Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 24d. 13:21

Lietuvos ašaros Briuselio nesuminkštino: ES nusprendė nebausti „Gazprom“ už aukštas dujų kainas

„Gazprom“
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Gazprom“

Septynerius metus trukęs Europos Komisijos (EK) tyrimas, kurį inicijavo Lietuva, baigėsi. Ketvirtadienį Briuselis paskelbė, kad neskirs baudos Kremliaus valdomam koncernui „Gazprom“ už piktnaudžiavimą monopoline padėtimi. Tai reiškia, kad Lietuva galutinai prarado šansą atgauti 1,5 mlrd. eurų kaip žalą už politinę dujų kainą. Mūsų šaliai buvo taikoma viena didžiausių kainų už dujas Europoje 2004–2012 m. Tačiau Europos Komisija ketvirtadienį paskelbė privalomus įpareigojimus Rusijos koncernui. Be to, pripažįstama, kad Rusijos dujų koncernas „Gazprom“, naudodamasis dominuojančia padėtimi, penkiose Vidurio ir Rytų Europos valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje, galbūt nustatė aukštesnes dujų kainas.

Ketvirtadienį ryte premjeras Saulius Skvernelis dar sakė žurnalistams, kad EK sprendimas neskirti baudos „Gazprom“ dėl jo veiklos Vidurio ir Rytų Europoje būtų keistas. Po sprendimo jis sakė neatmetantis galimybės skųsti Europos Komisijos (EK) sprendimą neskirti baudos Rusijos dujų koncernui „Gazprom“.

Paskelbė tik nurodymus, kaip veikti

Ketvirtadienį EK, baigusi tyrimą, nustatė teisiškai privalomus įsipareigojimus, kuriais iš esmės keičiami veiklos metodai Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose. Skelbiama, kad „Gazprom“ privalo panaikinti bet kokius apribojimus klientams perparduoti dujas į kitas valstybes nares.

„Gazprom“ įpareigojimai
„Gazprom“ įpareigojimai

Taip pat „Gazprom“ turės sudaryti sąlygas tiekti dujas į Vidurio ir Rytų Europos regionus, kurie dėl jungiamųjų dujotiekių trūkumo iki šiol izoliuoti nuo kitų valstybių narių (Baltijos šalys ir Bulgarija) ir iš jų.

Taip pat „Gazprom“ klientams bus suteikiama veiksminga priemonė užsitikrinti, kad jų mokama dujų kaina atitiktų kainų lygį Vakarų Europos dujų rinkose, visų pirma, suskystintų dujų prekyvietėse.

„Gazprom“ nebegalės pasinaudoti jokiais su dujų infrastruktūra susijusiais pranašumais, kuriuos galėjo išsiderėti iš klientų pasinaudodama savo padėtimi dujų tiekimo rinkoje.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./„Gazprom“ darbuotojas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./„Gazprom“ darbuotojas

Jei bendrovė kurį nors šių įsipareigojimų pakeistų, Komisija galėtų skirti baudą, siekiančią iki 10 proc. įmonės pasaulinės metinės apyvartos, be būtinybės įrodyti, kad buvo pažeistos ES antimonopolinės taisyklės.

Tiesa, Briuselis pripažino, kad „Gazprom“ yra dominuojanti dujų tiekėja daugelyje Vidurio ir Rytų Europos šalių. 2015 m. balandžio mėn. Komisija pateikė preliminarią nuomonę, kad „Gazprom“ pažeidžia ES antimonopolines taisykles, taikydama bendrą Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų skaidymo pagal nacionalines sienas strategiją aštuoniose valstybėse narėse (Bulgarijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Slovakijoje ir Vengrijoje). Pasinaudodama šia strategija, „Gazprom“ galėjo penkiose iš tų valstybių narių (Bulgarijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Lenkijoje) nustatyti aukštesnes dujų kainas.

„Šiandien priimtas sprendimas pašalina „Gazprom“ sukurtas kliūtis, kurios trukdo laisvam dujų tiekimui Vidurio ir Rytų Europoje“, – ketvirtadienį pareiškė už konkurenciją atsakinga Komisijos narė Margrethe Vestager.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eurokomisarė Margrethe Vestager
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Eurokomisarė Margrethe Vestager

„Dabar „Gazprom“ turi imtis tinkamų veiksmų, kad būtų paskatinta Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkų integracija“, – savo paskyroje „Twitter“ tinkle parašė M.Vestager.

„Gazprom“ būstinėje – patenkinti balsai

Vienas „Gazprom“ vadovų pareiškė esantis patenkintas tokiu Briuselio sprendimu.

„Esame patenkinti sprendimu dėl antimonopolinio tyrimo sureguliavimo, apie kurį šiandien pranešė Europos Komisija. Visada patvirtinome, jog esame pasirengę sąžiningai bendradarbiauti nustatyta tvarka ieškant konstruktyvaus abipusiai priimtino sprendimo“, – pareiškė „Gazprom“ valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas.

„Esame įsitikinę, kad šiandien priimtas sprendimas yra bendros Europos dujų rinkos veikimui labiausiai priimtinas rezultatas. „Gazprom“ visada laikėsi taikomų ES konkurencijos teisės nuostatų reikalavimų ir patvirtina, jog yra įsipareigojęs jų laikytis ateityje“, – pridūrė jis.

Žada ieškoti būdų, kaip kompensuoti žalą

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, jog Europos Komisijos baigtas Rusijos dujų milžinės „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje tyrimas leis geriau kontroliuoti įmonės elgesį Europos dujų rinkoje.

„Mes vertiname tai, kad Europos Komisija atsižvelgė į nemažą dalį Lietuvos pateiktų pasiūlymų, kurie anksčiau pateiktus simbolinius „Gazprom“ įsipareigojimus pavertė realiai rinkoje veiksiančiais instrumentais. Jie privers „Gazprom“ laikytis europinių ir sąžiningos konkurencijos taisyklių, taikyti lankstesnes ir palankesnes dujų tiekimo sąlygas“, – pranešime spaudai cituojamas Ž.Vaičiūnas.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas, LR Energetikos ministras
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas, LR Energetikos ministras

Anot jo, dabar EK turės konkretų „Gazprom“ įsipareigojimų laikymosi kontrolės tvarką, bus sukuriama „Gazprom“ kainų kontrolės sistema bei užtikrinama galimybė keisti dujų pristatymo vietas.

„Visą įsipareigojimų galiojimo laiką – aštuonerius metus – bus stebima, ar „Gazprom“ šių įsipareigojimų laikosi. Jei „Gazprom“ jų nesilaikys, be jokių papildomų tyrimų Rusijos bendrovei bus skiriama bauda“, – tvirtino ministras.

Pasak Ž. Vaičiūno, Lietuva toliau ieškos būdų, kaip kompensuoti „Gazprom“ padarytą žalą vartotojams.

„Negalime nurašyti pusantro milijardo eurų žalos, kurią, mūsų vertinimu, Lietuvos vartotojams padarė „Gazprom“ piktnaudžiaudamas monopoline padėtimi rinkoje, todėl ieškosime būdų, kad „Gazprom“ ją atlygintų. Juo labiau, kad Europos Komisijos tyrimas ir pasiekti susitarimai tam kelio neužkerta“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Premjeras prisiminė baudą už Rengę

Pasak premjero, sprendžiant dėl konkurencijos pažeidimų, pažeidėjams turėtų būti taikomi vienodi kriterijai.

„Galvojau, – kaip ir minėjau susitikime su komisare (už konkurenciją atsakinga EK nare Margrethe Vestager (Margrete Vestager) – BNS), kad tie sprendimai turi būti taikomi analogiškai ir vienodai. Gaila, kad yra toks sprendimas priimtas, bet vis tiek tai yra, sakykime, žingsnis į priekį, kadangi ši bendrovė („Gazprom“ – BNS) privalės skaidriai, pagal visuotinai priimtas taisykles dalyvauti rinkoje – bent tai yra pliusas (...) Mes svarstysime variantą (skųsti sprendimą – BNS) ir apsispręsime, ką daryti“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

EK pernai „Lietuvos geležinkeliams“ už išardytą geležinkelio ruožą į Rengę Latvijoje skyrė beveik 28 mln. eurų baudą. Bendrovė šį sprendimą apskundė Europos teismui, tačiau baudą sumokėjo.

Apskundė A.Sekmoko vadovaujama ministerija

Primename, kad Lietuva 2011 metais apskundė „Gazprom“ veiksmus Europos Komisijai dėl piktnaudžiavimo dominuojama padėtimi. Kremliaus valdomas koncernas Lietuvai taikė vienas didžiausių kainų Europoje.

Skundą tais metais pateikė Energetikos ministerija, kuriai vadovavo Arvydas Sekmokas. Lietuva skundėsi, kad „Gazprom“ taiko aukštas kainas politiniais motyvais. Mūsų šalies iniciatyvą palaikė ir kai kurios kitos Rytų ir Centrinės Europos šalys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sekmokas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Arvydas Sekmokas

Todėl, Lietuvos iniciatyva, 2011 m. Europos Komisija pradėjo tyrimą dėl galimų „Gazprom“ pažeidimų aštuoniose šalyse. 2015-ųjų balandį EK buvo pareiškusi, kad Rusijos dujų koncernas galėjo nustatyti nesąžiningas dujų kainas bei piktnaudžiauti savo padėtimi.

Tuomet teigta, jog „Gazprom“ gresia iki 8 mlrd. eurų bauda. Skaičiuojama, kad dėl nesąžiningos „Gazprom“ taikytos kainodaros Lietuva patyrė apie 1,5 mlrd. eurų nuostolį.

Kol vyko tyrimas, „Gazprom“ 2017 m. pažadėjo, kad sudarys galimybę šalims laisvai prekiauti rusiškomis dujomis ir tieks jas konkurencinga kaina, tačiau Lietuva reikalavo, kad Rusijos valstybinis koncernas atlygintų ir žalą – 1,5 mlrd. eurų už permokėtas dujas.

Beje, Lietuva Stokholmo arbitraže iš „Gazprom“ nesėkmingai siekė atgauti 1,4 mlrd. eurų už permokėtas dujas – 2016 metų birželį arbitražas paskelbė neįžvelgęs Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijų, turėjo interesų konfliktą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

15min iš Gdansko Aktualu

Gdanskas atiduoda paskutinę pagarbą nužudytam merui – karstą lydėjo tūkstančiai

24sek

Juoda serija nutraukta įspūdingai – Kauno „Žalgiris“ parbloškė „Panathinaikos“

15min iš Berlyno Verslas

„Karas“ baigtas: nuo kitos savaitės lenkai vėl įsileis lietuviškas kiaules

15min iš Dakaro Gazas

Gera žinia: Balys Bardauskas po operacijos šypsosi ir drąsina kitus

24sek

Akinantį šou sukūręs Aaronas White'as: „Dėl to mes žaidžiame krepšinį“

Pasaulis kišenėje

„Wizz Air“ pakėlė bagažo kainas – norint pasiimti lagaminą teks mokėti daugiau

Vardai

Karolina Meschino ir Remis nustebino išskirtiniu stiliumi: aprangą derino prie reperio plaukų spalvos

Verslas

Karalius nukarūnuotas: JAV rinką drebinusio namo kaina sumažinta beveik perpus

Aktualu

Vilniuje nufilmuotas „holivudinis“ epizodas: į veidą nukreiptas ginklas – baisiau už raudoną šviesoforą

Vardai

Operos ir baleto teatre – iškilmingi apdovanojimai: ant raudono kilimo sublizgo ryškiausios žvaigždės

Įspūdingiausi 2019 metų Dakaro ralio kadrai

15min iš Berlyno Verslas

Berlyno „Žaliojoje savaitėje“ liejasi alkoholis: mažiau už lietuvius turi tik lenkai ir rusai

Aktualu

Devynmetės įvaikinimo drama: buvęs garsus teisėjas nesupranta kolegos motyvų

Atsisveikinimas su Sauliumi Karosu

Gyvenimas

Ginekologė: pagrindinė priežastis, dėl kurios sunku pastoti po 30-ties, – stresas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr.10. Kodėl Dakaro čempionas sveikinasi lietuviškai?

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: kodėl valdžia rūpinasi žmogumi, bet žmogus nuo rūpesčio kenčia?

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Kęstutis Povilaitis

Aktualu

LVŽS akcija „Saugokim vyrus“ Varėnos rajone: tyrimų atsakymai iš kandidato į merus rankų

Aktualu

Orai: pirmadienio naktį kandžiosis 10–15 laipsnių šaltis

Gyvenimas

Naujausia „Louis Vuitton“ kolekcija skirta pagerbti Michaelą Jacksoną

Vardai

Vaidas Baumila – vėl vienišas: išsiskyrė su stiliste Monika Jasionyte

Aktualu

Netikro šauktinių sąrašo paskelbimą tiria Kibernetinio saugumo centras ir Duomenų apsaugos inspekcija

Aktualu

A.Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Aktualu

Ispanija ir Britanija sutarė leisti piliečiams po „Brexit“ dalyvauti vietos rinkimuose

Naujienos

Kultūra

J.Vaitkus sprendimą dėl neetiško elgesio apskundė LMTA Senatui

Verslas

Seimo opozicija kviečiasi S.Skvernelį dėl mokesčių ir pensijų pertvarkos

Verslas

Investicijos į inovacijas: kaip gimsta elektroninės nosys ir unikalūs robotai?

Aktualu

Pranešimą apie B.Nemcovo nužudymą ET rengiančiam E.Zingeriui uždrausta patekti į Rusiją

Aktualu

Rusija imasi griežtų priemonių prieš protestus organizavusius aktyvistus

Aktualu

ES jaunuolio gyvenimas – ar žinote visus jo privalumus ir suteikiamas galimybes?

Verslas

Skundo dėl „Gazprom“ kainų autorius Arvydas Sekmokas: tai Lietuvos pralaimėjimas

Aktualu

„Agurkinių“ byla persikels į Vilnių: Apeliaciniame teisme jau numatyta 10 posėdžių

Aktualu

Naujasis teisingumo ministras žada kelti klausimą dėl LGBT teisių

Aktualu

Ispanija išdavė tarptautinį arešto orderį galbūt iš šalies pabėgusiam reperiui

Aktualu

Iranas iškėlė sąlygas, kuriomis laikysis branduolinės sutarties

Aktualu

Paaiškėjo, ką apie lyčių lygybę mano savivaldybės

Gazas

„4x4 Pasvalys racing team“ komanda iškilmingai išlydėta į „Ladoga Trophy 2018“ varžybas

Lietuvoje pirmą kartą surengta išskirtinio formato konferencija vadovams

Aktualu

J.Olekas: matome, kad D.Grybauskaitės nuomonė dėl NSGK tyrimo pasikeitė

Gazas

5 patarimai: kaip išsirinkti „ratukus“ savo vasarai?

Gazas

„Formula Junior“ atvyksta į Kauną: 10 įdomių faktų

Vardai

Kur dingo Victorios Beckham šypsena per karališkas vestuves?

24sek

Svarbų žaidėją ant suolo palikęs „Cavaliers“ treneris nustebino keistu paaiškinimu

Kultūra

Skaitykloje po atviru dangumi – žymių vilniečių mėgstamos knygos

Aktualu

Tyrėjai: MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Ukrainos rusų kariškių raketa

Ryškiems įvarčiams

Aktualu

Teismas į pareigas grąžina dėl piktnaudžiavimo išteisintą VLK vadovą A.Sasnauską

Gyvenimas

Mistifikuota medicina: santechnikas į namus už 30 Eur, o mediko konsultacija 18 Eur?

Aktualu

Bendrovės vadovas apie sunkvežimio ir traukinio avariją Italijoje: vietiniai apšaukė policiją už netvarką pervažoje

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką