Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujos sankcijos Rusijos energetikos sektorių nublokštų į akmens amžių

Rusija naftą Baltarusijai nori tiekti mainais gaudama gausybę nuolaidų.
Reuters/Scanpix nuotr. / Naujos sankcijos Rusijos energetikos sektorių nublokštų į akmens amžių
Šaltinis: 15min
0
A A

Dėl naujų sankcijų Rusijai didžiausios pasaulio energetikos bendrovės būtų priverstos sustabdyti naftos paieškas Rusijoje. Sankcijos paveiktų tokias įmones kaip „Exxon“, BP, „Total“ ar „Statoil“, rašo „Bloomberg“.

Europos Sąjungos ambasadoriai ketvirtadienį Briuselyje tęsia svarstymus, ar pradėti taikyti sankcijas Rusijai, o gal palaukti ir pažiūrėti, ar Rusija atsitrauks iš Ukrainos ir rems ilgalaikį susitarimą.

Kai tik Europos Sąjunga uždraus dalintis energetikos technologijomis ir paslaugomis, jos pavyzdžiu paseks ir JAV, įtraukdama amerikietiškų technologijų ir žinių eksporto draudimą. O tai yra produktai ir paslaugos, kurios rusams yra būtinos.

Žada atkirsti Rusiją nuo inovacijų

Europos Sąjunga dėl šių su nafta susijusių sankcijų sutarė rugsėjo 8 dieną. Sankcijos nepaliestų tradicinių gręžinių gręžimo ir gavybos, taip pat vidaus jūrų seklumų telkinių, iš kurių nafta pumpuojama yra jau dešimtmečius.

Sankcijos yra nukreiptos prieš rezervus, kurių žaliavos rinkos nepasieks dar 5–10 metų. Ne amerikietiškos ir ES kompanijos dar nėra išvysčiusios technologijos, kaip išgauti naftą iš giliai jūroje esančių telkinių ar skalūnų sluoksnių.

Rusija ant kortos turi pastačiusi daug – valstybės ekonomikos augimas yra priklausomas nuo energetikos sektoriaus, o pastarajam labai svarbios JAV ir ES technologijos ir paslaugos.

„Tai reikšmingai sumažintų Rusijos naftos gavybos apimtis. Tačiau svarbu pabrėžti, kad tam yra būtinas glaudus JAV ir Europos Sąjungos bendradarbiavimas“, – sakė buvęs JAV prezidento Baracko Obamos patarėjas energetikai Jasonas Bordoffas.

Todėl Rusija ant kortos turi pastačiusi daug – valstybės ekonomikos augimas yra priklausomas nuo energetikos sektoriaus, o pastarajam labai svarbios JAV ir ES technologijos ir paslaugos.

JAV ir ES ekonomikos kartu sudaro net 39 proc. pasaulio ūkio, palyginti su 3 proc. sudarančios Rusijos BVP. Ekonominės sankcijos, priimtos anksčiau, jau buvo labai reikšmingos, pavyzdžiui, apribojo Rusijos bankų ir energetikos bendrovių galimybę pasiskolinti. Šios sankcijos jau riboja Rusijos augimo potencialą, o naujos bausmės sustabdyti plėtrą gali dar labiau.

Netradicinių telkinių žvalgyba sustotų

JAV ir ES bendrovės, dirbančios Rusijoje, priėmus naujas sankcijas, negalėtų atsivežti ekspertų ir technologijų, būtinų naftai, įkalintai Arkties jūroje ar Sibiro skalūnų sluoksniuose, išgauti.

Arktyje gręžiniai, kainuojantys tūkstančius dolerių už vienetą, turi būti nuolat keičiami, jų priežiūrai kartais yra būtina atskraidinti geriausius pasaulio inžinierius, geofizikus ir geologus.

Bendradarbiavimo uždraudimas užkaišytų ankstesnėmis sankcijos paliktas nišas Bermuduose įsikūrusiai „Seadrill“. Liepos pabaigoje bendrovė, įpareigota „Exxon Mobil“ ir Maskvos kontroliuojamos „Rosneft“, į rusų vandenis atplukdė technologijų. Tai, kaip ir šešių naujų „Seadrill“ sutarčių su „Rosneft“ pasirašymas, įsiutino dalį JAV ir Europos pareigūnų, kurie sakė, kad tai sutrukdė siekiui užšaldyti naftos paiešką Arktyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkties jūra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Arkties jūra

Naujomis sankcijomis gali būti suvaržyti kai kurie brangiausi ir sudėtingiausi Rusijos bandymai ieškoti naftos, įskaitant ir 700 mln. dolerių vertės gręžinį Karos jūroje, kurį gręžia „Exxon“ ir „Rosneft“.

Naujos sankcijos kliudytų ir kitas bendroves, pavyzdžiui, „Royal Dutch Shell“, kuri yra antra didžiausia energetikos kompanija pasaulyje pagal rinkos vertę.

Taip pat nukentėtų BP – bendrovei priklauso 19,75 proc. „Rosneft“ akcijų. Tai yra didžiausia užsienio investicija Rusijoje.

Sankcijas pajustų ir Prancūzijos „Total“ ir Norvegijos „Statoil“. „Total“ iš Rusijoje valdomų gręžinių išgauna apie 10 proc. visos savo produkcijos.

informacija
TOTALIS, UAB
Vadovas: Dainius Batrys Darbuotojų sk.: 6 2015m . Pajamos: 20 - 30 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką