Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 20d. 12:41 , Atnaujinta: 2018 lapkričio 20d. 18:07

R.Harms: Lietuvai negali tekti visa atsakomybė dėl IAE uždarymo

Rebecca Harms
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Rebecca Harms

Nebeveikianti prieš 35 metus pastatyta Ignalinos atominė elektrinė (AE) nėra tik Lietuvos problema, tai – ir sovietinis palikimas, todėl Lietuvai negali tekti visa atsakomybė dėl jėgainės uždarymo, teigia europarlamentarė Rebecca Harms, kartu raginanti rūpintis Visagino perspektyva ir po jėgainės uždarymo.

„Ignalina nebuvo Lietuvos branduolinė jėgainė, tai buvo Sovietų Sąjungos jėgainė, ji gamino elektrą ne tik Lietuvai, bet kur kas platesniam regionui (...) Bent jau Europos Parlamente sugebėjome kol kas užsitikrinti paramą iš Europos ateinančiam daugiamečiam biudžetui, kiek Lietuvos Vyriausybė pasiūlė“, – Briuselyje žurnalistams sakė Europos Parlamento (EP) Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto narė R.Harms.

Komitetas trečiadienį ketina balsuoti dėl finansavimo IAE uždarymui. Vėliau – gruodį arba sausį – numatomas balsavimas EP plenariniame posėdyje, o galutinai dėl finansavimo nuspręs Europos Sąjungos Taryba.

EP praėjusią savaitę jau balsavo dėl būsimos Europos Sąjungos (ES) daugiametės finansinės programos, ir pritarė, kad IAE uždarymui būtų skirta tiek, kiek prašo Lietuva, – 780 mln. eurų.

R.Harms įsitikinimu, neturėtų keistis ir Lietuvos kofinansavimo dalis, Europos Komisijai (EK) pasiūlius, kad ji didėtų iki 20 proc. (dabar – 14 proc.).

„Yra ir kitas klausimas: kiek Lietuva turi prisidėti prie projekto. Kaip jau sakiau, tai nėra vien Lietuvos projektas, todėl tai yra tik dalinė Lietuvos atsakomybė ir kofinansavimo procentas neturėtų augti (...) Tas santykis neturėtų būti didesnis, nei lietuviai moka dabar“, – sakė europarlamentarė.

Pasak jos, vis dėlto Lietuva, uždarydama IAE, neturėtų pamiršti ir Visagino miesto, kur stovi elektrinė.

„Manau, kad Lietuva turėtų vis labiau galvoti apie regionų plėtros strategiją, ypač po jėgainės uždarymo. Reikia naudoti ir Sanglaudos fondus geresniam Visagino ir regiono išsivystymui (...) Uždarymo procesas laikinai sukuria daug darbo vietų, bet, manau, kad reikia žvelgti ir į perspektyvą pasibaigus projektui“, – sakė R.Harms.

Ji nespėloijo, kaip dėl IAE uždarymo finansavimo balsuos ES Taryba, bet teigė, kad sieks Lietuvai palankaus sprendimo.

„Negaliu to nuspėti, bet stengsiuosi įtikinti kitas Tarybos nares suprasti argumentus ir skaičiavimus, nes ne kiekvienas gali nuvykti į Ignaliną ir suprasti procesą“, – sakė Vokietijos politikė.

R.Harms Lietuvos žurnalistams teigė neplanuojanti dalyvauti kitų metų gegužę vyksiančiuose EP rinkimuose.

Lietuvos Energetikos ministerijos teigimu, uždaryti Ignalinos AE dar reikės 907 mln. eurų, iš jų 780 mln. eurų – 2021–2027 metais. Europos Komisija siūlo tam skirti 552 mln. eurų.

ES 2014–2020 metais IAE skyrė 450,8 mln. eurų, 2007–2013 metais – 837,4 mln. eurų.

Lietuva uždaryti Ignalinos AE įsipareigojo stodama į ES. Jėgainė galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, skaičiuojama, truks iki 2038 metų. Vertinama, kad iki tada jėgainei uždaryti dar reikės 1,3 mlrd. eurų.

Žurnalisto vizitą į Briuselį organizavo Europos Parlamentas. Pranešimo turiniui įtakos tai neturi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką