Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 26d. 21:06

SGD laivą lydi rusų povandeninio laivo šešėlis

„Independence“ laivas-dujų saugykla išbandytas jūroje.
"Klaipėdos naftos" nuotr. / „Independence“ laivas-dujų saugykla

Pirmasis Baltijos šalyse suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, tapsiantis alternatyva rusiškoms dujoms, tampa tikrove. Pirmadienį į Klaipėdos jūrų uostą įplauks SGD laivas-saugykla „Independence“.

Visą kelią iki Lietuvos laivo saugumu rūpinosi norvegai, o dabar perims Lietuva. SGD terminalas yra strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turintis energetikos objektas, todėl jo apsaugai skiriamas ypatingas dėmesys.

Kai „Independence“ priartėjo prie Lietuvos, jo pasitikti išplaukė karinis laivas. Domėn buvo priimta ir tai, kad „Independence“ plaukiant į Klaipėdą iš Sankt Peterburgo spalio 20 d. išplaukė rusų povandeninis laivas, kuriam iki sekmadienio buvo įsakyta pasiekti Kaliningradą. Nerimo sukėlė ir rusų povandeninio laivo paieška prie Švedijos krantų.

Suskystintųjų dujų laivas-saugykla „Independence“ šiuo metu dreifuoja prie pat Klaipėdos.

Nepriklausomybę nuo „Gazprom“ dujų turėsiančio užtikrinti laivo kelionę iš Pietų Korėjos lietuviai sekė nuo gegužės. Visą šį laiką jo saugumą užtikrinę norvegai dabar šią pareigą perduoda lietuviams. „Indepedence“ jau pasitiko Lietuvos karinės jūrų pajėgos. Pirmadienį bus pasitelktos Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Saugios laivybos administracijos, uosto policijos ir net „Aro“ pareigūnai. Tikimasi, kad laivas sėkmingai įplauks ir prisišvartuos Klaipėdos uoste.

„Sutrukdyti laivui įplaukti į uostą gali tik oro sąlygos, tokios kaip 10 m/s vėjas“, – sako Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis.

Jo teigimu, laisvas gali įplaukti tik šviesiu paros metu ir jei srovės greitis uoste neviršija vieno mazgo (1,9 km/h).

Už suskystintųjų dujų terminalo ir laivo-saugyklos apsaugą atsakinga Viešojo saugumo tarnyba (VST). Tam specialiai Klaipėdoje įkurto padalinio pareigūnai rengėsi ypač kruopščiai: vyko mokymai sausumoje ir po vandeniu.

Sutrukdyti laivui įplaukti į uostą gali tik oro sąlygos, tokios kaip 10 m/s vėjas, – sako Klaipėdos uosto kapitono pavaduotojas Eduardas Ringis.

„Šiuo metu VST specialiai baigiame ruošti narus, kurie reguliariai apžiūrinės laivo dugną. Glaudžiai dirbsime su laivo kapitonu, kad žinotume visus techninius sprendimus laive, kad po to per klaidą kažkokio techninio įrenginio nepalaikytume, tarkime, sprogmeniu“, – sako Tomas Žilinskas, VRM Viešojo saugumo politikos departamento direktorius.

Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas priskirtas prie strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių energetikos objektų, jam bus taikoma aukščiausio lygio fizinė apsauga. Mūsų duomenimis, pasitelkus JAV ekspertus atnaujintas uosto apsaugos nuo teroristinių išpuolių veiksmų planas. Energetikos ministras neneigia, kad tokių priemonių imtasi, tačiau jų nedetalizuoja.

„Be abejo, kadangi specialistai vertino šiuos planus, tai įvertinti absoliučiai visi aspektai“, – sako energetikos ministras Rokas Masiulis.

Pakeisti vidiniai Jūrų uosto teisės aktai, prie terminalo apribota laivyba, fizinis asmenų patekimas. Specialūs veiksmų planai numato, kad iškilus grėsmei gali būti pasitelktos visos šalies specialiosios tarnybos ir net kariškiai.

„Yra numatyta, kokiais atvejais kariuomenė yra pasitelkiama į pagalbą. Visiems atvejams yra paruošti planai“, – sako Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brg. gen. Vilmantas Tamošaitis.

Kai kas abejoja, ar terminalo apsaugai teisingai pasitelktos ne kariuomenės pajėgos, kurių sudėtyje yra kovinių narų tarnyba, o neva riaušių malšinimu užsiimanti VST. Tačiau įstatymuose civilinių objektų apsauga kariškiams nenumatyta.

Gynybos politikos apžvalgininkas sako, kad tokių objektų apsaugą užtikrina gerai koordinuota specialiųjų tarnybų visuma iš Valstybės saugumo departamento, kai kurių kariuomenės struktūrų, vidaus reikalų ir pačios terminalą eksploatuojančios įmonės „Klaipėdos nafta“.

„Aš manau, kad VST šiai funkcijai pasirinkta pagal tam tikrą logiką, atsižvelgiant į tai, kad ši struktūra turi pakankamai daug personalo – daugiau kaip 1000 per visą Lietuvą. Tai yra kaip vienas NATO batalionas, ir jie jau atlieka strateginių objektų Lietuvoje apsaugą: saugo oro uostus, tam tikrus geležinkelio mazgus, tiltus“, – sako gynybos politikos apžvalgininkas Aleksandras Matonis.

SGD terminalas kai kuriems mūsų kaimynams labai nepatinka, tai greičiausiai tam tikro atsako, tam tikrų veiksmų iš tos valstybės galima tikėtis. Reikia tiesiog būti tam pasiruošus, – sako Arūnas Molis, NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro skyriaus vedėjas.

Prie terminalo saugumo ketina prisidėti ir NATO Energetinio saugumo centro ekspertai. Šią savaitę pirmą kartą Lietuvoje surengtos tarptautinės energetinės infrastruktūros apsaugos pratybos. Didžiulę patirtį turintys ekspertai iš Kataro, JAE, taip pat NATO valstybių pagal iš anksto parengtus scenarijus sprendė, kaip atremti teroristines ar kibernetines atakas, ieškojo informacinių sistemų saugumo spragų. Rusija šiemet sukūrė galingą kibernetinį ginklą, kurį naudoja prieš Ukrainą, atakuotos net kai kurių NATO šalių sistemos.

Aptarta ir hibridinio karo grėsmė, kai tam tikros žiniasklaidos priemonės skleidžia dezinformaciją, o suklaidinti žmonės stoja prieš ypatingai svarbius valstybei energetinius objektus.

„Kad tokios grėsmės gali pasireikšti, yra visai tikėtina. SGD terminalas kai kuriems mūsų kaimynams labai nepatinka, tai greičiausiai tam tikro atsako, tam tikrų veiksmų iš tos valstybės galima tikėtis. Reikia tiesiog būti tam pasiruošus“, – sako Arūnas Molis, NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro skyriaus vedėjas.

O kol „Indepedence“ iriasi galutinio tikslo link, spalio 20 d. iš Sankt Peterburgo išplaukė povandeninis laivas „Novorosijsk“. Jam įsakyta iki sekmadienio pasiekti Rusijos Baltijsko laivyną, tad visiškai įmanoma, kad šis gelmių pasalūnas atsiras visai šalia dujų laivo.

Rusų kariškiai giriasi, kad pernai į vandenį nuleisto „Novorosijko“ išskirtinė savybė – tyli eiga ir gebėjimas pasislėpti nuo sonarų ir radarų. Gynybos politikos apžvalgininkas neabejoja, kad tokių provokacijų tikimybė yra įvertinta.

„O tai, kad Rusija sukurs tam tikrą dirginantį foną – tai yra kasdienybė, su kuria mes turime sugyventi, kol mūsų kaimynas bus toks neprognozuojamas ir nedraugiškas“, – sako A.Matonis.

Kai tik prie Kiaulės nugaros salos esančiame terminale prisišvartuos laivas-dujų saugykla, į Lietuvą atplauks pirmasis dujovežis su bandomuoju dujų kroviniu. Europos Komisija neseniai pateikė ataskaitą dėl grėsmių, jei Rusija per speigus užsuktų Europai dujas. Teigiama, kad tokiu atveju Klaipėdos suskystintųjų dujų terminalas apsaugotų ne tik Lietuvą, bet ir Latviją su Estija. Tad šis objektas yra strategiškai svarbus visam Baltijos regionui.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Teismo verdiktas: turkų pergalė Kauno stadiono rekonstrukcijos konkurse – neteisėta

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirį“ Stambule pasitinka drąsi serbo pranašystė ir unikali telepatija

Aktualu

Sumaištis Kėdainių stotyje: ne dėl savo kaltės ne į tą traukinį įlipusi moteris į namus grįžo tik paryčiais

Vardai

Kembridžo hercogienės Catherine sesuo Pippa Middleton susilaukė pirmagimio

Aktualu

Seime pateikimo stadijoje pritarta pataisoms, atversiančioms dalį duomenų žurnalistams

15min iš Londono Mokslas.IT

„Huawei“ parodė, už ką dėkojo konkurentams: oficialiai pristatytas „Mate 20 Pro“

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Sportas

Naujas futbolo vadas – apie krepšinį, E.Jankausko likimą ir Šviniaus šešėlį

Aktualu

Kremlius užsimena apie Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno vizitą Rusijoje

Verslas

Nacionalinis stadionas Vilniaus žemėlapyje: ar sklypas tam tinka, paaiškės vėliau

24sek

LeBrono sukurta intriga NBA: tarp favoritų sudrebinti Rytuose – „Raptors“

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Pasaulis kišenėje

Aukščiausia klasė: lakūnė lėktuvą nutupdė pučiant stipriam šoniniam vėjui

Aktualu

Latvijoje dėl koalicijos tariasi penkios partijos, valstiečiai ir žalieji – nuošaly

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

24sek

R.Kurtinaitis šventė pergalę teisme – „Chimki“ jam turės sumokėti įspūdingą sumą

Verslas

Apžvalga: pagrindiniai planuojami 2019 metų valdžios finansų skaičiai

Aktualu

Pirmadienį Vilniuje registruotas šilumos rekordas

Maistas

3 maisto tinklaraštininkių receptai: lašišos kepsnys, silkės salotos ir vištiena greitai

Naujienos

Verslas

Teismo verdiktas: turkų pergalė Kauno stadiono rekonstrukcijos konkurse – neteisėta

15min iš Stambulo 24sek

„Žalgirį“ Stambule pasitinka drąsi serbo pranašystė ir unikali telepatija

Aktualu

Sumaištis Kėdainių stotyje: ne dėl savo kaltės ne į tą traukinį įlipusi moteris į namus grįžo tik paryčiais

Aktualu

Seimo opozicija kaltina premjerą sulaužius priesaiką, tarsis, kokių veiksmų imtis

Vardai

Kembridžo hercogienės Catherine sesuo Pippa Middleton susilaukė pirmagimio

„Ginčas“: kaip FIBA vadovo netektis pakeis pasaulio krepšinį?

Aktualu

Referendumo kartelės mažinimo idėja Seime sukėlė aistras: „Nebesityčiokime iš Konstitucijos“

15min iš Londono Mokslas.IT

„Huawei“ parodė, už ką dėkojo konkurentams: oficialiai pristatytas „Mate 20 Pro“

Deuce

Tiesioginė transliacija: Laurynas Grigelis – Kevinas Krawietzas

Aktualu

Seime pateikimo stadijoje pritarta pataisoms, atversiančioms dalį duomenų žurnalistams

Sportas

Naujas futbolo vadas – apie krepšinį, E.Jankausko likimą ir Šviniaus šešėlį

Aktualu

Kremlius užsimena apie Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Uno vizitą Rusijoje

Vardai

Lady Gaga patvirtino, kad susižadėjo: rengiasi vestuvėms su savo agentu Christianu Carino

Verslas

Nacionalinis stadionas Vilniaus žemėlapyje: ar sklypas tam tinka, paaiškės vėliau

24sek

LeBrono sukurta intriga NBA: tarp favoritų sudrebinti Rytuose – „Raptors“

Aktualu

Latvijoje dėl koalicijos tariasi penkios partijos, valstiečiai ir žalieji – nuošaly

Vardai

Skandalas tęsiasi: Simo Jasaičio advokatas ruošiasi teismui su Oksana Pikul

Aktualu

S.Skvernelis apie sunaikintą įrašą: visuomenės teisė žinoti nėra absoliuti

„Eurolygos diena“: kuriems žaidėjams buvo skirta Šaro kritika? (1/5)

Pasaulis kišenėje

Aukščiausia klasė: lakūnė lėktuvą nutupdė pučiant stipriam šoniniam vėjui

Daugiau vandens

Gera keliauti kartu

Video

32:10
01:02
01:11

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką