-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

SGD projektas Kaliningrade tik padidino Klaipėdos terminalo reikšmę, sako ministras

Energetikos ministras teigia, kad šią savaitę Rusijos Kaliningrado srityje išbandytas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas dar labiau padidino terminalo Klaipėdoje reikšmę Lietuvai. Pasak Žygimanto Vaičiūno, jeigu Rusija nutrauktų dujų tranzitą į Kaliningradą – ir kartu dujų tiekimą Lietuvai – apsirūpinti dujomis būtų galima per Klaipėdą. 
sgd tanklaivis Kaliningrade
sgd tanklaivis Kaliningrade

„SGD terminalo išbandymas Kaliningrade įrodo, kad esame kaip niekada saugūs ir pasirengę tokiam scenarijui. (...) Reikia pasakyti, kad būtent terminalas Klaipėdoje, jo vertė, po šio įvykio pakilo ženkliai– du tris kartus (...) Hipotetiškai, jeigu atsisakoma tranzito per Lietuvą, vadinasi, gali būti nutraukiamas dujų tiekimas ir pačiai Lietuvai. Esant tokiam scenarijui turime pilną galimybę apsirūpinti per savo terminalą Klaipėdoje“, – Žinių radijui sakė Ž.Vaičiūnas.

Rusijai pademonstravus, kad Kaliningradas gali apsirūpinti dujomis nepriklausomai nuo tranzito per Lietuvą, ministras dar kartą pabrėžė, jog Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ su Rusijos koncernu „Gazprom“ turi tranzito sutartį iki 2025 metų.

Ministro teigimu, net jeigu tranzitas ilgainiui nutrūktų, Lietuvoje jau priimti sprendimai, sumažinę infrastruktūros Klaipėdoje išlaikymą tokiais pačiais kaštais, kiek gaunama pajamų iš tranzito – 10 mln. eurų.

„Kadangi kalbame apie pajamas, kurios yra iš tranzito maždaug apie 10 mln. eurų per metus, tai klausimas – daug ar mažai. Mano akimis, pateiksiu konkretų pavyzdį: pateikėme Seimui pasiūlymus ir jiems buvo pritarta gruodžio mėnesį, kur vienu sprendimu musu vartotojams sutaupėme 10 mln. eurų per metus būtent SGD terminalo dedamosios apimtyje, tai vieno sprendimo kaina buvo 10 mln. eurų, tiek, kiek kainuoja tranzitas per Lietuvą Rusijai“, – argumentavo ministras.

Kaip jau skelbta, nuo sausio pasikeitė terminalo Klaipėdoje išlaikymo modelis – atsisakyta įpareigojimo didiesiems reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti dujas iš valstybės valdomos įmonės „Litgas“ (dabar – „Lietuvos energijos tiekimo“).

Tuometinės „Litgas“ skaičiavimu, dėl naujos tvarkos dujų vartotojai 2019-aisiais sutaupys 10 mln. eurų. Anksčiau skaičiuota, kad vadinamoji terminalo saugumo dedamoji, kurią moka visi dujų vartotojai, mažės 6 mln. eurų.

Pagal naująją tvarką, reguliuojami energijos gamintojai, per metus suvartojantys 50 gigavatvalandžių ar daugiau dujų, ne mažiau kaip pusę jų turi įsigyti per biržą „GET Baltic“.

Lietuvos valdžia taip pat planuoja netolimoje ateityje įsigyti suskystintų gamtinių dujų terminalo laivą-saugyklą. Ji teigia, kad tai padės sumažinti kaštus.

Tačiau kai kurie stebėtojai sako, kad šis žingsnis tik nukels kaštus vėlesniam laikui ir ragina atidžiau įvertinti galimą dujų vartojimo mažėjimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius