Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 rugsėjo 29d. 12:18 , atnaujinta: 2014 rugsėjo 29d. 13:05

Jonas Satkūnas: skalūnų konkurso dalyviai bus vertinami ir pagal planuojamas investicijas

Jonas Satkūnas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Jonas Satkūnas

Vyriausybė pirmadienį pritarė, kad naujo skalūnų žvalgybos konkurso laimėtojas būtų vertinamas ne tik pagal įmokos dydį, bet ir pagal planuojamas investicijas. Be to, pakeista įmokos mokėjimo tvarka – ją laimėtojas galės sumokėti, jau pasirašęs sutartį, o ne iškart, paskelbus jį laimėtoju.

Vyriausybė pranešė, kad pakartotinį konkursą ketinama skelbti Šilutės-Tauragės plote ir naują – Kaltinėnų plote Šilalės rajone.

Anot premjero, nuostatose numatyta, kad konkurse dalyvauti galės būti tiek užsienio, tiek Lietuvos bendrovės.

„Yra numatyta, kad gali dalyvauti ir vietinės, ir užsienio kompanijos, yra supaprastintos galimybės ateiti kompanijoms, kurios turi licencijas žvalgybos ir gavybos darbams, ir jos galės dalyvauti mūsų skelbiamuose konkursuose“, - pirmadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė Algirdas Butkevičius.

Aplinkos ministerijos parengtame konkurso taisyklių projekte nurodoma, kad laimėtojas bus nustatytas pagal du kriterijus: pasiūlytos įmokos ir planuojamų investicijų dydį. Ankstesniame konkurse buvo vertinamas tik įmokos dydis.

„Anksčiau buvo vertinama tik pagal įmokos dydį, dabar ir investicijų dydis, kuris sudarys 0,4 konkursinio balo. Tai garantuos, kad bus atliekami realūs tyrimai ir duos pridėtinės vertės“, – BNS sakė Geologijos tarnybos vadovas Jonas Satkūnas.

Laimėtojas bus nustatytas pagal du kriterijus: pasiūlytos įmokos ir planuojamų investicijų dydį.

Projekte taip pat nurodyta, kad laimėtojo pasiūlyta garantinė konkurso įmoka turės būti sumokėta per 30 dienų nuo sutarties pasirašymo. Anksčiau ji turėjo būti sumokėta per 30 dienų nuo įmonės paskelbimo laimėtoja.

„Kadangi anksčiau tai kėlė daug nerimo investuotojams, buvo ši nuostata pakeista. Dabar sumokėti reikės, kai bus pasirašyta sutartis, tai laimėtojui yra garantija, kad jau turės Vyriausybės pritarimą ir bus sutvarkyti teisiniai niuansai, prieš sumokant įmoką“, – aiškino Geologijos tarnybos vadovas.

Vyriausybės pranešime nurodoma, kad taip pat patikslinti reikalavimai banko garantijai, kad konkursinio pasiūlymo nustatyti įsipareigojimai bus vykdomi tinkamai.

Taip pat numatoma, kad paskelbus konkursą, dalyviai turės pateikti pasiūlymus per 120 dienų bei nurodyti tikslią skalūnų gavybos metodiką.

Pasak J.Satkūno, idealiu atveju laimėtojas paaiškės, praėjus 180 dienų nuo konkurso paskelbimo, nes dar 60 dienų turėtų trukti dalyvių pasiūlymų vertinimai.

Paskelbus konkursą dalyviai turės pateikti pasiūlymus per 120 dienų bei nurodyti tikslią skalūnų gavybos metodiką.

Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką, pernai metų spalį JAV energetikos įmonė „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų dujų gavybos konkurso. Viena priežasčių, dėl kurių pasitraukė „Chevron“, buvo ir neaiškus garantinės įmokos reglamentavimas - reikalauta, kad šią įmoką „Chevron“ sumokėtų per 30 dienų po to, kai laimėtoją paskelbia konkurso komisija, o ne tada, kai laimėtoją patvirtina Vyriausybė arba pasirašoma sutartis.

Dėl to „Chevron“ buvo paprašiusi atidėti oficialų nugalėtojo skelbimą. Minimali garantinė įmoka tada siekė 1,2 mln. litų, o „Chevron“ pasiūlė sumokėti apie 150 mln. litų.

Naujas konkursas turėtų būti skelbiamas iš karto, kai tik Vyriausybė ir Seimas priims įstatymo pataisas. Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas mano, kad jis gali būti paskelbtas pavasarį, nes iki tol nauji mokesčiai turi būti patvirtinti Seime, o tai gali užtrukti.

Skelbiant pirmąjį skalūnų žvalgybos ir gavybos konkursą spėta, kad Lietuvoje gali būti 100-200 mlrd. kubų skalūnų dujų. Tačiau pernai liepą tuometinis Geologijos tarnybos vadovas Juozas Mockevičius pareiškė, kad Lietuvoje šių dujų nėra, nes angliavandeniliai paprastai randami maždaug 2 kilometrų gylyje, kur per mažas slėgis susidaryti dujoms.

Pasak jo, galima tikėtis šalyje rasti tik skalūnų naftos. Geologijos tarnybos ekspertai prognozavo, kad jos Lietuvoje būtų galima išgauti apie 42 mln. tonų.

Vyriausybė: skalūnai turi būti apmokestinti 1 proc. 

Vyriausybė nutarė, kad skalūnų dujų gavyba pirmus trejus metus turi būti apmokestinta 1 proc. tarifu, o ne nuliniu, kaip siūlyta iki šiol. Toks sprendimas priimtas, siekiant išvengti ilgo derinimo su Europos Komisija (EK) procedūrų. Galutinį sprendimą priims Seimas.

Vyriausybė nutarė, kad skalūnų dujų gavyba pirmus trejus metus turi būti apmokestinta 1 proc. tarifu, o ne nuliniu, kaip siūlyta iki šiol. Toks sprendimas priimtas, siekiant išvengti ilgo derinimo su Europos Komisija (EK) procedūrų.

„Kaip jau priėmėme sprendimą Vyriausybės pasitarimo metu, siūlome vietoje nulinio mokesčio tarifo nustatyti 1 proc. mokesčio tarifą“, - Vyriausybės posėdyje sakė aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Pasak premjero Algirdo Butkevičiaus, 1 proc. tarifas patvirtintas, atsižvelgus į Konkurencijos tarybos pastabas.

„Priėmėme sprendimą dėl mokesčių anlgiavandeniliams pritaikymo. Kaip žinote, yra numatytas 15 proc. tarifas, o kadangi buvo kilę ginčų dėl nulinio tarifo taikymo ir tokias abejones buvo išsakiusi Konkurencijos taryba, tai šiandien mes pakoregavome teisės aktus ir numatėme, kad iki 2020 metų būtų taikomas 1 proc. tarifas išgautam angliavandeniliui“, - pirmadienį po Vyriausybės posėdžio sakė A.Butkevičius.

Aplinkos ministerijos parengtame Angliavandenilių išteklių mokesčio įstatymo projekte buvo nurodyti abu mokesčio variantai. Pasak ministerijos, taikant 1 proc. tarifą, būtų išvengta ilgų derinimo su EK procedūrų.

Vyriausybė rugsėjo viduryje jau buvo pritarusi siūlymui pirmus trejus metus, bet ne ilgiau nei iki 2020 metų pradžios, skalūnų dujų gavybos neapmokestinti, o vėliau jai taikyti 15 proc. tarifą. Tačiau Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas suabejojo, ar nulinis tarifas neprieštarauja Europos Sąjungos teisei ir Europos Komisijos nebus traktuojamas kaip valstybės pagalba verslui. Vyriausybė dėl to kreipėsi į EK, atsakymą tikimasi gauti per 2 mėnesius.

Įstatymas faktiškai būtų pradėtas įgyvendinti 2015 metų pabaigoje, tad per šį laiką būtų galima su EK suderinti jo nuostatas dėl valstybės pagalbos verslui, teigia ministerija.

Dabar visi sausumos naftos ir dujų ištekliai apmokestinami diferencijuotai - nuo 2 iki 20 proc., o jūros telkiniai - iki 16 proc.

Lietuvos valdžiai pakeitus mokesčių, teisinę ir reguliavimo aplinką, pernai metų spalį JAV energetikos įmonė „Chevron“ pasitraukė iš skalūnų dujų gavybos konkurso. Naujas konkursas turėtų būti skelbiamas iš karto, kai tik Vyriausybė ir Seimas priims įstatymo pataisas.

Kęstutis Trečiokas: palankūs mokesčiai paskatintų investuotojus dalyvauti skalūnų dujų konkurse

Atsižvelgiant į nedidelį susidomėjimą, palankūs mokesčiai turėtų paskatinti įmones dalyvauti konkurse.

Didelio susidomėjimo būsimu skalūnų žvalgybos konkursu Lietuvoje kol kas nėra, todėl palankios mokestinės sąlygos gali paskatinti investuotojus ateiti į Lietuvą, teigia aplinkos ministras

„Nei veržiasi, nei skambina, nei kitos informacijos užklausinėja, todėl drįstu teigti, kad didelio susidomėjimo nėra“, - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė Kęstutis Trečiokas.

Pasak jo, atsižvelgiant į nedidelį susidomėjimą, palankūs mokesčiai turėtų paskatinti įmones dalyvauti konkurse.

„Manau, kad ne (ne per didelės nuolaidos - BNS), iš tikrųjų didelio veržimosi nėra, didesnio susidomėjimo taip pat nėra, ir iš to sprendžiant, žinant, kad mūsų tie ištekliai yra labai riboti, manau, kad tokia paskata yra visiškai pagrįsta. Be to, mes turime kaimynų patirtį. (...) Manau, kad nėra per daug tų paskatų, o konkursas pats parodys, jeigu tai bus labai gundantis pasiūlymas, dalyvių bus daugiau ir jie galės įmokos dydžiu pakonkuruoti“, - tikino ministras.

Jis teigė, kad logiška būtų prieš skelbiant konkursą, pasiūlyti jame dalyvauti kai kurioms įmonėms.

Konkursas gali būti paskelbtas pavasarį, nes iki tol nauji mokesčiai turi būti patvirtinti Seime, o tai gali užtrukti.

„Aš manau, kad būtų logiška užklausti tam tikras kompanijas, bet kai jau ateisim iki paties konkurso skelbimo - tada“, - sakė ministras.

Anot jo, konkursas gali būti paskelbtas pavasarį, nes iki tol nauji mokesčiai turi būti patvirtinti Seime, o tai gali užtrukti.

„Gali šiek tiek užtrukti. Aš manau, kad pavasariop mes tikrai konkursą paskelbsime. Iki Naujųjų metų yra sudėtinga“, - teigė K.Trečiokas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervuoja“

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

24sek

Šaras ir CSKA: ar „Žalgiriui“ reikia nerimauti dėl rusų milijonų?

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Kultūra

Skelbiami pretendentai į „Sidabrines gerves“: daugiausia nominacijų pelnė „Stebuklas“ ir „Nuolankioji“

Vardai

Karališkos princo Harry ir Meghan Markle vestuvės skaičiais: kas kiek kainavo?

Aktualu

Teismo už kyšį laukiančio Eligijaus Masiulio fokusas: kitas teismas jau patvirtino, kad tai buvo paskola

24sek

Madridas pasitiko Eurolygos čempionus – gerbėjai maldavo Luką pasilikti

Aktualu

Nuo policijos sprukusio girto vairuotojo šou Kuršėnuose – šuolis per bėgius ir sužalota pareigūnė

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

Gyvenimas

Ekspertė paaiškino, kaip atsiranda priklausomybė nuo kavos: pražūtingas net vienas puodelis

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

Aktualu

Ainius Lašas: Premjero racionalumo beieškant

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Pasaulis kišenėje

„Lonely Planet“ Vilnių pripažino viena karščiausių Europos kelionių krypčių

Aktualu

R.Kazėnienė paskirta laikinąja Kauno tardymo izoliatoriaus direktore

Mokslas.IT

Kas nutiktų, jei visi lėktuvo keleiviai prijungtų savo telefonus krautis?

Verslas

Oficialiai patvirtinta, kad „Caffeine“ kavinių tinklui ieškoma pirkėjo

Aktualu

Privačių universitetų kategorijoje stabiliu lyderiu išlieka ISM universitetas

Naujienos

Aktualu

Premjeras Saulius Skvernelis apie galimus konkurentus: „Tegul pasinervina“

15min tema Verslas

Sulieknėk, keliauk, atsinaujink, pirk – asmenines reklamas jau galima užčiaupti

Sportas

Į kovą dėl Baltijos taurės lietuviai stos apkarpytu sąrašu, bet nesumažinę ambicijų

Mokslas.IT

„Xiaomi Mi“ robotas siurblys: kaip kinai išvalė grindis ir nušluostė nosis

Aktualu

Kaune besiblaškiusio čiau čiau veislės šuns likimas nežinomas: nepavyko net jo pašauti

Maistas

Nidos receptas: kaip teisingai iškepti „steiką“?

Vardai

15min studijoje – „Galapagų“ desantas: A.Barniškis-Blėka, V.Bareikis, „G&G Sindikatas“

Kultūra

Skelbiami pretendentai į „Sidabrines gerves“: daugiausia nominacijų pelnė „Stebuklas“ ir „Nuolankioji“

Gazas

Susisiekimo ministerijai akibrokštas: kelius nutiesti prisižadėjusi įmonė neišasfaltavo 27 žvyrkelių

22 kartus į Everestą užkopęs nepalietis pagerino savo paties pasiektą pasaulio rekordą

Vardai

Karališkos princo Harry ir Meghan Markle vestuvės skaičiais: kas kiek kainavo?

Aktualu

Teismo už kyšį laukiančio Eligijaus Masiulio fokusas: kitas teismas jau patvirtino, kad tai buvo paskola

Klajokliai elnių augintojai Mongolijoje siekia išsaugoti tradicijas

24sek

Šaras ir CSKA: ar „Žalgiriui“ reikia nerimauti dėl rusų milijonų?

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie Vakarų Afrikos būgnų muziką ir kultūrą

Vardai

Pasišiaušęs Meghan Markle vestuvinis kuodas: nepavykusi šukuosena ar apgalvotas įvaizdis?

Pasaulis kišenėje

„Lonely Planet“ Vilnių pripažino viena karščiausių Europos kelionių krypčių

Aktualu

Po riedžio sukelto gaisro Juodupės miestelyje namų netekusi šeima šaukiasi pagalbos

Aktualu

Vokietijos teismas atmetė prašymą vėl areštuoti buvusį Katalonijos lyderį

Aktualu

Nuo policijos sprukusio girto vairuotojo šou Kuršėnuose – šuolis per bėgius ir sužalota pareigūnė

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką