Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 4d. 11:16

Pernai elektros vagys vartotojams padarė nuostolių beveik už milijoną litų

Taisoma elektros perdavimo linija
Bendrovės „Lesto“ nuotr. / Taisoma elektros perdavimo linija

2013-ieji metai buvo itin reikšmingi, kovojant su įsisenėjusia vagysčių iš elektros skirstomųjų tinklų įrenginių problema, praneša elektros skirstymo bendrovė LESTO.

Nors vagys visoje Lietuvoje elektros naudotojams padarė 879 tūkst. Lt vertės nuostolių, LESTO, bendradarbiaudama su policija ir kitomis institucijomis, išaiškino 63 nusikalstamas veikas, sulaikyti 39 jas padarę asmenys, vagims skirtos pirmosios realios laisvės atėmimo bausmės.

Vagysčių apimtys iš skirstomojo tinklo įrenginių 2013 m. buvo panašios kaip ir 2012 m. – nors patirti praradimai buvo 1,3 proc. didesni, vagysčių skaičius sumažėjo 1,7 proc. ir sudarė 825 atvejus. Dauguma vagysčių atvejų susitelkė greta esančiuose Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose, kiek daugiau vagysčių užfiksuota Panevėžio ir Šiaulių regionuose.

Net 83 proc., arba 730 tūkst. Lt, visų nuostolių patirta dėl transformatorių aušinimo alyvos vagysčių, palyginimui – 2011 m. alyvos vagystėms teko mažiau nei pusė visų praradimų. Dėl metalų ir laidų vagysčių bendrovė, kurios veikla finansuojama iš elektros energijos skirstymo tarifų, patyrė 136 tūkst. Lt nuostolių.

„Vagystės tūkstančius žmonių paliko be elektros energijos – sudegė net 60 vagių sugadintų transformatorių, tai yra brangūs įrenginiai, kurie keičia elektros įtampos iš aukštos į žemesnę. Apgadinti įrenginiai be alyvos dar kurį laiką veikia, tačiau atsiradus didesnėms apkrovoms, jie perdega. Taip gyventojai lieka be elektros, o įrenginių pakeitimas užtrunka ilgai – šaltuoju laikotarpiu tokios situacijos yra ypač pavojingos ir kelia grėsmę netgi žmonių gyvybei“, – teigia Kęstutis Vrubliauskas, AB LESTO prevencijos ir kontrolės skyriaus vyresnysis specialistas.

Labiausiai budrūs turėtų būti Vilniaus apylinkių gyventojai – Vilniaus regione vagysčių iš LESTO įrenginių buvo daugiausiai (287 vagystės), patirti praradimai sudarė 390 tūkst. Lt.

Labiausiai budrūs turėtų būti Vilniaus apylinkių gyventojai – Vilniaus regione vagysčių iš LESTO įrenginių buvo daugiausiai (287 vagystės), patirti praradimai sudarė 390 tūkst. Lt. Panevėžio ir Utenos regionuose vagysčių apimtys, lyginant su 2011 m., sumažėjusios tris kartus – pernai įvykdyta 201 vagystė, padaryti nuostoliai sudarė 175 tūkst. Lt.

LESTO bendradarbiaujant su teisėsaugos institucijomis 2013 metais buvo išaiškintos 63 nusikalstamos veikos (59 alyvos, 2 laidų, 1 metalų vagystė bei 1 įrangos sugadinimo atvejis), dėl šių veikų bendrovė patyrė 161 312 litų nuostolį (dalis nuostolių jau atlyginta), sulaikyti 39 šias veikas padarę asmenys. 2013 m. vasarą priėmus Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios numato daug griežtesnę atsakomybę už svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių infrastruktūros vagystes ar gadinimą, pirmą kartą buvo skirtos realios laisvės atėmimo bausmės.

„Deja, vagysčių nuostolius atlyginti turi visi elektros energijos vartotojai. Dedame visas pastangas užkirsti kelią tokioms vagystėms – kasmet vykdomi patikrinimai, transformatorinėse diegiamos apsaugos sistemos, pilama modifikuota aušinimo alyva, kuri netinkama degimo procesams. Gyventojai turėtų būti atidūs ir iš vagių nepirkti tokios alyvos, parduodamos kaip dyzeliniai degalai – ji netinkama ir kenkia transporto priemonių varikliams. Transformatorių alyva yra skirta tik transformatorių aušinimui“, – teigia K. Vrubliauskas.

Didelis ramstis kovoje su vagystėmis, anot K. Vrubliausko, yra gyventojų atsakingumas – gyventojų pranešimai apie pastebėtus įtartinai besielgiančius asmenis šalia elektros tinklo įrenginių padeda operatyviai nustatyti pažeidėjus, suremontuoti pažeistus transformatorius, kol jie nespėjo sudegti, ir atstatyti elektros energijos tiekimą gyventojams.

„Gyventojai, pastebėję nusikalstamos veikos požymius ar pavojų keliančias situacijas turėtų nelikti abejingi ir nedelsdami pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, LESTO klientų aptarnavimo numeriu 1802 arba pasitikėjimo linija 8 52 552555. Jei LESTO vagystės nenustatys laiku, anksčiau ar vėliau gyventojai liks be elektros energijos, ir dažniausiai pačiu nepatogiausiu metu, kai gamtos sąlygos būna prasčiausios. Vagystės ar kiti neteisėti veiksmai kelia ir didžiulę grėsmę aplinkinių saugumui“, – primena K. Vrubliauskas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grąžinti verta

Kuriu ir apsaugau

Sveikata

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką