Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pigios elektros neturinti Lietuva tik stebi rusų ir estų kovas

Litgrid žemėlapis
„Litgrid“ žemėlapis
Šaltinis: energymarket.lt
0
A A

Aiškėja, kad rekordinės elektros kainos pernai Lietuvą krėtė dėl estiškos ir rusiškos elektros pardavėjų interesų. Lietuva tapo tik konflikto poligonu, nes pati pigios elektros negamina. Tokie žaidimai elektros rinkoje nieko gero nežada – mažėja elektros tiekėjų, o kartu ir konkurencingų pasiūlymų verslui.

Estų sėkmė supykdė konkurentus

Pernai kovą pasirašytas Baltijos šalių elektros perdavimo sistemos operatorių susitarimas bei jį lydinčios metodikos buvo naudingas Estijos elektros gamintojams. Priežastis paprasta – apribojus rusiškos elektros importą, estiška elektra tapo pigiausia rinkoje.

Tai gerokai supykdė iš Rusijos elektrą importuojančius energetikus.

„Mūsų bendrovė galėtų pateikti rinkai trūkstamą elektros energijos kiekį, tačiau to padaryti bendrovei „INTER RAO Lietuva“ neleidžia tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos sistemos operatorių pasirašyti susitarimai. Būtent šie susitarimai ir nulėmė elektros energijos trūkumą bei aukštas elektros energijos kainas rinkoje. Situacija tikrai nėra naudinga nepriklausomiems elektros energijos tiekėjams“, – pernai spalį kalbėjo „INTER RAO Lietuva“ komercijos direktorius Vidas Čebatariūnas.

2013 metų trečiąjį ketvirtį ši įmonių grupė patyrė apie 20 milijonų litų nuostolių.

Tyrimas pasibaigė neprasidėjęs

Kilus elektros krizei „Litgrid“ pasiūlė peržiūrėti minėtą susitarimą ir keisti elektros energijos pralaidumo metodikas. Elektros kainos grįžo į įprastines vėžes. Nors keturi elektros tiekėjai buvo priversti nutraukti veiklą, verslas patyrė milžiniškų nuostolių, bet skandalas aprimo.

Užteko paaiškinti, kad tuomet buvo remontuojama Kaliningrado termofikacinė elektrinė, todėl ir ėmė trūkti elektros energijos. Tačiau „Litgrid“ atstovai užsiminė, kad tuo metu, kai buvo remontuojama Kaliningrado elektrinė, Lietuvos-Baltarusijos pjūvis buvo išnaudojamas tik 42 proc.

Kainų komisija buvo pradėjusi šios situacijos tyrimą, aiškinosi, ar tai nebuvo manipuliavimo rinka atvejis, tačiau dėl nežinomų priežasčių tyrimas užgeso.

Galima priežastis – rusiškos elektros importuotojai, nepatenkinti minėtu susitarimu, paprasčiausiai nepateikė elektros. Dėl to Lietuva pateko į totalaus elektros deficito spąstus. Elektros kaina biržoje pasiekė 72 ct/kWh kainą.

EnergyMarket.lt žiniomis, Kainų komisija buvo pradėjusi šios situacijos tyrimą, aiškinosi, ar tai nebuvo manipuliavimo rinka atvejis, tačiau dėl nežinomų priežasčių tyrimas užgeso.

Versija – rusiškos elektros tiekėjai pažadėjo elektrą tiekti geromis kainomis, o tai leistų prieš rinkimus atpiginti elektrą gyventojams. Taip ir buvo padaryta.

Netiekia elektros už fiksuotą kainą

Estai skolingi neliko. Didžiausia Baltijos šalių elektros gamintojos „Eesti Energia“ dukterinė įmonė Lietuvoje „Enefit“ paskelbė, kad laikinai nesudarinės naujų sutarčių dėl elektros tiekimo už fiksuotą kainą Lietuvoje ir Latvijoje tol, kol nebus išspręsti klausimai dėl elektros energijos tiekimo per valstybių sienas įkainių.

„Tai yra labai rimtas „Eesti Energia“ sprendimas. Dėl susidariusios situacijos tapo neįmanoma numatyti, kiek gali kainuoti elektros atgabenimas iš Estijos į Lietuvą ir Latviją, todėl nėra galimybių nustatyti fiksuotos kainos galutiniams elektros vartotojams. „Eesti Energia“ yra verčiama elektros energijos kainą vartotojams stipriai „užkelti“ ir tai nėra jiems naudinga. Atstovaudami vartotojų interesams tikimės, kad šalys ras susitarimą dėl šios situacijos, tačiau esame priversti laikinai nesudarinėti naujų sutarčių fiksuotomis kainomis. Esami klientai gali būti ramūs – jiems šis sprendimas įtakos neturi, visus turimus įsipareigojimus vykdysime kaip įprasta“, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius Artūras Šyvokas.

Lietuva liko su ilga nosimi

Tuo tarp tarp dviejų nepatenkintų kompanijų atsidūrusi Lietuva nieko tvaraus pasiūlyti negali, nes pigios elektros ir dar didesnio kiekio pasigaminti negali.

Dėl tokių žaidimų milijoninių nuostolių negalėjo pakelti keturi nepriklausomi elektros tiekėjai. Sumažėjus konkurencijai, sumažėjo ir konkurencingų pasiūlymų Lietuvos verslui.

„Enefit“ ir toliau negali pasiūlyti elektros fiksuotomis kainomis.

„INTER RAO Lietuva“ taip pat neteikia pasiūlymų, nes esą įmonės klientų portfelis 2014-iems metams yra suformuotas. Čia pat nepamirštama priminti, kad pasiūlymą galėtų pateikti tik tuomet, jei Baltijos šalių perdavimo sistemų operatoriai peržiūrėtų savo susitarimus, kuriais šiuo metu galimai dirbtinai yra ribojamas elektros energijos tiekimas iš trečiųjų šalių.

Anot bendrovės, sistemų operatoriams nepakeitus šių susitarimų, išlieka pernelyg didelė kainų elektros energijos biržoje svyravimo rizika, todėl įmonė negali savo klientams pasiūlyti priimtinų ir stabilių elektros tiekimo kainų visiems metams.

Tokios elektros kainų krizės pasekmės. Tuo tarpu Lietuvos verslo nuostoliai dar nėra niekaip įvertinti. Aišku tik viena – jie sieks milijonus litų.

EnergyMarket.lt

energymarket.lt
informacija
LIETUVOS ENERGIJOS GAMYBA, AB
Vadovas: Eglė Čiužaitė Darbuotojų sk.: 398 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
LITGRID, AB
Vadovas: Daivis Virbickas Darbuotojų sk.: 232 2015m . Pajamos: 50 - 100 mln. Eur
INTER RAO LIETUVA, AB
Vadovas: Giedrius Balčiūnas Darbuotojų sk.: 25 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
ENEFIT, UAB
Vadovas: Janis Betheris Darbuotojų sk.: 11 2015m . Pajamos: 20 - 30 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką