Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 08 26 /09:39

S.Skvernelis: sprendimu dėl Astravo elektros Latvija demonstruoja solidarumą

Latvijos sprendimas stabdyti elektros prekybą su Baltarusija, pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei (AE), yra Baltijos šalių solidarumo pavyzdys, sako premjeras Saulius Skvernelis.
Saulius Skvernelis ir Krišjanis Karinis
Saulius Skvernelis ir Krišjanis Karinis (2019 m.) / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Latvijos vyriausybės sprendimas dėl elektros energijos nepirkimo iš Baltarusijos yra akivaizdus ir tiesioginis Baltijos valstybių solidarumo bei bekompromisio europinių vertybių paisymo pavyzdys. Turiu pagrindo manyti, kad įtakos rezultatui turėjo ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos premjerų susitikimas, prieš kelias savaites vykęs Tartu“, – feisbuke trečiadienį rašė S.Skvernelis.

Jis padėkojo Latvijos premjerui Krišjaniui Kariniui už antradienį paskelbtą Rygos sprendimą

„Labai vertinu Latvijos ir Estijos vyriausybių solidarumą šiuo klausimu. Tikėjome, kad bus tokie sprendimai. Priešingu atveju, savo piliečių lėšomis mokėdami už nesaugią elektros energiją iš Baltarusijos, tiesiogiai remtume šios valstybės valdžios ambicijas brutaliais būdais neigti savo piliečių nuomonę dėl šalies ateities, taip pat mėginimus didinti įtampą regione imituojant menamą priešą – Baltijos valstybes“, – sako S.Skvernelis.

Latvijos premjeras K.Karinis antradienį pareiškė, kad Latvija sustabdys elektros prekybą su Baltarusija, jei pradės veikti Astravo AE. Latvių premjeras sakė, kad tokiu atveju Latvija gali pradėti prekybą elektra per Latvijos ir Rusijos jungtį.

Vis dėlto, anot jo, kol kas neaišku, kaip vyks prekyba su trečiosiomis šalimis, tačiau šį klausimą Latvija spręs kartu su Lietuvos, Estijos ir Europos Komisijos atstovais.

Jau kelerius metus Lietuva bandė įtikinti kaimynines šalis ir ypač Latviją, kad Astravo AE elektra nepatektų į bendrą rinką, tačiau šio tikslo pasiekti nepavyko.

Šiemet vasarį po susitikimo su Latvijos ir Estijos premjerais S.Skvernelis paskelbė, jog ministrai artimiausiu metu pasirašys deklaraciją, įtvirtinančią bendrą Baltijos šalių poziciją nepirkti elektros iš Astravo.

Tačiau netrukus Latvijos Vyriausybė paskelbė, kad deklaracijos kol kas nepatvirtins ir mėgins ją pakeisti.

Pernai rugpjūtį Latvijos vyriausybė buvo paskelbusi, kad Lietuvai nutraukus elektros prekybą su Baltarusija, Ryga perkels ją ties Latvijos siena. Tuometinis Latvijos ekonomikos ministras Ralfas Nemiro sakė suprantantis Lietuvos susirūpinimą dėl Astravo elektrinės saugumo, bet teigė, kad sprendimas dėl prekybos elektra su Rusija priimtas atsižvelgus į Latvijos interesus išvengti elektros trūkumo.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad netoli Lietuvos sienos Astravo atominė elektrinė pastatyta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos reikalavimų. Lietuva yra priėmusi įstatymą, kad Astravo elektra negali patekti į šalies rinką, ir ragina kaimynines šalis boikotuojant jėgainės elektrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius