Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 gegužės 4d. 19:49

„Litgrid“ ir Lenkijos PSE susitarė dėl darbų tiesiant „Harmony Link“

„Litgrid“ sistemos valdymo ir duomenų centro atidarymas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / „Litgrid“ sistemos valdymo ir duomenų centro atidarymas
Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ ir PSE susitarė dėl darbų Baltijos jūroje tiesiant preliminarios 682,6 mln. eurų vertės povandeninį elektros kabelį „Harmony Link“.

„Litgrid“ akcininkams gegužės 25 dieną bus siūloma pritarti sutarčiai su PSE, numatančiai jungties projekto įgyvendinimo sąlygas, per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė bendrovė.

Numatoma, kad „Litgrid“ skelbs nuolatinės srovės (HVDC) kabelio tiesimo rangovo, o PSE – keitiklių stočių Lietuvoje ir Lenkijoje statybos rangovo konkursus, kiekviena įmonė atsirinks rangovus, pasirašys sutartis ir įgyvendins projektus.

„Litgrid“ ir PSE kartu pirks projekto inžinieriaus paslaugas ir sudarys trišalę rangos darbų priežiūros sutartį.

Projektas finansuojamas Europos infrastruktūros tinklų priemonės (EITP) lėšomis ir „Litgrid“ bei PSE savomis arba skolintomis lėšomis (kiekviena įmonė po 50 proc.), EITP paramos koordinatore skiriama PSE.

Sprendimus dėl investavimo „Litgrid“ ir PSE ketina priimti iki 2021 metų gegužės 31 dienos.

„Litgrid“ dengs 100 proc. keitiklių stoties ir kabelio šalies sausumoje įrengimo kaštų, PSE – šių darbų kaštus Lenkijoje. Kabelio jūrinės dalies įrengimo kaštai bus dengiami po 50 procentų.

„Litgrid“ valdys keitiklių stotį Lietuvoje, PSE – Lenkijoje, bendrovėms priklausys po 50 proc. jūrinio kabelio.

„Harmony Link“ jungties projektinius sprendinius ir techninius parametrus „Litgrid“ ir PSE tvirtins bendru sutarimu.

„Litgrid“ turės užsitikrinti teises į žemę ir leidimus Lietuvoje ir jos ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, PSE – Lenkijoje ir jos ekonominėje zonoje jūroje. Už leidimų Švedijos ekonominėje zonoje Baltijos jūroje gavimą „Litgrid“ ir PSE atsakys kartu.

„Litgrid“ ir PSE atsakys viena prieš kitą tik už tiesioginius nuostolius, išskyrus tyčinius ir didelio neatsargumo atvejus. Maksimali šalių atsakomybė ribojama 10 proc. projekto vertės – 68 mln. eurų. Delspinigiai numatomi tik už vėluojančius mokėjimus.

Sutarčiai bus taikoma Lenkijos teisė, šalių ginčų sprendimas – Stokholmo prekybos rūmų komerciniame arbitraže.

Lietuvos Vyriausybė vasarį skelbė, kad jau pradėti jungties statybos teritorijų planavimo darbai, baigta jūrinio kabelio trasos studija, rengiamasi jūros dugno tyrimams.

Iki 700 megavatų jūrinė jungtis turėtų būti tiesiama 2021–2025 metais.

Pavasarį bus pateikta paraiška Europos Sąjungai dėl antrojo sinchronizavimo projekto etapo finansavimo. „Harmony Link“ ir su ja susijusi infrastruktūra pareikalaus didžiausių investicijų sinchronizavimo projekte. Visas jis kainuos apie 1,6 mlrd. eurų.

Baltijos šalys iki šiol veikia sinchroniniu režimu BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo. Iki 2025 metų jos siekia sinchronizuoti tinklus su žemynine Europa.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką