Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ekspertai Minske kels klausimus Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės statybų ir saugos 

Pirmasis Astravo AE reaktorius pasipuošė apsaugine „kepure“
BelAEC paskyros feisbuke nuotr. / Pirmasis Astravo AE reaktorius pasipuošė apsaugine „kepure“
Šaltinis: 15min
1
A A

Rugsėjo 13–14 dienomis Minske vyks dvišalis Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų susitikimas, skirtas aptarti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) klausimus. Pastarąjį kartą Lietuvos ir Baltarusijos delegacijos šiais klausimais buvo susitikusios 2016 m. birželio 21–22 d. Vilniuje.

Vilniuje vykusio susitikimo metu Lietuvos delegacija kėlė klausimus, į kuriuos negaunami atsakymai jau daugelį metų. Be to, tarp Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų išryškėjo esminių nesutarimų ne tik dėl analizės metodologijos, bet ir dėl požiūrio į tarptautinių standartų taikymą, skaidrumo, atvirumo bei geros kaimynystės principus.

Susitikime Minske Lietuvos atstovai kels Astravo AE aplinkosaugos ir branduolinės saugos klausimus, ypač daug dėmesio bus skiriama incidentams, kurie pastaruoju metu įvyko statomoje elektrinėje. Lietuva ypač pavojingu laiko 2016 m. liepos 10 d. įvykusį incidentą, kurio metu krito atominio reaktoriaus korpusas. Įvykę incidentai parodė tendenciją, kad Baltarusijos institucijos slepia įvykusius incidentus, o jiems išaiškėjus bando sumenkinti jų mastą ir pasekmes.

Lietuva reikalaus, kad būtų sprendžiamas Astravo AE projekto skaidrumo ir saugos kultūros trūkumas, nepakankamas Baltarusijos branduolinės saugos reguliatoriaus ir statybos generalinio rangovo vaidmuo užtikrinant statybos darbų saugą.

Lietuvos atstovai dar kartą išsakys reikalavimą Baltarusijai nedelsiant atlikti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) aikštelių vertinimo (angl. Site and External Events Design – SEED) misiją, kuri įvertintų Astravo AE bei alternatyvių aikštelių tinkamumą AE statybai. Baltarusijos atstovai bus raginami be tolesnio atidėliojimo įgyvendinti rizikos ir atsparumo vertinimo testus (angl. stress-tests). Baltarusijos atstovai teigia, kad planuoja SEED misiją ir atsparumo testus įvykdyti šiais metais, tačiau jokių konkrečių datų nenurodo. Lietuva reikalauja, kad Baltarusija įsileistų tarptautinę statybos priežiūros komisiją ir, kad visuose tarptautinės priežiūros mechanizmuose dalyvautų Europos Sąjungos ir Lietuvos ekspertai.

Į susitikimą Minske vyksta ekspertai iš įvairių Lietuvos institucijų: Aplinkos ministerijos, Užsienio reikalų ministerijos, Energetikos ministerijos, Radiacinės saugos centro, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos, Aplinkos apsaugos agentūros, Lietuvos geologijos tarnybos, Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo agentūros, Fizikos instituto ir kt.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką