Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 11d. 10:15 , Atnaujinta: 2020 lapkričio 11d. 13:00

Po pranešimų, kad sprogo Astravo AE transformatoriai – dar viena Lietuvos nota Minskui

Astravo atominė elektrinė
„Scanpix“ nuotr. / Astravo atominė elektrinė

Lietuva trečiadienį įteikė notą Baltarusijai, kur prašoma pateikti informaciją apie savaitgalį Astravo atominėje elektrinėje įvykusį incidentą, dėl kurio nustota jėgainėje gaminti elektrą. Baltarusių žiniasklaida teigia, kad taip įvyko sprogus keliems įtampą reguliuojantiems transformatoriams.

„Užsienio reikalų ministerija pažymi, kad Lietuvai ir visai tarptautinei bendruomenei yra svarbu vadovautis oficialia bei faktais paremta informacija apie situaciją Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Todėl prašoma operatyvaus Baltarusijos atsakymo dėl įvykusio incidento, jo priežasčių ir įtakos atominės elektrinės paleidimo procesui bei branduolinės saugos užtikrinimui“, – teigiama pranešime.

Anot ministerijos, notoje taip pat pažymėta saugos kultūros užtikrinimo atominėje elektrinėje Baltarusijoje svarba ir dar kartą išsakytas raginimas Baltarusijai sustabdyti atominės elektrinės paleidimo darbus, kol nebus įgyvendinti aukščiausi branduolinės saugos standartai, aplinkosaugos reikalavimai bei atsparumo testų proceso metu pateiktos rekomendacijos pilna apimtimi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Astravo atominė elektrinė

Praėjusią savaitę įvykus vadinamajam Astravo AE energetiniam paleidimui, jėgainė nustojo gaminti elektrą sekmadienį.

Pirmadienį pavakare Baltarusijos žiniasklaida pranešė, kad taip nutiko sprogus keliems įtampos transformatoriams ir todėl buvo sustabdyta elektrinės reaktoriaus turbina. Šios informacijos nepatvirtino valstybės institucijos.

Baltarusijos Energetikos ministerija nurodo, kad Astravo AE prireikė pakeisti „kai kurią elektrotechninę matavimo įrangą“, bet šio žingsnio priežasčių nenurodė.

Lietuvos radiacinės saugos centras pranešė, kad po incidento radiacijos padidėjimo Lietuvoje nenustatyta.

Kada pataisys, nežino

Astravo AE atstovai tik antradienį patvirtino, jog jėgainė negamina elektros.

Jie kol kas neįvardija, kada gamyba galėtų atsinaujinti.

„Dabar įranga derinama, vyksta paleidimo ir paleidimo darbai. Negaliu įvardyti elektros energijos gamybos atnaujinimo laiko“, – Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ nurodė elektrinės informacijos centro atstovas.

VATESI reikalauja stabdyti darbus

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) pareikalavo Europos branduolinės saugos reguliuotojų stabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) veiklą bei kuo greičiau spręsti branduolinės saugos problemas.

VATESI pranešė, kad Baltarusijos požiūris, jog atlikti Astravo AE testai neidentifikavo jokių projekto saugos trūkumų, yra „neatsakingas ir netoleruotinas“.

„Visų Europos Sąjungos šalių interesu turi būti sėkmingai užbaigta Baltarusijos streso testų ataskaitos veiksmų plano peržiūra ir visų ekspertų pateiktų rekomendacijų įgyvendinimas“, – pranešime cituojamas VATESI vadovas Michailas Demčenka.

Pasak inspekcijos, Baltarusija vėluodama daugiau kaip mėnesį ekspertams pateikė atsakymus tik į vieną iš keturių klausimų blokų. Nėra atsakymų ir į Lietuvos klausimus.

Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) nariai šią savaitę buvo paraginti reikalauti, kad Baltarusija kuo greičiau pateiktų atsakymus.

Astravo AE oficiali atidarymo ceremonija buvo surengta šeštadienį Minske.

Lietuva nutraukė prekybą baltarusiška elektra iš karto, kai tik ji pradėjo gaminti elektrą – lapkričio 3-ąją. Šalis siekia boikotuoti Astravo AE elektros importą, kad finansiškai apsunkintų jėgainės darbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką