Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Skalūnų dujų baubas Lietuvoje vaikomas tik JAV pastangomis

Lenkija lenkia Lietuvą skalūnų dujų paieškose
Liepos Želnienės nuotr. / Lenkija lenkia Lietuvą skalūnų dujų paieškose
Šaltinis: energymarket.lt
0
A A

Lietuva – viena tų šalių, kur baimės dėl skalūnų dujų buvo skleidžiamos sąmoningai ir sistemingai. Kai baimės būna paskleistos, įrodyti priešingai – labai jau sunki užduotis.

„Žmonės girdi įvairiausius baisius dalykus apie hidraulinį plėšymą skalūninių dujų gavyboje, bet politikai neturi drąsos išeiti ir pasakyti, kad tai yra netiesa“, – taip praėjusių metų gruodį Sopote (Lenkija) vykusiame Energetikos forume pareiškė buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas.

Buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas
Buvęs JAV ambasadorius Lietuvoje Keithas Smithas

Po K.Smitho išsakytos karčios tiesos praėjo pusė metų. Ar Lietuvos politikai sujudo? Ar kas nors turėjo drąsos pasakyti, kad pasaulį šiurpinę filmo „Gasland“ vaizdai apie iš čiaupo tekantį vandenį su dujomis, kurios lengvai užsidega, neturi nieko bendro nei su hidrauliniu plėšymu, nei su skalūnų dujų gavyba? Ir kad gerai organizuotas pasipriešinimas prieš skalūnų dujų žvalgybą, yra toks pat informacinis karas, kokį Lietuva patyrė jau ne kartą.

Ši tema per pusmetį Lietuvoje neįsibėgėjo, aiškių signalų Lietuvos politikai nepasiuntė. Gal tam nepasitaikė tinkamos progos? Galbūt. Kaip ten bebūtų, šią iniciatyvą iš lietuvių, atrodo, perima amerikiečiai, drąsiai ir atvirai pasakojantys apie JAV skalūnų dujų gavybos patirtį.

Per dvi savaites – du vizitai

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjo JAV Pensilvanijos valstijos Aplinkos apsaugos departamento ekspertai Scottas Perry ir Kurtas Klapowskis. „Mes nenorime įpiršti jums jokių pasiūlymų, norime tik papasakoti apie Pensilvanijos patirtį išgaunant skalūnų dujas“ – taip svečiai prisistatė akademinei bendruomenei Vilniaus Gedimino technikos universitete.

„Degantis vanduo, kurį matė jau visas pasaulis, yra tiesa, tačiau tai ne skalūnų dujos, o metano dujų telkiniai, kurie yra virš skalūnų dujų ir pateko į geriamąjį vandenį. Kad tokios klaidos neįvyktų, būtina ištirti visą gręžinio plotą“ , – paskaitoje apie skalūnų dujų gavybą JAV teigė S.Perry.

Alekso Jauniaus (VGTU) nuotr. /JAV aplinkosaugos ekspertai Kurtas Klapowskis (kairėje) ir Scottas Perry surengė paskaitą VGTU.
Alekso Jauniaus (VGTU) nuotr. /JAV aplinkosaugos ekspertai Kurtas Klapowskis (kairėje) ir Scottas Perry surengė paskaitą VGTU.

Degantis vanduo, kurį matė jau visas pasaulis, yra tiesa, tačiau tai ne skalūnų dujos, o metano dujų telkiniai, kurie yra virš skalūnų dujų ir pateko į geriamąjį vandenį.

Pasak JAV pareigūno, skalūnų dujoms patekti į išorę beveik nėra jokios galimybės, nes skalūnų gręžinio vamzdį saugo net keturių sluoksnių gaubtai.

Šią savaitę Lietuvoje viešėjo Amerikos senatoriai – respublikonai Mike'as Turneris ir Thomas Athony Marino. Jie davė interviu LRT televizijos laidai „Savaitė“.

„Skalūnų dujų gavybos priešininkai, žinoma, kalba apie jokių tvirtų įrodymų neturinčią taršą – žemės, oro, vandens. Tačiau visa tai – tuščias muilo burbulas. Kai pradedame su priešininkais kalbėti faktais, jie paprasčiausiai atsisako kalbėti, nes faktai ne jų pusėje.

Baracko Obamos administracija įvykdė nemažai aplinkosaugos tyrimų Pensilvanijoje, nes gaudavo skundų apie vandens taršą. Tačiau jie buvo priversti pareikšti, kad dujų gavyba – plėšymas – nesukelia taršos, tokių įrodymų nerasta visose Jungtinės Valstijose, o Pensilvanija netgi buvo pateikta kaip modelis, kaip saugiai ir efektyviai išgauti skalūnų dujas“, – teigė T.A.Marino.

Lobistai dirba Rusijos naudai

Tuo tarpu ambasadorius K.Smithas Energetikos forume taip pat teigė, kad baimės dėl hidraulinio uolienų plėšymo iš tikųjų neturi realaus pagrindo.

Kaip pavyzdį jis nurodė garsujį propagandinį filmą „Gasland“, kuris Europos Parlamente buvo rodomas jau du kartus. Filmo autorius tik pateikė niekuo neįrodytą medžiagą, o dabar nuolat atsisako dalyvauti viešose diskusijose.

Pasak K.Smitho, Vakarų Europoje yra grupės, kurios siunčia į Vidurio ir Rytų Europą skalūninių dujų priešininkų aktyvistus.

Pasak K.Smitho, Vakarų Europoje yra grupės, kurios siunčia į Vidurio ir Rytų Europą skalūninių dujų priešininkų aktyvistus.

Išvada – Europos aplinkosaugos lobistai iš tikrųjų dirba Rusijos dujų tiekėjų naudai. Taip sukuriamas uždaras ratas – reikalai dėl skalūninių dujų Lietuvoje, Rumunijoje, Bulgarijoje juda lėtai. Dėl to mes vis dar esame priklausomi nuo Rusijos.

Bandoma skandalą įpūsti Rietave?

Tuo tarpu Lietuvoje – viskas po senovei. Tvyro laikina ramybė, nes JAV kompanija „Chevron“ išvaryta, Žygaičių bendruomenės aktyvistai gali pailsėti.

Tačiau vis didesnis objektyvios informacijos srautas, žurnalistų vizitas į sėkmingai skalūninių dujų paieškas vykdančią Lenkiją negali neraminti skalūninių dujų priešininkų.

Ir štai sutapimas – pranešimas, kad Rietave iš čiaupų bėga degantis vanduo.

Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas teigė, kad pavojaus nėra – tai sveikatai nepavojingas sieros oksidas.

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jonas Satkūnas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Jonas Satkūnas

„Siera yra įprastas dalykas gamtoje. Matyt, yra kažkoks sluoksnis, kuriame buvo organinių medžiagų. Jis yra degus, todėl atrodo, kad dega vanduo. Pasirodo, Gaslandas ir Lietuvoje yra“, – juokavo J.Satkūnas, prisimindamas internete pagarsėjusį vaizdo įrašą, kuriame fiksuojama, kaip JAV miestelyje iš čiaupo bėga degus vanduo. 

Šiuo įrašu žmonės gąsdinami dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos. Jiems teigiama, neva atliekant tyrimus dujos patenka į gruntinius vandenis ir juos užteršia.

Pasak J.Satkūno, jei toje vietoje Rietavo plote būtų kas nors pradėję skalūnų žvalgymą, tai tikrai tarnyba ir dujų ieškotojai jau būtų prikalti prie kryžiaus ir pasmerkti.

Neatmetama, kad žmonių perspėjimai dėl degančio vandens Rietavo apylinkėse gali būti ir melagingi. Priežastis ta pati – netoli Rietavo ateityje ketinama atlikti naftos paieškas, todėl gali būti, kad gali atsirasti tokių žmonių, kurie bando sukelti paniką apylinkėse.

Energymarket.lt

energymarket.lt
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką