Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Rusijos dujų tranzitas per Ukrainą pernai sunyko perpus

Rusijos gamtinių dujų tranzitas per Ukrainą pernai sunyko perpus – iki 20,35 mlrd. kubinių metrų nuo 41,6 mlrd. kubų 2021 metais.
Gamtinės dujos
Gamtinės dujos / 123rf.com nuotr.

Šio tranzito apimtys praėjusiais metais buvo mažiausios nuo Ukrainos nepriklausomybės paskelbimo 1991-aisiais, pažymi rinkos tyrimų bendrovė „ExPro Consulting“.

Pagal ilgalaikę sutartį laikotarpiui iki 2024-ųjų imtinai Rusija yra rezervavusi 40 mlrd. kubinių metrų metinių pajėgumų dujų tranzitui per Ukrainą, tačiau pernai išnaudojo tik pusę jų. Joje numatyta sąlyga „pumpuok arba mokėk“, tad Rusija yra įsipareigojusi sumokėti už rezervuotas apimtis.

2022-aisiais Rusija gamtines dujas per Ukrainą transportavo į keturias šalis – Slovakiją, Moldovą, Lenkiją ir Rumuniją.

Daugiausia jų buvo perpumpuota į Slovakiją – beveik 16,5 mlrd. kubų, 40 proc. mažiau nei užpernai, tranzito į Moldovą apimtys siekė 2,5 mlrd. kubų, 21 proc. mažiau, o nuo praėjusių metų gegužės transportavimas į Lenkiją ir Rumuniją buvo nutrauktas.

Pažymima, jog rusiškų dujų tiekimo kritimas tiesiogiai susijęs su Rusijos invazija į Ukrainą. Europa jų atsisako, renkasi alternatyvius tiekėjus. Be to, Rusija pati nutraukė tiekimą „nedraugiškoms šalims“, kurios atsisakė mokėti už dujas rubliais. Dėl to „Gazprom“ 2022-aisiais sumažino eksportą į Europą iki žemiausio lygio per visą Rusijos istoriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lūkesčius atliepiantis biuras: ir nedidelėje erdvėje galima patenkinti skirtingus poreikius
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius