Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Profesorius Raimundas Lopata: „Algirdas Butkevičius nebeprisimena savo paties žodžių apie arbitražą „Gazprom“, o energetikos ministras užsiima propaganda, bet ne energetika“

Jaroslavas Neverovičius ir Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Jaroslavas Neverovičius ir Algirdas Butkevičius
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjusią savaitę duodamas interviu 15min.lt profesorius Raimundas Lopata apkaltino Lietuvos Vyriausybę tuo, jog ji pakenkė Lietuvai, nes be pagrindo atsiėmė ieškinį „Gazprom“ iš Stokholmo arbitražo. Premjeras R.Lopatą pavadino melagiu. Tuomet jis pareiškė, kad norėtų, jog A.Butkevičius neišsisukinėdamas ir be epitetų atsakytų į klausimą, ar „Lietuvos dujos“ išsiuntė laišką „Gazprom“, kuriuo patvirtino, kad neturi pretenzijų šiai kompanijai dėl dujų tiekimo ir kainos iki 2013 m. sausio 1 dienos? Taip pat – kaip dėl šio laiško turinio balsavo Vyriausybės atstovas? R.Lopatos teiginius neigė ir energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius. Tačiau profesorius ir toliau laikosi savo pozicijos ir tikina, kad premjeras privalo pakeisti poziciją.

– Ar vis dar jaučiatės teisus?

– Taip. Galbūt Lietuvos žmonės iki galo nesuprato, kur čia yra ginčo esmė. Prisiminkime tai, kad prieš keletą metų Lietuvos Vyriausybė kreipėsi į tarptautinį Stokholmo arbitražą dėl didžiulės kompensacijos iš „Gazprom“. Neabejotina, kad tuo klausimu turėjo kreiptis ir „Lietuvos dujos“.

Veikiausiai tuo metu tai nebuvo įmanoma dėl bendrovės E.ON pozicijos. 2014 m. sausį E.ON pozicija pasikeitė. Todėl 2014 m. sausio mėn. „Lietuvos dujoms“ buvo įmanoma pradėti ieškinį „Gazprom“ tarptautiniame arbitraže. Tačiau „Lietuvos dujoms“ susitarus su „Gazprom“ dėl dujų kainos sumažinimo 20 procentų, „Lietuvos dujos“ išsiuntė „Gazprom“ laišką, kuriame atsisakė pretenzijų iki 2013 m. sausio 1 dienos.

Tai ir vadintina didžiule klaida. Kaip teisingai pastebėjo Andrius Kubilius, šiandien Lietuva turi „Lietuvos dujose“ daugiau kaip 50 proc. akcijų, t.y. valdo daugumą, ir būtent dėl to tokio laiško „Gazprom“ atsiradimas ir išsiuntimas padarė žalą Lietuvos nacionaliniams interesams bei pažeidė mūsų valstybės stiprią poziciją tarptautiniame arbitraže.

– Bet Lietuvos energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius sako, kad nereikia painioti Vyriausybės pradėto arbitražo ir „Lietuvos dujų“, kuris, pasak ministro, yra ne tiek svarbus.

– Aš stebiuosi tokia ministro pozicija. Galbūt ministrui ir būtų galima atleisti – jaunas, mažiau patyręs. Tačiau energetikos ministras turėtų žinoti, ką pasakė premjeras 2014 m. vasario 12-ąją savo interviu. Cituoju premjerą: „Buvo padaryta klaida, kad valstybė kreipėsi į arbitražą. Tai turėjo padaryti bendrovė „Lietuvos dujos“, ir klausimas būtų išspręstas greičiau. Dabar valstybė prarado daug pinigų ir niekas negali pasakyti, ar mes laimėsime. Teisininkai paprastai sako – apie 50 procentų...“

Cituoju premjerą: „Buvo padaryta klaida, kad valstybė kreipėsi į arbitražą. Tai turėjo padaryti bendrovė „Lietuvos dujos“, ir klausimas būtų išspręstas greičiau. Dabar valstybė prarado daug pinigų ir niekas negali pasakyti, ar mes laimėsime. Teisininkai paprastai sako – apie 50 procentų...“

– Sensacingai užmiršta A.Butkevičiaus citata. Ar neatrodo, kad premjeras ir energetikos ministras pamiršo ir tiesiog nebeatsimena šios viešai premjero išsakytos pozicijos?

– Mes jau pripratome prie to, kad šios Vyriausybės vadovas pasimeta tarp savo minčių. Kadangi tai liečia gyvybinius mūsų valstybės interesus, toks nuomonių kaitaliojimas – galimas nusikaltimas, nes tai gali kainuoti valstybei šimtus milijonų. O ministras J.Neverovičius iš tikrųjų turėtų būti energetikos, o ne propagandos ministru.

– Ką  šiandien tokioje padėtyje reikėtų daryti?

– Turint galvoje tai, kad šiandien valstybė „Lietuvos dujose“ turi daugumą, derėtų atšaukti nelemtą „Lietuvos dujų“ laišką „Gazprom“. Paraleliai Lietuvos politikai galėtų kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl galimai pažeisto viešojo intereso ir galimos korupcijos.

Esu minėjęs, kad turėtų būti patikrinta informacija ir apie tai, kad „Lietuvos dujų“ garsųjį laišką „Gazprom“  rengė „Gazprom“ interesus atstovaujanti advokatų kontora Lietuvoje.

Esu minėjęs, kad turėtų būti patikrinta informacija ir apie tai, kad „Lietuvos dujų“ garsųjį laišką „Gazprom“  rengė „Gazprom“ interesus atstovaujanti advokatų kontora Lietuvoje.

Todėl labai stebina šios Vyriausybės tolerancija tokiems faktams, kai Kremliaus kontroliuojamos energetinės kompanijos šeimininkauja Lietuvos įmonėse kaip savo namuose. Prisiminkime ir kitus pavyzdžius. Kai strateginėje Lietuvos įmonėje „Klaipėdos naftoje“ rusiškas „LUKoil“ Lietuvos vardu atsakinėjo į paklausimus dėl naftos tiekimo.

– Tarkim, kad jūs esate teisus. Tačiau ministras J.Neverovičius iš esmės teigia, kad „Gazprom“ dėl „Lietuvos dujų“ grasinimo arbitražu buvo sumažinęs rusiškų dujų kainą.

– Čia pasakos ypač bukiems. Neabejotina, kad „Gazprom“ sumažino dujų kainą kelios savaitės prieš tai, kai Lietuva gavo pasiūlymų iš Vakarų kompanijų dėl galimų suskystintų dujų kainų. „Gazprom“ taip pademonstravo mūsų Vyriausybės silpnumą, nes Vyriausybė, atrodo, nesugebėjo susiderinti nei su „Statoil“, nei su kitomis Vakarų kompanijomis dėl žemesnių kainų nei siūlomos „Gazprom“.

Lietuvos valstybė iš tiesų atsidūrė keblioje padėtyje, o būtent, ar pirkti pigesnes dujas iš rusų, ar brangesnes iš norvegų per statomą terminalą. Manau, kaina bus mišri. Šiame kontekste Lietuvos Vyriausybės kontroliuojamų „Lietuvos dujų“ atsisakymas pretenzijų „Gazprom“ yra dovana rusams. Neatmestina, kad ne korupcinė.

Lietuvos derybininkai pas mane neišlaikytų tarptautinių santykių ir derybų meno egzamino. O jeigu visą šią nenaudingą Lietuvai košę užvirė J.Neverovičius, šalies prezidentė turbūt pasakys, ar skiriant naują Vyriausybę verta jai prisiimti atsakomybę už šią situaciją apskritai ir už galimas aferas.

Nepamirškime – faktiškai „Lietuvos dujose“ mūsų valstybės interesams atstovauja „Lietuvos energijos“ vadovas. Manau, ir jam tenka atsakomybė už valstybės interesų galimą nepaisymą.

– Jeigu jūs nemeluojate, apie ką kalbėtumėtės šiuo klausimu su premjeru A.Butkevičiumi?

– Manau, kad premjeras dar turi pakankamai padorumo ir suras progą manęs viešai atsiprašyti. Tačiau svarbiausia premjerui būtų surasti valios atsižvelgti į savo paties 2014 m. vasario 12-osios  išsakytą nuomonę ir klaidas, padariusias žalą Lietuvos valstybei.

 

informacija
LIETUVOS ENERGIJOS GAMYBA, AB
Vadovas: Eglė Čiužaitė Darbuotojų sk.: 397 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką