Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 14:59

Ant stogo įrengta saulės jėgainė Vilniaus ligoninei vasarą atnešė naudos

Saulės jėgainė ant ligoninės stogo
Saulės jėgainė ant ligoninės stogo

Ant Vilniaus miesto klinikinės ligoninės stogų sumontuota saulės jėgainė šią vasarą buvo itin naudinga medicinos įstaigai. Ligoninės administracija sako, kad rezultatai pranoko lūkesčius, tačiau norėtų, kad valstybė „pasaugotų“ pagamintą elektrą.

Nuo 2017 metų pradžios veikianti jėgainė per metus ligoninei jau sutaupė 25 tūkstančius eurų, skaičiuoja direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai ir ūkiui Algimantas Vakarinas. 279 kW galingumo saulės elektrinė sumonuota ant kelių pastatų.

Saulėta vasara buvo naudinga

„Ant vieno pastato yra 68 kilovatų galingumo, ant kito – 211, ir praėjusiais metais jos patenkino apie 17 procentų visos ligoninės poreikių“, – rezultatais džiaugėsi A.Vakarinas.

Vilniaus klinikinė ligoninė
Vilniaus klinikinė ligoninė

Iš pirmo žvilgsnio 17 proc. neatrodo daug, bet projekte buvo numatyta, kad rezultatas sieks 13,8 proc. Be to, direktoriaus pavaduotojas prisimena, kad 2017 metai buvo lietingi, tad šiemet jis nebijo teigti, kad rezultatai bus dar geresni.

„Galima ant rankos pirštų suskaičiuoti, kiek buvo apniukusių dienų“, – sako direktoriaus pavaduotojas.

Žiemą – daugiau rūpesčių

Jo teigimu, apniukusiomis dienomis elektrinių efektyvumas smarkiai krinta ir jos patenkina vos kelis procentus ligoninės poreikių. Šaltuoju metų laikotarpiu jų efektyvumas beveik nulinis. Direktoriaus pavaduotojas juokauja, kad žiemą jėgainės sukelia daugiau rūpesčių nei duoda naudos.

Ant stogų elektrinės buvo pradėtos statyti 2016 metais, kai ligoninė laimėjo Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo skelbtą konkursą. Visa projekto vertė buvo 485 tūkst. eurų, tačiau ligoninei tai kainavo 6 tūkstančius eurų – likusią sumą skyrė fondas.

Jėgainė ant ligoninės stogo
Jėgainė ant ligoninės stogo

A.Vakarino teigimu, jeigu tokią jėgainę būtų tekę įsirenginėti vien savo lėšomis, ji atsipirktų tik po dvidešimties metų. Abu ligoninės pastatai yra renovuoti, dėl to jėgainių įrengimas nebuvo sudėtingas. Susirūpinimą kėlė tik tai, kad vienas iš stogų yra neeksplotuojamas.

„Pačios jėgainės nėra sunkios, tačiau jas reikia apsaugoti nuo vėjo, turėjome nuogąstavimų, kad užkėlus svorius stogas gali įskilti, tačiau viskas gerai“, – teigia A. Vakarinas.

Norėtų įrengti dar, bet neturi kur

Tiesa, ligoninės administracija gailisi, kad nebuvo numatyta galimybė įsirengti elektros energijos kaupimo įrenginius, todėl visa pagaminta energija turi būti suvartojama tuo pačiu metu.

„Viskas, ko ligoninė nesuvartoja, yra už dyką atiduodama į tinklą. Būtų gerai turėti galimybę elektrą pasaugoti, kad ir už nedidelį mokestį“, – guodėsi pašnekovas.

Jėgainės įranga
Jėgainės įranga

Ligoninė suvartoja apie 96 proc. pagamintos elektros energijos, dėl to net ir turint kaupimo įrenginius arba galimybę ją pasaugoti tinkle daug papildomos naudos tai neatneštų.

Ligoninės administracija norėtų plėsti elektrinę, bet ligoninės stogai yra pilnai išnaudoti. A.Vakarinas sako, kad kai kur dar būtų galima sumontuoti kelias plokštes, bet naudos būtų mažai, o ant žemės statyti jėgaines neapsimoka, nes medžiai mestų šešėlį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką