Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 08 12, 16:15

Rekordines aukštumas pasiekusios elektros kainos pakrypo žemyn, bet išlieka didesnės nei Estijoje

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) specialistai pastebi, kad pastarąją savaitę elektros kaina Lietuvoje mažėjo (6 proc.), o dujų kainos išliko aukštos. Degalų kainos Lietuvoje toliau mažėja ir išlieka mažiausios Baltijos šalyse – benzinas ir dyzelinas per pastarąją savaitę atpigo dar 0,4 ct, rašoma LEA pranešime spaudai.
Elektros ir dujų kaina
Elektros ir dujų kaina / 123RF.com nuotr.

Vidutinė rugpjūčio 5–11 d. elektros kaina Lietuvoje buvo 370 EUR/MWh arba 6 proc. mažesnė nei liepos 29 – rugpjūčio 4 d., kai ji siekė 395 EUR/MWh. Didmeninės elektros kainos rugpjūčio 8 ir 11 dienomis buvo rekordiškai aukštos – viršijo 500 Eur/MWh. Latvijoje kainos buvo panašios. Estijoje elektros kaina mažėjo 11 proc. iki 280 EUR/MWh. Vokietijoje vidutinė elektros kaina minėtu laikotarpiu taip pat mažėjo 17 proc. ir siekė 325 EUR/MWh ir buvo 45 EUR mažesnė nei Lietuvoje. Švedijos 4 zonoje buvo fiksuojamos priešingos tendencijos – ten vidutinė elektros kaina didėjo 115 proc. ir siekė 168 EUR/MWh (lyginant su 78 EUR/MWh savaitę prieš).

Elektros gamyba Lietuvoje, lyginant su praėjusia savaite, didėjo nežymiai –3,71 proc. Augo saulės, hidroelektrinių, kitų šaltinių elektros gamyba. Importas iš Švedijos vyko beveik maksimaliu pajėgumu – importuota 115,6 GWh elektros. Per Latvijos jungtį importas mažėjo trečdaliu (-29,11 proc.) ir siekė 34 GWh, o per LitPol Link eksportuojamos elektros kiekį pakeitė importuojama elektra – praeitą savaitę balansas siekė -9,6 GWh, o šią – 15,3 GWh. Prekyba su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi nevyko.

Pastarąją savaitę vidutinės dujų kainos Europoje (TTF) didėjo 1 proc. ir siekė 198,57 Eur/MWh. Nord Stream-1 dujotiekis veikė 20 proc. pajėgumu ir siekė 350 GWh/d. Nepaisant sumažinto dujų tiekimo iš Rusijos, ES dujų saugyklos pildomos pagal Europos Komisijos nustatytą grafiką. Šiuo metu užpildymas yra 73 proc. Vidutinis dienos užpildymo srautas, palyginus su ankstesne savaite, augo 3 proc.

Inčukalnio dujų saugyklos užpildymas siekia 54,5 proc., tačiau vidutinis dienos užpildymo srautas mažėjo 30 proc. palyginus ankstesne savaite. Dujų srautas rugpjūčio 5–10 d. į Lenkiją, lyginant su ankstesne savaite padidėjo nuo 155 GWh iki 271.17 GWh. Savaitinis srautas GIPL dujotiekiu į Lenkiją išaugo 75 proc. O per Latvijos jungtį siunčiamų dujų kiekis mažėjo 14 proc. lyginant su savaite prieš tai.

Lietuvoje jau septintą savaitę iš eilės (nuo birželio 20 d. iki rugpjūčio 8 d.) Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažėja ir yra mažiausios tarp Baltijos šalių: per šį laikotarpį benzinas atpigo 0,28 Eur/l, dyzelinas – 0,23 Eur/l. Lietuvoje benzino vidutinė kaina ir toliau yra didesnė už dyzelino kainą, tačiau skirtumas yra labai mažas – 0,007 Eur/l. Toks nedidelis skirtumas (0,01–0,02 Eur/l) yra nuo liepos mėn. pradžios. Tačiau bazinės (didmeninės) degalų kainos (Orlen Lietuva duomenys) – turi priešingas tendencijas – benzino didmeninė kaina yra mažesnė už dyzelino.

Lietuvos energetikos agentūra kiekvieną savaitę analizuoja ir skelbia savaitės duomenų apžvalgą, kurią galima rasti čia.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką