TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Premjeras Algirdas Butkevičius: neįrodžius konteinerių Ignalinos AE kurui saugoti kokybės, sutartis turi būti nutraukta

Ignalinos atominė elektrinė
Agnės Radzevičiūtės nuotr. / Ignalinos atominė elektrinė
Šaltinis: 15min
0
A A

Nustačius, kad branduoliniam kurui iš uždarytos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) saugoti naudojami konteineriai nesertifikuoti, pinigai šį projektą įgyvendinančiai Rusijos kapitalo Vokietijos įmonei „Nukem“ negali būti mokami, tvirtina naujasis premjeras Algirdas Butkevičius.

„Išsiaiškinus, kad konteineriai yra nesertifikuoti, mokėjimo negali būti, – šeštadienį Trakuose vykstančiame Socialdemokratų partijos tarybos posėdyje žurnalistams teigė jos pirmininkas A.Butkevičius. – Dalis pinigų jau buvo sumokėta, tai buvo klaida.“

Pasak jo, kompanijai nepateikus dokumentų, kurie įrodytų konteinerių kokybę ir tinkamumą kasetėms talpinti. sutartis turi būti nutraukta. Jei defektai būtų ištaisyti ir kompanija pagrįstų buvusi teisi, reikėtų priemonių plano, kaip elgtis toliau.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Algirdas Butkevičius

„Išnagrinėjus klausimą ir išsiaiškinus, kodėl vėluojama, pateikus medžiagą donorų tarybai Londone, reikėtų prašyti atnaujinti finansavimą ir kad kiti projektai būtų finansuojami“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Premjero įsitikinimu, iki šiol IAE uždarymui buvo skiriama per mažai dėmesio. „Buvo daug aplaidumo, nesusikalbėjimo su tarptautinėmis organizacijomis. Buvo galima pakviesti jų vadovus“, – samprotavo jis.

A.Butkevičiaus spėjimu, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko vadovams greičiausiai trūko kantrybė, pamačius, kad šalyje niekaip nesusitariama. Sprendimas sustabdyti projekto finansavimą esą gali paspartinti žingsnius.

Nesertifikuoti – didžioji dalis konteinerių?

Kaip jau buvo skelbta, donorų konferencija nusprendė sustabdyti finansavimą IAE uždarymo projektui B1, kurį įgyvendina Rusijos kapitalo Vokietijos įmonė „Nukem“.

„Donorai atsižvelgė į Lietuvos pateiktą informaciją apie derybas su „Nukem“ ir prašymą apsvarstyti pinigų šios bendrovės vykdomam projektui įšaldymą, kol bus sureguliuotas kuro konteinerių saugumo užtikrinimo klausimas“, – BNS sakė Lietuvos nuolatinio atstovo Europos Sąjungai pavaduotojas ambasadorius Arūnas Vinčiūnas.

„Tie įšaldyti pinigai niekur nedings, situacija netoleruotina, reikės įvertinti ir imtis veiksmų, kad nedelsiant pradėti taisyti šią situaciją“, – nurodė naujasis energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.

B1 – panaudoto branduolinio kuro saugyklos projektas – yra didžiausias IAE uždarymo procese. Dėl jo ne kartą kilo ginčų tarp „Nukem“ ir Lietuvos Vyriausybės, kuri nepatenkina subrangovo – Vokietijos bendrovės GNS – pasiūlytais kuro saugojimo konteineriais.

GNS aiškino pateikusi Lietuvai dokumentus, kurie esą įrodo, kad jos pagaminti konteineriai nebeveikiančios IAE branduoliniam kurui saugoti yra atitinka projekto techninius reikalavimus.

Žiniasklaidoje anksčiau buvo skelbta, jog didžioji dalis GNS pagamintų ir pristatytų „Constor RBMK-1500“ tipo panaudoto branduolinio kuro saugojimo konteinerių yra nesertifikuoti, nepritaikyti vežti. Buvo neaišku, kaip užtikrinti, kad būtų kokybiškai užvirinami dvigubi konteinerių dangčiai, ar betoninės laikinosios saugyklos grindys išlaikys 118 tonų svorio konteinerius, kuriuose kuro atliekos įkais iki 300 laipsnių.

Rusijos energetikos milžinės „Rosatom“ valdomos „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumas, smarkiai vėluodamas, įgyvendina milijardinės vertės Ignalinos AE uždarymo projektus. Bendrovės įrengia 123 mln. eurų (425 mln. litų) pradinės vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugojimo kompleksą ir stato 193 mln. eurų (666 mln. litų) pradinės vertės laikinąją panaudoto branduolinio kuro saugyklą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką