Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 13d. 17:29

Seimas imasi siūlymo pripažinti Astravo AE keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

Astravo atominė elektrinė
Mariaus Jokūbaičio nuotr. / Astravo atominė elektrinė

Seimas jau šią savaitę apsispręs, ar įstatymu pripažinti Astravo atominę elektrinę (AE) keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Parlamentarai antradienį po pateikimo priėmė svarstyti Branduolinės elektrinės, statomos Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, pripažinimo nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai įstatymo projektą ir dėl jo apsispręs jau birželio 15-ąją.

Baltarusija, pasirinkdama statybos aikštelę Astravo rajone, tinkamai neatsižvelgė į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus.

Pasak energetikos viceministro Simono Šatūno, Baltarusija nepateikė įrodymų, kad pasirenkant AE statybų aikštelę Astravo rajone buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, reikšmingi avarinės parengties priemonėms įgyvendinti, radiologinis poveikis Baltarusijos elektrinės normalaus eksploatavimo metu ir įvykus avarijoms.

„Taip pat nepateikti įrodymai, kad žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio gyventojams rizika, įvykus sunkiai neprojektinei avarijai Baltarusijos branduolinėje energetikoje, būtų priimtinai žemo lygio. Taip pat Baltarusija, pasirinkdama statybos aikštelę Astravo rajone, tinkamai neatsižvelgė į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus, nepateikė įrodymų, kad branduolinės elektrinės aikštelė parinkta vadovaujantis Tatenos saugos reikalavimais“, – Seime parlamentarams tvirtino viceministras.

Pasak jo, taip pat neatlikta „pilnos apimties“ TATENA aikštelės vertinimo misija, Baltarusijos branduolinės energetikos elektrinės riziką ir atsparumą vertinantys streso testai.

S.Šatūno teigimu, Baltarusija, nesilaikydama branduolinės saugos reikalavimų parenkant elektrinės aikštelę ir rengdama šios elektrinės saugą užtikrinančius projektinius sprendimus, pažeidžia Branduolinės saugos konvenciją.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Viceministras pritarė konservatoriaus Žygimanto Pavilionio prognozei, kad Lietuvos sprendimas pripažinti Astravo ES nesaugia padės riboti elektros importą ir jos tranzitą per Lietuvą, taip pat padės labiau koordinuoti diplomatinius veiksmus dirbant su užsienio šalimis.

„Baltijos šalių solidarumas šiuo klausimu yra tikrai vertingas, ne kartą kyla klausimų dėl kitų Baltijos valstybių pozicijos. Todėl, manau, kad būtų vertinga, kad tokia vienokia ar kitokia teisinė išraiška būtų padaryta ir kitose šalyse“, – sakė S.Šatūnas.

Energetikos ministerijos nuotr./Simonas Šatūnas, energetikos viceministras
Energetikos ministerijos nuotr./Simonas Šatūnas, energetikos viceministras

Viceministro teigimu, Lietuva iš Baltarusijos sistemos importuoja mažiau nei 2 proc. elektros, todėl pradėjus riboti baltarusiškos elektros importą ir jos tranzitą per Lietuvą, tai didelės įtakos neturės.

„Jis tikrai nebus reikšmingas (.....) Mes neturime vertinti šito objekto per ekonominę prizmę, jis mums ekonomiškai nėra šiuo momentu svarbus, mes turime vertinti per nacionalinio saugumo prizmę“, – pabrėžė S.Šatūnas.

Seimas neseniai priėmė įstatymą, kuriuo ketinama riboti elektros iš Baltarusijos ir Rusijos importą.

Astravo branduolinę jėgainę Rusijos korporacija „Rosatom“ stato 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos Vyriausybė teigia, kad darbai vyksta nesilaikant saugumo ir aplinkosaugos standartų. Minskas šiuos priekaištus atmeta.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vyriausybė: Astravo AE kelia grėsmę nacionaliniam saugumui

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką