Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 1d. 11:00

Norintiems įsigyti nutolusią saulės elektrinę – milijoninė parama

Šalia Elektrėnų trečiadienį atidaryta 1 MW saulės elektrinė
Ignitis nuotr. / Šalia Elektrėnų trečiadienį atidaryta 1 MW saulės elektrinė

Nuo šių metų Lietuvoje turėti saulės elektrinę gali net ir daugiabučių gyventojai – jie gali įsigyti nutolusią saulės elektrinę, o visą liepos mėnesį tokie gyventojai gali kreiptis dėl finansinės paramos iš valstybės. Iš viso skatinti gyventojus naudoti saulės energetiką bus skirta 40 mln. eurų. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tvirtino, kad per metus saulės elektrinėse gaminamos elektros energijos vartotojų patrigubėjo ir šiuo metu siekia šešis tūkstančius.

Nuo liepos 1 dienos startuoja finansinio skatinimo priemonės gyventojams ir verslui saulės elektrinėms nutolusiuose saulės parkuose įsigyti.

Šiemet gyventojams, verslui ir savivaldybėms numatyta skirti paramą iki 70 mln. Eur. Iš jų beveik 40 mln. Eur bus skirta gyventojams saulės elektrinėms įrengti, apie 30 mln. – verslui, vastybės ir savivaldybės įstaigoms atsinaujinančią energiją gaminančioms elektrinėms įsirengti.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

„Esame naujos saulės energetikos eros liudininkais. Pirma, skaičiai, įsirengusių saulės elektrines džiuginantys, rekordiniai. Antra žinia, rekordinis paramos kvietimų skaičius gyventojams ir juridiniams asmenims. Trečiasis, rekordinė finansinė parama šiai priemonei iš valstybės biudžeto lėšų ir ES struktūrinių lėšų šiems ir kitiems metams“, – spaudos konferencijoje trečiadienį tvirtino energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Ministras vardijo, kad prieš metus saulės elektrines naudojo du tūkstančiai, o dabar – tris kartus daugiau, šeši tūkstančiai vartotojų. Šiuo metu stebimas rekordinis naujų vartotojų augimas – per savaitę vartojančių saulės energiją padaugėja 130-150.

„Per pirmus penkis šių metų mėnesius prijungta tiek saulės elektrinių, kiek per visus 2019 metus“, – pridūrė Ž.Vaičiūnas.

Jis pasidžiaugė, kad auga ne tik naudotojų skaičius, bet ir galia – šiandien instaliuota galia siekia 60 MW, pernai – 30 MW.

Tuo tarpu Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis priminė, kad šiais metais saulės energetikai Lietuvoje sukanka dešimt metų – būtent prieš tiek laiko paleista pirmoji saulės elektrinė ant įmonės „Arginta“ stogo.

Vartotojai gali gauti paramą

Antradienį pasibaigė kvietimas teikti paraišką tiems gyventojams, kurie norėjo įsigyti saulės elektrinę išsimokėtinai – pateikta paraiškų už 2,5 mln. eurų.

O nuo trečiadienio, liepos 1 dienos, startuoja dvi naujos finansinės priemonės. Pirmoji skirta gyventojams – jie gali teikti paraiškas, kad galėtų įsigyti nuotoliniuose parkuose įrengtas elektrines.

Nuo liepos 1 d. iki liepos 31 d. Aplinkos projektų valdymo agentūrai teikti paraiškas kompensacijai gali fiziniai asmenys, norintys įsigyti iki 10 kW saulės elektrinę iš elektrinių parko. Jie gali gauti kompensaciją iki 323 Eur už 1 kW elektrinės galios. Šiuo kvietimu gyventojams saulės elektrinėms įsigyti skirta 4,45 mln. eurų.

Ž.Vaičiūnas tvirtina, kad ši galimybė labai patraukli gyventojams, gyvenantiems daugiabučiuose.

„Turime pirmuosius parkus, kurie startavę, kaip „Ignitis“ parkas Elektrėnuose, kiti irgi sparčiai vysto elektrines. Šios elektrinės labai patrauklios gyvenantiems daugiabučiuose, nes be jokių techninių niuansų galima įsigyti elektrinę “, – sakė ministras.

Planuojama, kad pagal dabartinius pajėgumus, nutolusią saulės elektrinę galėtų įsigyti 3-5 tūkst. namų ūkių.

Pirmoji pasaulyje

Ž.Vaičiūnas pastebėjo, kad Lietuva yra pirmoji valstybė pasaulyje, kuri nacionaliniu mastu sukūrė tokią sistemą, jog gyventojai gali įsigyti nutolusias saulės elektrines. Kaip tą padaryti su Lietuvos institucijomis konsultuojasi net kitos šalys, kaip Lenkija.

„Pagrindinė idėja, kad ne tik privačių namų, bet ir daugiabučių gyventojai galėtų naudotis tokia galimybe“, – pažymėjo ministras.

V.Mačiulis pridūrė, kad net ir kitų šalių saulės energetikai stebisi tokiu Lietuvos žingsniu.

„Tenka bendrauti su kitų šalių saulininkais, tad jie tikrai stebisi mūsų valdžios drąsumu, nes tokie dalykai, kaip galimybė vienoje vietoje statyti elektrinę, o kitoje vartoti ar tai, kad kiekvienas daugiabučio gyventojas gali įsigyti gabaliuką nutolusios elektrinės daro įspūdį net ir Vokietijai, kuri yra pirmūnė šioje srityje“, – teigė V.Mačiulis.

Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vitas Mačiulis
Ernestos Čičiurkaitės / 15min nuotr./Vitas Mačiulis

Kita vertus, jis pridūrė, kad pasitemti dar yra kur – vienam gyventojui instaliuota galia vatais Lietuvoje nuo Vokietijos apimčių skiriasi net 16 kartų.

Į finansinę paramą gali pretenduoti ir privatūs juridiniai asmenys, norintys įsirengti saulės elektrines. Iki šiol valstybė rėmė tik viešuosius juridinius asmenis – savivaldybes, darželius.

Privačioms įmonėms gali būti subsidijuojama iki 200 tūkst. eurų arba 30 proc. tinkamų išlaidų už projektus, kuriais visuomeninės, gamybinės paskirties pastatuose bei kitos inžinerinės paskirties statiniuose iškastinio kuro naudojimas bus keičiamas į atsinaujinančių energijos išteklių technologijas. Iš viso šiai priemonei numatyta 14 mln. eurų.

Renovuojantys daugiabučius galės statyti saulės elektrines

Aplinkos viceministras Marius Narmontas pridūrė, kad nuo šiandien, trečiadienio, pirmą kartą daugiabučius renovuojantys gyventojai iki vasario galės gauti paramą saulės elektrinių įrengimui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Narmontas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Narmontas

„Pirmą kartą pastatams, kurie didesni nei 1500 kv. metrų, bus rekomenduojama pastatyti ir saulės enektrinę. Sinergija, kai renovuojant daugiabučius pasiūloma naudoti ir saulės energiją, labai pasiteisinusi“, – tvirtino M.Narmontas.

Ž.Vaičiūnas pabrėžė, kad parama bus tęstinė – kitais metais numatyta 56 mln. eurų tiek gaminantiems vartotojams, tiek privatiems juridiniams asmenims, viešiesiems juridiniams asmenims ir pramonėms įmonėms.

Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

11:55
26:29
01:19

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką