pasiūlė „Lietuvos geležinkeliai“ dėl pervežimo tarifų, yra tikrai didelės, bet tiesioginių dotacijų Vyriausybė teikti negali. „Tai yra privati užsienio bendrovė, kuri ir turėtų pati imtis atsakomybės pati“, – įsitikinusi Lietuvos vadovė.

informacija
ORLEN LIETUVA, AB
Vadovas: Ireneusz Jan Fąfara Darbuotojų sk.: 1358 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką