Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Net ir sustabdžius užsienio prekybą su Rusija, naftos, degalų ir dujų Lietuvai pakaktų

Achema
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / SEB: net ir sustabdžius užsienio prekybą su Rusija, naftos, degalų ir dujų Lietuvai pakaktų
Šaltinis: 15min
0
A A

Tikimybė, kad bus sustabdyta užsienio prekyba su Rusija yra labai maža. Tačiau net ir tokiu atveju nenutrūktų Lietuvos gyventojų aprūpinimas elektra ir degalais. Tam tikram laikui užtektų ir gamtinių dujų, sako SEB analitikai.

Rusija yra svarbiausia Lietuvos prekybos partnerė tiek kalbant apie eksportą, tiek apie importą. 85 proc. į Rusiją išvežamų prekių yra reeksportuojami produktai, o pagal lietuviškų produktų eksportą Rusija yra tik 8 pagal svarbą partnerė.

90 proc. Lietuvos importo iš Rusijos yra nafta, jos produktai ir gamtinės dujos. Todėl, dėl Krymo konflikto uždraudus šių prekių importą į Lietuvą, valstybė patirtų energetinį badą, gamybos sutrikimus ir konkurencingumo pablogėjimą.

Tačiau, pasak SEB ketvirtinę makroekonomikos apžvalgą pristačiusio banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, net ir tokiu kraštutiniu atveju nenutrūktų gyventojų aprūpinimas elektra ir degalais. Gamtinių dujų reikėtų mažiau dėl pavasario, be to, Inčiukalnio saugykloje saugoma dujų tiek, kad užtektų bent 30 dienų.

„Orlen Lietuva“ ir „Achemos“ įmonių sustabdymo efektas viršytų viso eksporto į Rusiją embargo įtaką šalies ekonomikai.

Skaudžiai nukentėtų ekonomika

Naftos ir gamtinių dujų tiekimo nutrūkimas suduotų lemtingą smūgį „Orlen Lietuva“ ir „Achemai“.

Šių dviejų įmonių eksportas pernai sudarė maždaug 25 proc. eksporto. Visas Lietuvos eksportas į Rusiją sudarė 19,8 proc.

„Jos eksportuoja savo produkciją dažniausiai ne į Rusiją. Jeigu dėl kažkokių priežasčių šios įmonės būtų uždarytos, sustotų 25 proc. eksporto. Pridėkime dar kitų įmonių apie 19,8 proc. eksporto. Vadinasi, vienaip ar kitaip su Rusija yra susieta apie 45 proc. mūsų eksporto“, – sakė G.Nausėda.

„Taigi vien „Orlen Lietuva“ ir „Achema“ įmonių sustabdymo efektas viršytų viso eksporto į Rusiją embargo įtaką šalies ekonomikai. O kur dar neišvengiamas poveikis visam ūkiui dėl energetinių išteklių stygiaus“, – rašoma SEB banko apžvalgoje.

Eksporto stabdymas pakenktų transporto sektoriui, žalios naftos importo trikdžiai klupdytų uosto krovos įmones.

Iš pramonės eksportuotojų labiausiai nukentėtų maisto pramonė – pieno produktų, mėsos ir nealkoholinių gėrimų eksportuotojai.

Ekonominiai ryšiai silpsta

Pasak SEB analitikų, Lietuvos ekonominiai ryšiai su Rusija pamažu silpsta. Dėl ekonominių priežasčių mažėja prekybos apyvarta, prastėja prekybos su Rusija sąlygos, trūkinėja investiciniai santykiai.

Užsitikrinti naftos ir jos produktų tiekimą iš kitų šalių reikštų papildomas sąnaudas ir šiaip jau nuo prastos rinkos konjunktūros kenčiančiai bendrovei „Orlen Lietuva“.

„Prekybai ir investicijoms įtakos turės ir politiniai veiksniai. Svarbiausia Lietuvos ryšių su Rusija sritis yra energetinių išteklių tiekimas, kurį mėginama diversifikuoti“, – rašo SEB analitikai.

Klaipėdoje statomas SGD terminalas vidutiniu laikotarpiu galėtų užtikrinti galimybę šaliai beveik visada apsirūpinti gamtinėmis dujomis.

„Kita vertus, užsitikrinti naftos ir jos produktų tiekimą iš kitų šalių reikštų papildomas sąnaudas ir šiaip jau nuo prastos rinkos konjunktūros kenčiančiai bendrovei „Orlen Lietuva“, – rašo SEB analitikai.

Tačiau visiškas prekybos su Rusija sustabdymas, banko teigimu, yra mažai tikėtinas.

Rusams skausmingiausias Rusijos rublio smukimas

Labiausiai tikėtina, kad ekonominės sankcijos Rusijai apsiribos tik asmenų judėjimo ir sąskaitų įšaldymo priemonėmis. Greičiausiai vietoje tiesioginių prekybinių sankcijų, bus vykdomos įvairios programos, pavyzdžiui, skirtos energetinei priklausomybei nuo Rusijos sumažinti.

Tokiu atveju Rusija neturės jokio teisinio pagrindo prieštarauti šioms programoms ir greičiausiai nukreips pastangas alternatyvių rinkų paieškai.

Jeigu Rusijos rublis dar nuvertėtų, apskritai nebūtų ypatingų aistrų nei dėl politikų retorikos, nei dėl draugiškumo ar nedraugiškumo, – sakė G.Nausėda.

Rusijos ekonomika artimiausiu laikotarpiu ir taip kentės. Smarkiai krentant Rusijos rubliui, Rusijos rinkoje vis mažiau norima parduoti prekes. Jeigu rublis lito atžvilgiu nuvertės dar apie 10–15 proc., daugelio prekių Rusijoje parduoti tiesiog nebeapsimokės.

„Smarkiai keičiasi importo ir eksporto srautai. Nesunku numatyti, jeigu Rusijos rublis dar nuvertėtų, apskritai nebūtų ypatingų aistrų nei dėl politikų retorikos, nei dėl draugiškumo ar nedraugiškumo“, – sakė G.Nausėda.

Tiesa, rublio kursas neveikia strateginių žaliavų, atvežamų iš Rusijos, kainos, nes jos apmokamos doleriais ir jų kainą lemia lito ir dolerio kursas.

„Norėtųsi, kad šitoje vietoje laimėtume tą, ką pralaimime eksporte, bet taip, deja, nėra“, – sakė G.Nausėda.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką