Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 24d. 13:21

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

„Gazprom“
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Gazprom“

Septynerius metus trukęs Europos Komisijos (EK) tyrimas, kurį inicijavo Lietuva, baigėsi. Ketvirtadienį Briuselis paskelbė, kad neskirs baudos Kremliaus valdomam koncernui „Gazprom“ už piktnaudžiavimą monopoline padėtimi. Tai reiškia, kad Lietuva galutinai prarado šansą atgauti 1,5 mlrd. eurų kaip žalą už politinę dujų kainą. Mūsų šaliai buvo taikoma viena didžiausių kainų už dujas Europoje 2004–2012 m. Tačiau Europos Komisija ketvirtadienį paskelbė privalomus įpareigojimus Rusijos koncernui. Be to, pripažįstama, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“, naudodamasis dominuojančia padėtimi, penkiose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje, galbūt nustatė aukštesnes dujų kainas.

Ketvirtadienį ryte premjeras Saulius Skvernelis dar sakė žurnalistams, kad EK sprendimas neskirti baudos „Gazprom“ dėl jo veiklos Vidurio ir Rytų Europoje būtų keistas. Po sprendimo jis sakė neatmetantis galimybės skųsti Europos Komisijos (EK) sprendimą neskirti baudos Rusijos dujų koncernui „Gazprom“.

Paskelbė tik nurodymus, kaip veikti

Ketvirtadienį EK, baigusi tyrimą, nustatė teisiškai privalomus įsipareigojimus, kuriais iš esmės keičiami veiklos metodai Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose. Skelbiama, kad „Gazprom“ privalo panaikinti bet kokius apribojimus klientams perparduoti dujas į kitas valstybes nares.

„Gazprom“ įpareigojimai
„Gazprom“ įpareigojimai

Taip pat „Gazprom“ turės sudaryti sąlygas tiekti dujas į Vidurio ir Rytų Europos regionus, kurie dėl jungiamųjų dujotiekių trūkumo iki šiol izoliuoti nuo kitų valstybių narių (Baltijos šalys ir Bulgarija) ir iš jų.

Taip pat „Gazprom“ klientams bus suteikiama veiksminga priemonė užsitikrinti, kad jų mokama dujų kaina atitiktų kainų lygį Vakarų Europos dujų rinkose, visų pirma, suskystintų dujų prekyvietėse.

„Gazprom“ nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./„Gazprom“ darbuotojas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./„Gazprom“ darbuotojas

Jei bendrovė kurį nors šių įsipareigojimų pakeistų, Komisija galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos, be būtinybės įrodyti, kad buvo pažeistos ES antimonopolinės taisyklės.

Tiesa, Briuselis pripažino, kad „Gazprom“ yra dominuojanti dujų tiekėja daugelyje Vidurio ir Rytų Europos šalių. 2015 m. balandžio mėn. Komisija pateikė preliminarią nuomonę, kad „Gazprom“ pažeidžia ES antimonopolines taisykles, taikydama bendrą Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų skaidymo pagal nacionalines sienas strategiją aštuoniose valstybėse narėse (Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje ir Vengrijoje). Pasinaudodama šia strategija, „Gazprom“ galėjo penkiose iš tų valstybių narių (Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje) nustatyti aukštesnes dujų kainas.

„Šiandien priimtas sprendimas pašalina „Gazprom“ sukurtas kliūtis, kurios trukdo laisvam dujų tiekimui Vidurio ir Rytų Europoje“, – ketvirtadienį pareiškė už konkurenciją atsakinga Komisijos narė Margrethe Vestager.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eurokomisarė Margrethe Vestager
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eurokomisarė Margrethe Vestager

„Dabar „Gazprom“ turi imtis tinkamų veiksmų, kad būtų paskatinta Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų integracija“, – savo paskyroje „Twitter“ tinkle parašė M.Vestager.

„Gazprom“ būstinėje – patenkinti balsai

Vienas „Gazprom“ vadovų pareiškė esantis patenkintas tokiu Briuselio sprendimu.

„Esame patenkinti sprendimu dėl antimonopolinio tyrimo sureguliavimo, apie kurį šiandien pranešė Europos Komisija. Visada patvirtinome, jog esame pasirengę sąžiningai bendradarbiauti nustatyta tvarka ieškant konstruktyvaus abipusiai priimtino sprendimo“, – pareiškė „Gazprom“ valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas.

„Esame įsitikinę, kad šiandien priimtas sprendimas yra bendros Europos dujų rinkos veikimui labiausiai priimtinas rezultatas. „Gazprom“ visada laikėsi taikomų ES konkurencijos teisės nuostatų reikalavimų ir patvirtina, jog yra įsipareigojęs jų laikytis ateityje“, – pridūrė jis.

Žada ieškoti būdų, kaip kompensuoti žalą

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, jog Europos Komisijos baigtas Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje tyrimas leis geriau kontroliuoti įmonės elgesį Europos dujų rinkoje.

„Mes vertiname tai, kad Europos Komisija atsižvelgė į nemažą dalį Lietuvos pateiktų pasiūlymų, kurie anksčiau pateiktus simbolinius „Gazprom“ įsipareigojimus pavertė realiai rinkoje veiksiančiais instrumentais. Jie privers „Gazprom“ laikytis europinių ir sąžiningos konkurencijos taisyklių, taikyti lankstesnes ir palankesnes dujų tiekimo sąlygas“, – pranešime spaudai cituojamas Ž.Vaičiūnas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas, LR Energetikos ministras
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas, LR Energetikos ministras

Anot jo, dabar EK turės konkretų „Gazprom“ įsipareigojimų laikymosi kontrolės tvarką, bus sukuriama „Gazprom“ kainų kontrolės sistema bei užtikrinama galimybė keisti dujų pristatymo vietas.

„Visą įsipareigojimų galiojimo laiką – aštuonerius metus – bus stebima, ar „Gazprom“ šių įsipareigojimų laikosi. Jei „Gazprom“ jų nesilaikys, be jokių papildomų tyrimų Rusijos bendrovei bus skiriama bauda“, – tvirtino ministras.

Pasak Ž. Vaičiūno, Lietuva toliau ieškos būdų, kaip kompensuoti „Gazprom“ padarytą žalą vartotojams.

„Negalime nurašyti pusantro milijardo eurų žalos, kurią, mūsų vertinimu, Lietuvos vartotojams padarė „Gazprom“ piktnaudžiaudamas monopoline padėtimi rinkoje, todėl ieškosime būdų, kad „Gazprom“ ją atlygintų. Juo labiau, kad Europos Komisijos tyrimas ir pasiekti susitarimai tam kelio neužkerta“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Premjeras prisiminė baudą už Rengę

Pasak premjero, sprendžiant dėl konkurencijos pažeidimų, pažeidėjams turėtų būti taikomi vienodi kriterijai.

„Galvojau, – kaip ir minėjau susitikime su komisare (už konkurenciją atsakinga EK nare Margrethe Vestager (Margrete Vestager) – BNS), kad tie sprendimai turi būti taikomi analogiškai ir vienodai. Gaila, kad yra toks sprendimas priimtas, bet vis tiek tai yra, sakykime, žingsnis į priekį, kadangi ši bendrovė („Gazprom“ – BNS) privalės skaidriai, pagal visuotinai priimtas taisykles dalyvauti rinkoje – bent tai yra pliusas (...) Mes svarstysime variantą (skųsti sprendimą – BNS) ir apsispręsime, ką daryti“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

EK pernai „Lietuvos geležinkeliams“ už išardytą geležinkelio ruožą į Rengę Latvijoje skyrė beveik 28 mln. eurų baudą. Bendrovė šį sprendimą apskundė Europos teismui, tačiau baudą sumokėjo.

Apskundė A.Sekmoko vadovaujama ministerija

Primename, kad Lietuva 2011 metais apskundė „Gazprom“ veiksmus Europos Komisijai dėl piktnaudžiavimo dominuojama padėtimi. Kremliaus valdomas koncernas Lietuvai taikė vienas didžiausių kainų Europoje.

Skundą tais metais pateikė Energetikos ministerija, kuriai vadovavo Arvydas Sekmokas. Lietuva skundėsi, kad „Gazprom“ taiko aukštas kainas politiniais motyvais. Mūsų šalies iniciatyvą palaikė ir kai kurios kitos Rytų ir Centrinės Europos šalys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sekmokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sekmokas

Todėl, Lietuvos iniciatyva, 2011 m. Europos Komisija pradėjo tyrimą dėl galimų „Gazprom“ pažeidimų aštuoniose šalyse. 2015-ųjų balandį EK buvo pareiškusi, kad Rusijos dujų koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti savo padėtimi.

Tuomet teigta, jog „Gazprom“ gresia iki 8 mlrd. eurų bauda. Skaičiuojama, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie 1,5 mlrd. eurų nuostolį.

Kol vyko tyrimas, „Gazprom“ 2017 m. pažadėjo, kad sudarys galimybę šalims laisvai prekiauti rusiškomis dujomis ir tieks jas konkurencinga kaina, tačiau Lietuva reikalavo, kad Rusijos valstybinis koncernas atlygintų ir žalą – 1,5 mlrd. eurų už permokėtas dujas.

Beje, Lietuva Stokholmo arbitraže iš „Gazprom“ nesėkmingai siekė atgauti 1,4 mlrd. eurų už permokėtas dujas – 2016 metų birželį arbitražas paskelbė neįžvelgęs Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijų, turėjo interesų konfliktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Paveldosaugininkų staigmena paralyžiavo milijoninį projektą

Sportas

N.Kesmino kirtis apie LFF permainas: „Lavonas pradėjo dvokti“

Gazas

Dar viena Kelių eismo taisyklių naujovė: keičiasi svarbi sąvoka

Pasaulis kišenėje

„Neregėtos Lietuvos“ autoriaus M.Jovaišos dovana – vaizdo klipas šalies reklamai

Verslas

Apie krizę nutylėjęs Rimantas Šadžius: mano atsistatydinimas nieko nebūtų pakeitęs

Aktualu

V.Ušackas piktinasi TS-LKD atvirais rinkimais: vadina juos imitaciniais

24sek

Į Europos taurės metraščius įsirašęs „Ryto“ 18-metis: „To net nesapnuodavau“

Aktualu

Dėl nedidelės avarijos „Edukologijos žiede“ Vilniuje susidarė didžiulės spūstys

Vardai

Spalį Nerijaus Juškos šeimoje – net trys gimtadieniai: „Sūnus pradeda asmeninių pokylių maratoną“

Interviu 24sek

Skrajojantis D.Suttonas – apie iššūkių kupiną savaitę, naują vaidmenį ir būsimą varžovą

Verslas

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina rekonstruoti restauratorių „namus“

Pasaulis kišenėje

Kitokia Čekija: koplyčios iš kaulų, kapinės ir unikalios katakombos

Aktualu

Birutė Davidonytė: Premjeras už jus nusprendė, ką galite žinoti, o ko ne

Gazas

„Regitra“ įspėja: neapsigaukite, šalyje padaugėjo sukčiavimo atvejų

Aktualu

Klaipėdoje – padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

15min iš Stambulo 24sek

V.Micičius nuplėšė Šaro stebuklų skraistę: apie trenerio genialumą ir mįslingą išvykimą

Vardai

Monika Šedžiuvienė apie naują meilę: „Po skyrybų mano siela dar drebanti, bet esu labai laiminga“

Aktualu

Plungėje sprogus dujų balionui nukentėjo keturi žmonės

Aktualu

Kalėjimų departamentas pareikalavo Rasos Kazėnienės paaiškinti žurnalistams pasakytas frazes

Verslas

Jaunasis ūkininkas Darius Sabas – vienas didžiausių rapsų augintojų Lietuvoje

Naujienos

Kultūra

J.Vaitkus sprendimą dėl neetiško elgesio apskundė LMTA Senatui

Verslas

Seimo opozicija kviečiasi S.Skvernelį dėl mokesčių ir pensijų pertvarkos

Verslas

Investicijos į inovacijas: kaip gimsta elektroninės nosys ir unikalūs robotai?

Aktualu

Pranešimą apie B.Nemcovo nužudymą ET rengiančiam E.Zingeriui uždrausta patekti į Rusiją

Aktualu

Rusija imasi griežtų priemonių prieš protestus organizavusius aktyvistus

Aktualu

ES jaunuolio gyvenimas – ar žinote visus jo privalumus ir suteikiamas galimybes?

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

Aktualu

„Agurkinių“ byla persikels į Vilnių: Apeliaciniame teisme jau numatyta 10 posėdžių

Aktualu

Naujasis teisingumo ministras žada kelti klausimą dėl LGBT teisių

Aktualu

Ispanija išdavė tarptautinį arešto orderį galbūt iš šalies pabėgusiam reperiui

Aktualu

Iranas iškėlė sąlygas, kuriomis laikysis branduolinės sutarties

Aktualu

Paaiškėjo, ką apie lyčių lygybę mano savivaldybės

Gazas

„4x4 Pasvalys racing team“ komanda iškilmingai išlydėta į „Ladoga Trophy 2018“ varžybas

Lietuvoje pirmą kartą surengta išskirtinio formato konferencija vadovams

Aktualu

J.Olekas: matome, kad D.Grybauskaitės nuomonė dėl NSGK tyrimo pasikeitė

Gazas

5 patarimai: kaip išsirinkti „ratukus“ savo vasarai?

Gazas

„Formula Junior“ atvyksta į Kauną: 10 įdomių faktų

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

24sek

Svarbų žaidėją ant suolo palikęs „Cavaliers“ treneris nustebino keistu paaiškinimu

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Gera keliauti kartu

Video

02:30
32:10
01:02

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką