TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Panaudotas branduolinis kuras Ignalinos atominėje jau kraunamas į konteinerius

Branduolinio kuro konteinerio pakrovimas baseine Ignalinos atominėje elektrinėje
Ignalinos atominės elektrinės nuotr. / Branduolinio kuro konteinerio pakrovimas baseine Ignalinos atominėje elektrinėje
Šaltinis: 15min
1
A A

Ignalinos atominė elektrinė (IAE), gegužės 4 d. gavusi leidimą eksploatuoti branduolinio kuro saugyklą, ėmėsi pildyti kuru naujus konteinerius. Į saugyklą pilni konteineriai pajudės gegužės 30 d. ir birželio 5 d.

Dviejuose IAE blokuose šiuo metu kraunama po vieną panaudoto kuro konteinerį.

Laikinojoje panaudoto branduolinio kuro saugykloje (B1) jau pastatyta 10 konteinerių su panaudotu branduoliniu kuru. Jie čia buvo atgabenti karštiesiems bandymams.

Pabaigus bandymus, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI), gegužės 4 dieną IAE išdavė leidimą pramoninei saugyklos eksploatacijai.

„Sėkmingai atlikus karštuosius bandymus VATESI leidimą pramoninei saugyklos eksploatacijai buvo planuota gauti 2017 m. spalio mėnesį, tačiau tai pavyko padaryti anksčiau. IAE sėkmingai atlikusi saugyklos karštuosius bandymus įrodė, kad yra tinkamai pasirengusi saugiai eksploatuoti naują panaudoto branduolinio kuro saugyklą“, – teigia IAE komunikacijos vadovė Natalija Survila-Glebova.

Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Branduolinio kuro konteineris laikinojoje saugykloje
Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Branduolinio kuro konteineris laikinojoje saugykloje

Ji informavo, kad 11-ąjį konteinerį į saugyklą planuojama pervežti gegužės 30 d., o 12-ąjį – birželio 5 d. Šiemet į saugyklą iš viso planuojama pervežti 17 konteinerių.

„Visą kurą iš 1-jo bloko planuojama išvežti iki 2020 m. birželio. Visą panaudotą branduolinį kurą planuojama išvežti į saugyklą iki 2022 m. pabaigos“, – teigia N.Survila-Glebova.

Šalia konteinerio geriau nestovėti

IAE atstovė informavo, kad didžiausia išmatuota radiacinės spinduliuotės reikšmė tarp saugykloje stovinčių konteinerių – 118 mikrozivertų per valandą, kai konteinerių didžiausia numatyta projektinė reikšmė – 1000 mikrozivertų. Tad faktinė reikšmė dešimteriopai mažesnė, nei projektuota.

Tačiau net ir tokia radiacija yra tūkstantį kartų didesnė nei foninė radiacija, kuri paprastai būna mažesnė nei 0,1 mikroziverto per valandą.

Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Terminė branduolinio kuro konteinerių nuotrauka saugykloje
Ignalinos atominės elektrinės nuotr./Terminė branduolinio kuro konteinerių nuotrauka saugykloje

„Naujoji saugykla atitinka visus branduolinės ir radiacinės saugos reikalavimus. Atstumą ir buvimo šalia konteinerio laiką reglamentuoja galiojančios IAE radiacinės saugos procedūros, pabrėžtina, kad visais atvejais yra užtikrintas saugus projekte numatytų darbų atlikimas konteinerių saugojimo metu“, – aiškina N.Survila-Glebova.

Ji patikina, kad specialiai suprojektuoti ir pagaminti unikalūs 4,5 m aukščio ir 2,6 m skersmens „CONSTOR®RBMK1500/M2“ metalo-betono konteineriai panaudotam branduoliniam kurui saugoti taip pat atitinka maksimalius saugos reikalavimus.

„Erdvė tarp išorinės ir vidinės konteinerio sienelių, kurių kiekvienos storis yra 40 mm, užpildytos metalinio granuliato ir skysto betono mišiniu, konteineris užvirinamas dviem dangčiais, iš viršaus dedama betono plokštė, kas komplekse užtikrina patikimą aplinkos ir žmonių apsaugą nuo kuro jonizuojančios spinduliuotės. Konteinerio sienos pakankamai storos, kad jis būtų atsparus įvairiam išorės poveikiui, pavyzdžiui, jeigu kristų iš tam tikro aukščio ar kiltų gaisras“, – teigia N.Survila-Glebova.

Skaičiuojama, kad laikinam branduolinio kuro saugojimui iš viso prireiks apie 190 konteinerių, į vieną iš jų telpa 91 panaudoto branduolinio kuro rinklė.

VIDEO: Prie Ignalinos AE pagaliau atidaryta laikina branduolinių atliekų saugykla
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką