Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauja kontrabandos rūšis Lietuvoje – kaitrinės lemputės

Elektros lemputės
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Elektros lemputės
Šaltinis: 15min
0
A A

Nors pagal ES direktyvas nuo 2013 m. iš prekybos išimtos kaitrinės lemputės, jų vis dar galima įsigyti. Tiesa, nelegaliai. Dažniausiai iš Baltarusijos į Lietuvą patenkantys gaminiai primena nelegalią prekybą cigaretėmis ir gali būti laikoma nauja kontrabandos rūšimi.

Už mažą kainą kaitrines lemputes parduodantys prekeiviai pelnosi neteisėtu būdu, o tuo metu specialistai ragina būti sąmoningais ir nesusivilioti energiją švaistančiomis lemputėmis, kurios yra pavojingos mūsų aplinkai. 

„Kaitrinių lempučių pardavimas yra nedraudžiamas tik tuo atveju, jei jos buvo pagamintos iki ES direktyvos įsigaliojimo, – sako apšvietimo sistemų įmonės „Osrom“ atstovybės Lietuvoje vadovas Gintas Malašauskas. – Deja, visada atsiranda žmonių, sugebančių apeiti taisykles ir pateikti rinkai naujai pagamintas kaitrines lemputes.“ G. Malašauskas pastebi, kad dažniausiai taip pagudrauti mėgsta turgaus bei mažesnių miestų parduotuvių prekeiviai, kuriuos inspekcija aplanko rečiau. Tuomet inspektorių misijos imasi patys gamintojai, pranešdami apie neteisėtą veiklą. 

Taupiosios lemputės ne veltui pakeitė kaitrines: jos šviečia 15 kartų ilgiau, šviesą paversdamos iki 80 proc. energijos

G. Malašauskas atkreipia dėmesį ir į dar vieną neteisėtos prekybos būdą, kai maži gamintojai iš kaimyninės Baltarusijos ar kitų į ES sudėtį neįeinančių valstybių, atsigabenę kaitrinių lempučių, jomis prekiauja apeidami įstatymą. Ant lemputės pakuotės užrašoma, kad tai specialios paskirties, vibracijai atsparūs gaminiai, nenusižengiantys ES direktyvai. 

Taupiosios lemputės ne veltui pakeitė kaitrines: jos šviečia 15 kartų ilgiau, šviesą paversdamos iki 80 proc. energijos, bei prisideda prie tokių globalių problemų, kaip šiltnamio efektas, mažinimo. „Socialiai atsakingi žmonės turėtų atsisakyti kaitrinių lempučių, kurių neefektyvumas bei žala gamtai yra įrodyti, – sako Lietuvoje energiją taupančių lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. – Vienintelis taupiųjų lempučių trūkumas, kad jose yra gyvsidabrio garų, kurie, jei patenka į aplinką dideliais kiekiais, gali užteršti dirvožemį bei vandenį. Būtent todėl energiją taupančias lemputes būtina atiduoti specialistams, kurie, naudodami pažangiausias technologijas, jas saugiai perdirba. Lemputes reikia nešti į tam skirtus surinkimo punktus.“ 

Šiuo metu 46 šalies miestuose veikia 86 punktai, kuriuose yra priimamos perdegusios energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių šioms lemputėms surinkti yra parduotuvėse „Mazgas“, „SLO“ bei „EMP recycling“ padaliniuose. Šiais metais prie surinkimo punktų prijungta ir daugiau stambiagabaričių atliekų aikštelių, kurios geografiškai padengia visą šalies teritoriją. Perdegusių lempučių surinkimo punktų sąrašą galima rasti interneto svetainėje www.eko-sviesa.lt

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką