Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 12d. 18:53

Šilumos ūkių nuomoti neapsimokėjo – Valstybės kontrolės radiniai pateikti STT ir prokurorams

Valstybės kontrolės konferencija
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Valstybės kontrolės konferencija

Valstybės kontrolė, trečiadienį Seime pristačiusi šilumos ūkio nuomos savivaldybėse auditą, dalį aptiktų radinių pateikė ir Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) bei Generalinei prokuratūrai. Dalyje savivaldybių vartotojų lėšomis galėjo būti sukurtas turtas privatiems nuomininkams, savivaldybės nepersistengė kontroliuodamos, kur nuomininkai investuoja ir kokias kainas nustato.

Seimo ekonomikos komitetas trečiadienį patvirtino Valstybės kontrolės audito ataskaitoje pateiktoms išvadoms ir rekomendacijoms.

O išvados niūrokos. Valstybės kontrolės 3-iojo audito departamento vyresnysis valstybinis auditorius Tadas Čiblys tikina, kad šilumos ūkius išnuomojusios savivaldybės neužtikrino nei investicijų, nei kainų pagrįstumo, o kai kuriais atvejais netgi rūpinosi privataus nuomininko interesais.

„Pastebėjome, kad esama kainų reguliavimo sistema neužtikrina, kad vartotojams nustatyta kaina būtų pagrįsta“, – teigia T.Čiblys.

Išnuomojo dauguma miestų ūkius privačioms įmonėms, dabar turim rezultatą, kad dažniausiai visos kainos buvo žymiai aukštesnės, ūkis dažnai buvo nugyventas, kontrolės savivaldybės neturi, – teigia D.Kreivys

Anot jo, savivaldybės pačios nepakankamai dalyvauja derindamos ir planuodamos investicijas, todėl nepasinaudoja galimybe jas nukreipti taip, kad investicijos būtų naudingesnės savivaldybei ir vartotojams.

Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Kreivys vertina, kad savivaldybės nebeturėtų šilumos ūkių nuomoti apskritai.

Valstybės kontrolė skaičiuoja, kad 2000-2005 m. iš viso buvo išnuomota 14 šilumos ūkių, šiuo metu tokių liko 10. Šilumos ūkius nutraukus sutartis susigrąžino Vilnius, Ukmergė, Prienai ir Palanga. Kitose savivaldybėse nuomos sutartys liko pratęstos ir dar galios apie 10 metų. Dauguma sutarčių sudaryta su „Litesko“.

Pasisavino turtą

Trakų ir Alytaus miesto savivaldybėse nuomininkai, įgyvendindami ES paramos lėšomis finansuojamus investicinius projektus ir pasinaudoję savivaldybių šilumos ūkio infrastruktūra, modernizavo ar pastatė naujas katilines, kurių savininkais tapo patys nuomininkai ar kitos privačios bendrovės, teigiama ataskaitoje.

„Tose savivaldybėse buvo priimami palankūs sprendimai nuomininkams ir taip sudaromos sąlygos jiems tapti investicijų pagrindu sukurto turto savininkais. Matome jog tai iš esmės prieštarauja pačių nuomos sutarčių tikslui, jog turtas būtų valdomas, modernizuojamas ir baigiantis nuomos sutartims turtas būtų grąžinamas savivaldybei“, – tikina T.Čiblys.

Anot jo, Valstybės kontrolė Alytaus ir Trakų savivaldybėms rekomendavo įvertinti nuomininkų veiksmų pasekmes modernizuojant ir įsigyjant investicijų pagrindu sukurtą turtą, bei apsvarstyti galimybę imtis priemonių viešajam interesui apginti.

„Taip pat surinktą informaciją šiose savivaldybėse mes perdavėme STT vertinimui dėl priimamų sprendimų, palankių būtent nuomininkams“, – Seime teigė T.Čiblys.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Litesko“ valdomas Alytaus šilumos ūkis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Litesko“ valdomas Alytaus šilumos ūkis

„Litesko“, įgyvendindama investicinius projektus, finansuojamus ES lėšomis, sukūrė naują turtą – Alytaus biomasės kogeneracinę jėgainę, esančią Pramonės g. 9, Alytuje. Dabar ji nuomininkui priklauso nuosavybės teise. Ji buvo pastatyta inicijavus šilumos ūkio modernizavimo ir renovavimo sutarties pakeitimus, kuriems savivaldybė pritarė 2007 m.

Neįvertino, ką susigrąžino

Valstybės kontrolė nustatė ir atvejų, kad savivaldybės, susigrąžindamos šilumos ūkį iš nuomininkų, gavo jį mažesnės vertės, nei išnuomodamos, ar netgi nevertino, kokia galėtų būti turto vertė, jo nusidėvėjimas.

Tam tikrais atvejais savivaldybės neįvertino turto techninės būklės, – teigia T.Čiblys.

„Vertinant, kaip nutraukus nuomos sutartis perimtas šilumos ūkio turtas, nustatėme, kad tam tikrais atvejais savivaldybės neįvertino turto techninės būklės“, – sako auditorius.

A.Kripaitės/15min.lt nuotr./Palangos savivaldybė
A.Kripaitės/15min.lt nuotr./Palangos savivaldybė

Kaip pavyzdį jis mini Palangą – savivaldybė priimdama turtą atliko inventorizaciją, tačiau neįvertino, kokia turto techninė būklė, o detalesnį vertinimą atliko tik kai jau turtas buvo perimtas. Taip pat Palangos savivaldybė nevertino, ar pagrįsta investicijų pagrindu sukurto turto vertė.

„Palangos miesto savivaldybė dėl tam tikrų priežasčių nuo 2005 iki 2016 m. nederino nuomininko atliekamų investicijų, o baigiantis nuomos sutartims perima jas už 3,3 mln. eurų vertę – įsigijimo verte, bet neįvertina faktinio to turto nusidėvėjimo“, – stebisi T.Čiblys.

O Prienų savivaldybė netgi įsipareigojo už nuomininko atliktas investicijas susimokėti daugiau nei 400 tūkst. eurų – tačiau neatliko vertinimų, kurie pagrįstų investicijų vertę.

„Prienų savivaldybė perimdama turtą, jį gavo mažesnės vertės, nei buvo nuomos sutarties pradžioje. Jie perėmė bene 1 mln. eurų mažesnės vertės turtą ir taip pažeidė Šilumos ūkio įstatymo nuostatas, kurios sako, kad turtas negali būti mažesnės vertės“, – sako T.Čiblys.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Sąskaita už komunalines paslaugas
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Sąskaita už komunalines paslaugas

Pasak jo, Prienų r. savivaldybė atsisakė įgyvendinti Valstybės kontrolės rekomendacijas, todėl prievaizdas visą surinktą medžiagą perdavė Generalinei prokuratūrai, kad būtų apgintas viešasis interesas.

Kainos – vienašališkai, neturint informacijos

Atskirai Valstybės kontrolė apžvelgė, kaip nustatomos šilumos kainos. Pasak T.Čiblio, Vilniaus atvejis, kuomet į šilumos kainą įtraukta daugiau nei 24 mln. eurų nepagrįstų išlaidų parodo, kad esama kainų reguliavimo sistema neužtikrina nustatomų kainų pagrįstumo, ir taip pat Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) negali gauti pagrįstų ir teisingų duomenų.

„Už kainų reguliavimą yra atsakinga VKEKK, taip pat tam tikra apimtimi kiekvienais metais kainų dedamąsias nustato savivaldybės. Tačiau dėl sudėtingos kainodaros, kompetencijos trūkumo ar kitų priežasčių, savivaldybės dažnai nevykdo įstatyme numatytos pareigos ir šilumos kainų dedamųjų kiekvienais metais nenustato“, – vertina T.Čiblys.

Sauliaus Žiūros nuotr./Naujos biokuro katilinės Vilniuje atidarymas
Sauliaus Žiūros nuotr./Naujos biokuro katilinės Vilniuje atidarymas

Jis skaičiuoja, kad vienašališkai VKEKK šilumos kainas tvirtino 18-oje savivaldybių, tai sudaro trečdalį šilumos tiekėjų.

„Visa ši sistema kaip ir turėtų veikti, tačiau neužtikrina, kad VKEKK pateikiami duomenys būtų pagrįsti. Todėl matome, kad VKEKK, nustatydama kainą, negali būti tikra, jog tiek duomenys, pagal kuriuos nustatoma kaina, yra teisingi“, – sako T.Čiblys.

Vilniuje, pasak jo, nustatyti reikšmingi pažeidimai, tačiau vartotojams spėta grąžinti tik dalį lėšų, o kitos lėšos bus grąžintos tik tuo atveju, jei jos bus išieškotos iš buvusio nuomininko.

„Šiuo atveju matome, kad dėl viso šito nukenčia šilumos vartotojai“, – apibendrina auditorius.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šilumos punktas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šilumos punktas

Vyriausybei Valstybės kontrolė rekomenduoja iš esmės peržiūrėti kainų reguliavimo sistemą, kad vartotojams nustatomos šilumos kainos būtų pagrįstos.

vyriausybei rekomendavome iš esmės peržiūrėti kainų reguliavimo sistemą, kad būtų užtikrinamas vartotojams nustatomos šilumos kainos pagrįstumas

Energetikos ministerijai rekomenduota parengti išvadų dėl nuomos sutarčių teikimo savivaldybėms tvarką – kad ateityje nuomos sutartys, jei tokių bus, atitiktų keliamus reikalavimus.

Kartą išnuomojus sunku susigrąžinti

Anot Valstybės kontrolės atstovo, pačių savivaldybių vangumas priveda prie to, kad pasibaigus nuomos sutartis ir siekiant turtą susigrąžinti, tą padaryti būna komplikuota. Tą apsunkina ir nesutarimai nuomos laikotarpiu.

Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybė nuomos nutraukimui ruoštis pradėjo prieš metus, tačiau susidūrė su duomenų trūkumo problema – anot auditoriaus, patys nekontroliavo nuomos laikotarpiu atliktų investicijų ir jų vertės.

„Daugumoje savivaldybių patvirtintos nuomos sutarčių priežiūros ir investicijų derinimo komisijos, tačiau matome, kad jos tam tikrais atvejais veikia pasyviai“, – sako T.Čiblys ir pažymi, kad komisija Vilniuje tvirtindama investicijas ne visuomet atsižvelgdavo į jų pagrįstumą, naudingumą, vertę.

Valstybės kontrolės vertinimu, savivaldybės turėtų labiau atstovauti savo ir vartotojų interesus.

„Savivaldybės turėtų imtis priemonių, kad tie interesai nebūtų pažeidžiami, bendradarbiauti su institucijoms, skirti dėmesio planuojamoms ir vykdomoms investicijoms. Taip pat esant poreikiui inicijuoti ir vykdyti ,esant poreikiui ginti savo interesus teisinėmis priemonėmis, inicijuoti sutarčių pakeitimus ir žinoma, esant reikalui, nutraukti sutartis“, – vertina auditorius.

Jokios nuomos?

Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas D.Kreivys vertina, kad Valstybės kontrolės išvados netgi per švelnios.

Mindaugo Mikulėno nuotr./Dainius Kreivys
Mindaugo Mikulėno nuotr./Dainius Kreivys

„Apie ką mes šnekame, yra žalos kontrolė. Išnuomojo dauguma miestų ūkius privačioms įmonėms, dabar turim rezultatą, kad dažniausiai visos kainos buvo žymiai aukštesnės, ūkis dažnai buvo nugyventas, kontrolės savivaldybės neturi, kaip ir kompetencijos valdyti ir apskaityti tą turtą“, – teigia D.Kreivys.

Jis vertina, kad savivaldybėms nuomoti šilumos ūkius yra nebetikslinga ir tokios rekomendacijos pasigedo išvadose.

Pasiūlymas labai aiškus – savivaldybė verkiant turi turėti kontrolę. Aš tikrai norėčiau, kad tą labai aiškiai pasakytų ir VKEKK, ir Valstybės kontrolė“, – sako D.Kreivys.

Anot jo, Energetikos ministerija turėtų savivaldybėms teikti metodinę pagalbą, o kainodaros klausimais galėtų padėti VKEKK.

„Klausimas kitas – kas bus dešimtmetį į priekį. Dalis (savivaldybių) trokšta išnuomoti savo tinklus privatininkams, kas mano manymu yra netikslinga, nes visa aplinka yra pasikeitusi ir ES lėšos atėjusios į renovaciją. Aiškiai matome, kad kainos yra mažesnės, kai savivaldybės taryba, matydama žmonių lūkesčius, stengiasi tą kainą mažinti. Privataus verslo prioritetas tuo tarpu yra didinti pelną“, – tikina D.Kreivys.

Valstybės kontrolė tuo tarpu nepastebėjo, kad būtų naujų iniciatyvų šilumos ūkius išnuomoti, išskyrus Telšių r., kur nuomos konkurse nebuvo gauta nei vieno pasiūlymo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

Prieš Europos lygos batalijas 15min studijoje lankysis „Žalgirio“ treneris V.Urbonas

Pasaulis kišenėje

Verslas piktinasi „negarbingai“ padidinta rinkliava į Kuršių neriją, valdžia skaičiuoja kitaip

Gyvenimas

Dvigubiname pomidorų derlių: 5 būdai

Aktualu

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo rengėjų veikla kai kuriems Seimo nariams panaši į sektą

Aktualu

Pateikė priežastį, kodėl apsemiama rekonstruota Kauno Laisvės alėjos dalis

Vardai

Natalijos Bunkės naujo klipo užkulisiai: audra, aukštakulniais įveikti 10 kilometrų ir nutrintos kojos

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Sportas

Kroatų šventės pavojus: vartininkas išgelbėjo nuo autobuso krentantį bendražygį

Vardai

Per vestuves Atlanta atsisakė tradicinės nuotakos suknelės: „Nesu princesė, mano būdas – karalienės“

Sportas

„Sūduvos“ antausį patyręs Kipro klubas šoke: „Pralaimėjome silpnesnei komandai“

Mokslas.IT

Astronomai rado daugybę naujų Jupiterio palydovų – vienas jų skrieja prieš eismą

24sek

„Žalgirį“ palikusį A.Toupane'ą komplimentais apipylė NBA superžvaigždė

Sportas

Patekimas į kitą Čempionų lygos etapą gerokai papildė „Sūduvos“ banko sąskaitą

Gyvenimas

Vasariška apranga: 11 derinių kiekvienai dienai

Vardai

Christina Aguilera naujame mokslinės fantastikos filme suvaidino robotą-prostitutę

Antakalnyje įgriuvusio dviračių tako tvarkymo darbai

Aktualu

Po dvejus metus trukusių valymų Turkija atšaukia nepaprastąją padėtį

Verslas

VMI išsiuntė laiškus 54 tūkstančiams skolininkų

Naujienos

Aktualu

Į Lietuvą tiektos listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš rinkos

Aktualu

Po 15min tyrimo sulaikytas „fotografas“: „Alfa vyras“ įtariamas merginų prievartavimu

Sportas

Prieš Europos lygos batalijas 15min studijoje lankysis „Žalgirio“ treneris V.Urbonas

Pasaulis kišenėje

Verslas piktinasi „negarbingai“ padidinta rinkliava į Kuršių neriją, valdžia skaičiuoja kitaip

Gyvenimas

Dvigubiname pomidorų derlių: 5 būdai

Aktualu

Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo rengėjų veikla kai kuriems Seimo nariams panaši į sektą

Aktualu

Pateikė priežastį, kodėl apsemiama rekonstruota Kauno Laisvės alėjos dalis

Vardai

Natalijos Bunkės naujo klipo užkulisiai: audra, aukštakulniais įveikti 10 kilometrų ir nutrintos kojos

Konkurso „Debiutas“ nugalėtoja nuotraukose atskleidžia atminties ir vaizduotės žaismę

Sportas

Kroatų šventės pavojus: vartininkas išgelbėjo nuo autobuso krentantį bendražygį

Vardai

Per vestuves Atlanta atsisakė tradicinės nuotakos suknelės: „Nesu princesė, mano būdas – karalienės“

Sportas

„Sūduvos“ antausį patyręs Kipro klubas šoke: „Pralaimėjome silpnesnei komandai“

Mokslas.IT

Astronomai rado daugybę naujų Jupiterio palydovų – vienas jų skrieja prieš eismą

24sek

„Žalgirį“ palikusį A.Toupane'ą komplimentais apipylė NBA superžvaigždė

Sportas

Patekimas į kitą Čempionų lygos etapą gerokai papildė „Sūduvos“ banko sąskaitą

Gyvenimas

Vasariška apranga: 11 derinių kiekvienai dienai

Vardai

Christina Aguilera naujame mokslinės fantastikos filme suvaidino robotą-prostitutę

Antakalnyje įgriuvusio dviračių tako tvarkymo darbai

Aktualu

Po dvejus metus trukusių valymų Turkija atšaukia nepaprastąją padėtį

Verslas

VMI išsiuntė laiškus 54 tūkstančiams skolininkų

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką