Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Pigi nafta Lietuvai turės ir teigiamų, ir neigiamų pasekmių

2015 metais iki rekordinių žemumų nukritusi naftos kaina šiais metais turėtų šiek tiek ūgtelėti, tačiau vis dar išsilaikys žema. Energetikos išteklius importuojančiai Lietuvai tai reiškia, kad prekės kainuos mažiau, o gyventojams liks daugiau pinigų, prognozuoja ekonomistai. Vis dėlto jie pažymi, kad pigi nafta nieko gera nežada Rusijos ekonomikai, o tai kartu apsunkins Lietuvos eksportuotojų padėtį.
Nafta
Nafta / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Naftos kainos šiemet augti neturėtų

„Dauguma institucijų prognozavo vidutinį naftos kainų lygį kitiems metams apie 50-55 JAV dolerius už barelį. Galimas dalykas, kad kitų metų eigoje taip ir atsitiks, bet bent jau metus pradėsime nuo gerokai mažesnių kainų. (...) Šiuo metu pasiūlos ir paklausos situacija tikrai yra nepalanki naftos kainoms kilti“, – BNS sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

„Danske Bank“ vyriausiasis analitikas Baltijos šalims Rokas Grajauskas taip pat mano, kad šiemet naftos kainos turėtų augti.

„Rinkoje mažai rastume tų, kurie prognozuoja tolimesnį naftos pigimą. Prognozuojamas tam tikras naftos kainos atsistatymas, kurį pirmiausiai lemia tai, kad jau dabar aiškiai matoma, kad naftos gavyba JAV yra sumažėjusi, kadangi skalūnų naftos gavybos savikaina yra didesnė. Paklausos atsistatymo taip pat niekas neprognozuoja.

Šiemet kainos krito dėl paklausos sumažėjimo, pirmiausiai dėl Kinijos. Šios šalies augimo atsistatymo kitąmet tikėtis būtų sunku, todėl iš esmės ryškesnio naftos kainos augimo tikėtis neverta. Bet kadangi naftos gavyba ne OPEC šalyse mažės, naftos kaina pamažu turėtų augti“, – BNS sakė R.Grajauskas.

Pigesnė nafta nenaudinga eksportuotojams

Ekonomistų teigimu, pigesnė nafta yra naudinga energijos išteklius importuojančioms valstybėms, tarp jų ir Lietuvai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gitanas Nausėda
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Gitanas Nausėda

„Naftą ir energijos išteklius importuojančioms valstybėms žemos naftos kainos yra gera žinia, nes tai leis sumažinti jų prekių gamybos savikainą ir kartu padės namų ūkiams sutaupyti dalį pajamų, kurias jie galės išleisti tam tikroms prekėms ir paslaugoms“, – teigė G.Nausėda.

Jo teigimu, žemesnės naftos kainos leido Lietuvos transporto sektoriui lengviau atlaikyti dėl Rusijos embargo patirtus sunkumus.

Vis dėlto, pasak „Danske Bank“ analitiko, žemos kainos nėra naudingos į Rusiją eksportuojančioms Lietuvos įmonėms.

„Nereikia pamiršti, kad mes esame tiesiogiai priklausomi nuo didelės naftos eksportuotojos – Rusijos. (...) Kadangi Rusijos ekonomika tiesiogiai priklauso nuo naftos kainos, tai žema naftos kaina lemia tai, kad Rusijos ekonomikoje yra recesija ir tada akivaizdu, kad kalbant apie prekes, kurioms netaikomas embargas, mūsų eksportas stoja į Rusiją“, – sakė R.Grajauskas.

Trečiadienį „Brent“ rūšies naftos kaina siekė 37,36 JAV dolerių už barelį – 35 proc. mažiau nei šių metų sausio 2 dieną, kai naftos kaina siekė 57,33 JAV dolerių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius