Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 24, 16:19

Lietuvos energetikos agentūra pradeda skelbti saulės elektrinių kainų Lietuvoje apžvalgą

Esant itin dideliam gyventojų susidomėjimui investicijomis į žaliąją energetiką svarbu užtikrinti stabilias, gretimoms rinkoms artimas saulės elektrinių kainas. Energetikos ministerijai saulės elektrinių įrengimui skyrus apie 48 mln. eurų paramą, Lietuvos energetikos agentūra kiekvieną mėnesį analizuos ir skelbs saulės elektrinių kainas Lietuvoje ir kituose regionuose, rašoma Lietuvos energetikos agentūros pranešime žiniasklaidai.
Saulės kolektoriai
Saulės kolektoriai / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Atsižvelgiant į augančias saulės elektrinių komponentų kainas (ypač foto-modulių) ir sparčius jų įrengimo tempus, svarbu paskatinti rinkos dalyvius sąžiningai vykdyti kainodarą. Siekdama skaidrumo rinkoje, Lietuvos energetikos agentūra rinks, lygins ir skelbs duomenis apie saulės elektrinių įrengimo kainas Lietuvoje“, – teigia Lietuvos energetikos agentūros direktorius Virgilijus Poderys.

Agentūros apibendrinti kvietimų teikti paraiškas saulės elektrinių įsirengimui rezultatai rodo, kad nuo 2019 iki 2021 m. vidutinė saulės elektrinių įrengimo Lietuvoje kaina sumažėjo apie 18 proc.. Įvertinus paskutinio šių metų sausį paskelbto kvietimo rezultatus, 2022 m. I ketv. vidutinė saulės elektrinių įrengimo kaina buvo beveik 12 proc. didesnė nei 2021 m., tačiau balandžio mėnesį ji nukrito 5 proc.

Lietuvoje vidutinė saulės foto-modulių kaina (kuri 40–50 proc. lemia saulės elektrinių įrengimo kainą) 2021 m. buvo 14,6 proc. mažesnė nei 2019 m. Nuo 2021 m. tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje stebimas jų augimas. Per šių metų pirmą ketvirtį vidutinė saulės foto-modulių kaina išaugo 22,4 proc. Balandžio mėnesio duomenimis vidutinė saulės foto-modulių kaina augo 2,3 proc. ir siekė 441 EUR/kW.

Agentūros specialistų skaičiavimai rodo, kad vidutinė kitų komponentų (montavimo konstrukcijos, inverteriai, valdymo įranga, kaupikliai ir kt.) kaina 2022 m. balandį buvo apie 32 proc. mažesnė nei 2019 m. ir siekė 278 EUR/kW.

Pagrindinės saulės elektrinių įrengimo kainų kitimo priežastys – pasaulinės pandemijos sukelti trikdžiai žaliavų tiekimo ir gamybos srityse, stabiliai auganti foto-modulių paklausa ir pakilusios pagrindinių medžiagų (polikristalinio silicio, sidabro, vario, aliuminio, stiklo) kainos.

Agentūros stebimos saulės foto-modulių pardavėjų interneto svetainėse viešai skelbiamos tokio paties tipo ir galios diapazono saulės foto-modulių kainos Lenkijoje buvo labai panašios – tik apie 2 proc. mažesnės nei Lietuvoje, o Estijoje – 20 proc., Latvijoje – 28 proc., Vokietijoje net 36 proc. didesnės nei Lietuvoje.

Aplinkos projektų valdymo agentūra šių metų sausį paskelbė 48 mln. eurų vertės kvietimą teikti paraiškas saulės elektrinėms įsigyti ir įsirengti – iš kurių 39,5 mln. eurų bus skiriama individualių saulės elektrinių įrengimui ant gyventojų namų stogų, kiek daugiau nei 8 mln. eurų elektrinių įsigijimui iš nutolusių saulės parkų.

Aplinkos projektų valdymo agentūros duomenimis patvirtinta beveik 19,5 tūkst. finansuoti tinkamų paraiškų: 14 720 dėl saulės elektrinių įrengimo namų ūkiuose bei 4 728 dėl saulės elektrinės dalies įsigijimo iš elektrinių parkų. Numatoma, kad iki 2023 m. kovo bus įrengta apie 152 MW naujų saulės elektrinių – kiek daugiau nei pusė visų iki 2021 m. įrengtų saulės elektrinių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką