Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 22d. 12:33 , Atnaujinta: 2020 spalio 22d. 13:26

N.Biknius: dujotiekis į Lenkiją bus baigtas iki 2021 metų pabaigos

Dujotiekių jungties GIPL statybų aikštelės apžvalga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / GIPL statybos

Lietuvos ir Lenkijos magistraliniam dujotiekiui GIPL koronaviruso epidemija kelia iššūkių, tačiau rizikos valdomos ir magistralinis vamzdynas bus baigtas tiesti laiku – iki kitų metų pabaigos, teigia dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ vadovas.

„Per beveik dešimt mėnesių padarėme beveik pusę GIPL projekto (Lietuvoje – BNS), tikrai turėjome iššūkių ir su COVID-19 nemažai. Ir pavasarį, ir dabar kyla įvairiausių rizikų, tiek dėl specialistų atvykimo iš užsienio. Bet panašu, kad tie projekto valdymo sprendimai padeda užtikrinti kokybę ir greitį“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Pasak jo, kai kuriuos darbus mėginama forsuoti, siekiant turėti atsargos. Didžiausios kliūtys, jo teigimu, buvo dėl užsienio specialistų ir įrangos atsigabenimo.

„Dedame visas pastangas, kad šiek tiek aplenktume laiką, tokiu būdu turėtume šiokį tokį buferį arba rezervą. Pagrindinė rizika buvo tiems darbams, kuriems reikalingi iš Vakarų Europos atvykstantys mūsų kolegos – tiek prasigręžimui po upėmis, tiek belgų įranga (...) Absoliučią daugumą įrangos jau esame atsigabenę, tai vėlgi, tas potencialus sienų uždarymas ar apsunkinimas judėti – rizika minimizuota“, – sakė N.Biknius.

Anot jo, numatoma, kad kitą savaitę bus atvežti visi dujotiekiui reikalingi vamzdžiai. Šiuo metu Lietuvos teritorijoje suvirinta 110 kilometrų trasos iš 165 km.

„Amber Grid“ vadovas teigė, kad Lenkijos operatorė „Gaz-System“ projektą taip pat įgyvendina pagal planą.

„Mūsų žiniomis, tai šiandien jie (Lenkijos pusė – BNS) nejaučia jokio COVID-19 poveikio projekto įgyvendinimui. Kaip bus ateityje, matysime. Visi statybos leidimai yra, visi viešieji pirkimai užbaigti, vamzdynai pristatomi į vietą, virinimo, užkasimo darbai vyksta – progresas yra ir jaučiame, kad dėmesys yra skiriamas nemažas“, – komentavo N.Biknius.

Baigiamas vienas sudėtingiausių etapų – dujotiekio prijungimas prie sistemos

Lietuvoje šiuo metu baigiamas GIPL prijungimas prie dujų perdavimo sistemos – tai reiškia, kad baigiamas sunkiausias dujotiekio statybos etapas Lietuvoje. Didelio masto statybos darbai vyksta 30 km nuo Vilniaus, Širvintų rajone, šalia Jauniūnų dujų kompresorių stoties.

„Toje vietoje yra didžiausių Lietuvos dujotiekių susikirtimo sankryža ir tas mazgas yra jau šiandien labai sudėtingas, nuo 2010 metų, kuomet ta stotis buvo pastatyta. Trijų dujotiekių sankryžoje turime įvesti ir naują, ketvirtą – GIPL dujotiekį. Ir svarbiausia, kad turime nenutraukti to mazgo veiklos. (...) Tokia operacija daroma panašiai, kaip ir žmogui kraujagyslių operacija šalia širdies ir palaikant žmogaus gyvybę“, – spaudos konferencijoje sakė „Amber Grid“ technikos direktorius Andrius Dagys.

Jis sako, kad pagrindiniai prijungimo prie sistemos darbai turėtų būti atlikti dar rudenį, tačiau aplinkos sutvarkymas gali užsitęsti iki pavasario.

„Dėl Jauniūnų mazgo baigimo. Vamzdynai bus suvirinti ir užaklinti (...) lapkričio pabaigoje tas bus padaryta. Bet visą vaizdą ir infrastruktūrą padaryti taip, kaip priklauso, tai, aišku, užims laiko ir tam tikri darbai, tikriausiai, dar bus atidėti iki pavasario: atželdinimas ir pan. Viskas sekasi sklandžiai“, – kalbėjo A.Dagys.

Sėkmingai prijungus vamzdyną prie sistemos, lapkritį 38 km dujotiekio atkarpa nuo Jauniūnų iki Elektrėnų bus užpildyta dujomis.

Operatorės teigimu, numatoma, kad šiemet bus įgyvendinta 60 proc. GIPL statybos darbų. Lygiagrečiai vyksta dujotiekio tiesimo darbai link Lietuvos-Lenkijos sienos.

Pasak N.Bikniaus, GIPL leis panaikinti viso Baltijos regiono bei Suomijos dujų rinkos izoliaciją ir integruos jas į bendrą Europos rinką.

„Tikimės didesnio likvidumo abiejų šalių (Lietuvos ir Lenkijos – BNS) prekybos zonose, tikimės geresnės prieigos prie alternatyvių dujų tiekimo šaltinių, pačios rinkos aktyvesnio dalyvavimo ir gamtinių dujų naudojimo, o ateityje – ir naujųjų dujų naudojimo: biometano, įvairių dujų mišinių ir vandenilio“, – sakė N.Biknius.

GIPL statybos Lietuvoje pradėtos 2019-2020 metų sandūroje. Lietuvoje 114 mln. eurų vertės (be PVM) dujotiekis tiesiamas nuo Jauniūnų Širvintų rajone link Lietuvos-Lenkijos sienos Lazdijų rajone. Visa dujotiekio vertė siekia apie 500 mln. eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

34:08
10:00
05:09

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką