Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NATO: skalūnų dujų kritikus Europoje finansuoja Rusija

Akcijos akimirka
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Protesto Lietuvoje akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos žvalgybos agentūros slapta dirba su Europos aplinkosauginėmis grupėmis, kurios agituoja prieš skalūnų dujas. Maskva šias grupes ir finansuoja tam, kad Europos Sąjunga išliktų priklausoma nuo rusiškų dujų, ketvirtadienį Briuselyje pareiškė NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas. Anot jo, Europos energetinio saugumo užtikrinimas yra vienas iš svarbiausių darbų, nes pasinaudodama energetiniais klausimais Maskva šantažuoja Europą, rašo „Financial Times“.

„Aš buvau susitikęs su sąjungininkais, kurie pranešė, kad Rusija užsiima įmantriomis informacinėmis ir dezinformacinėmis operacijomis – aktyviai dalyvauja vadinamųjų nevyriausybinių organizacijų, kurios agituoja prieš skalūnų dujas, veikloje. Taip ji siekia išlaikyti Europos priklausomybę nuo importuojamų rusiškų dujų“, – susitikime „Chatham House“ idėjų kalvėje teigė NATO vadovas.

Europos Sąjunga iš Rusijos importuoja maždaug trečdalį jai reikalingų dujų ir naftos, tačiau 28 valstybių bloko teritorijoje glūdi dideli skalūnų dujų rezervai, kurie galėtų visam laikui išgydyti nuo energetinės priklausomybės. 

NATO pareigūnas, nenorėjęs viešai skelbti savo pavardės, „Financial Times“ sakė, kad aljansas yra tvirtai įsitikinęs, jog Rusija užsiima dezinformacijos kampanija dėl daugelio klausimų, o tarp jų – ir energetikos.

„Rusijos potencialas spausti Europos šalis pasinaudojant savo energetiniais ištekliais kelia didelį nerimą. Nė viena šalis neturėtų naudoti tiekimo sąlygų ir kainų kaip prievartos įrankių, – sakė pareigūnas. – Mes prisijungiame prie dalies mūsų narių nerimo, kad Rusija gali mėginti sukliudyti galimiems projektams dėl skalūnų dujų paieškų Europoje – tam, kad išlaikytų Europą priklausomą nuo savo dujų.“

Liepos Želnienės nuotr./Lenkija lenkia Lietuvą skalūnų dujų paieškose
Liepos Želnienės nuotr./Lenkija lenkia Lietuvą skalūnų dujų paieškose

Rytų Ukrainoje – milžiniškų skalūnų dujų rezervai

Kai kurie ekspertai kelia versiją, kad vienas iš Rusijos motyvų destabilizuojant situaciją Rytų Ukrainoje – sukliudyti pasinaudoti regione esančiais skalūnų dujų rezervais.

D.Pušilinas anksčiau buvo geriausiai žinomas kaip protestų prieš skalūnų dujų žvalgybą Donecko srityje organizatorius

„Royal Dutch Shell“ praėjusiais metais susitarė dėl skalūnų dujų gavybos Juzovkos regione, kuriame, manoma, yra apie 2,15 trilijono kubinių metrų dujų. „Shell“ teko sustabdyti savo darbus.

Vienas iš apsišaukėliškos „Donecko Liaudies Respublikos“ vadeivų Denisas Pušilinas anksčiau buvo geriausiai žinomas kaip protestų prieš skalūnų dujų žvalgybą Donecko srityje organizatorius.

Gegužės mėnesį D.Pušilinas pareiškė, kad vadinamoji „Donecko Liaudies Respublika“ uždraudė skalūnų dujų gavybą Rytų Ukrainoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš skalūnų dujas Rumunijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš skalūnų dujas Rumunijoje

Naudojasi net kunigais

„Financial Times“ rašo, kad Rusija taip pat įtariama stovinti už protestų Bulgarijoje ir Rumunijoje, nors abiejų šalių žalieji atmetė tokius kaltinimus ir juos pavadino konspiracijos teorija.

Rumunijos prezidentas Traianas Basescu yra apkaltinęs Rusiją mėginant sukliudyti „Chevron“ išgauti skalūnų dujas netoli Pungesti kaimo.

Skalūnų dujų šalininkai taip pat pareiškė, kad Rusija mėgina daryti įtaką visuomenės nuomonei ir pasinaudodama stačiatikių Bažnyčia, nes protestuose dažnai vieni aktyviausių asmenų buvo stačiatikių kunigai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką