Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 8d. 15:50 , Atnaujinta: 2019 vasario 8d. 16:26

Briuselio sprendimas gali smarkiai apsunkinti „Nord Stream 2“ tiesimą

„Nord Stream“ dujotiekis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Nord Stream“ dujotiekis

Briuselis penktadienį palaikė svarbią su „Nord Stream 2“ susijusią direktyvą, kuri, ekspertų vertinimu, pabrangins ir apsunkins, tačiau nesustabdys dujotiekio statybos. Tiesa, Rusija džiaugiasi, nes lemiamą balsą derinant dujotiekį turės Vokietija, taigi Maskva tikisi Berlyno palankumo.

Naujos Europos Sąjungos dujų direktyvos taisyklės bus taikomos projektui – tam Briuselyje pritarta penktadienį. Jos, tikėtina, dujotiekio statybų nesustabdys, vis tik gali jį užgaišinti, rašo naujienų agentūra „Reuters“.

28 Europos Sąjungos tautų atstovai penktadienį parėmė Vokietijos ir Prancūzijos pasiektą kompromisinį naujų taisyklių variantą.

Pagal naują susitarimo juodraštį, kurį matė naujienų agentūros žurnalistai, Berlynas ir toliau atliks pagrindinį vaidmenį derybose su Rusija dėl dujotiekio statybos.

„Pasiūlymo tikslas yra patikslinti, kad taisyklės yra taikomos atitinkamos susijusios valstybės teritorijai ir jos jūrinei daliai“, – rašoma juodraštyje.

Kaip rašo gazeta.ru, Paryžiaus ir Berlyno pateiktame kompromisiniame variante numatoma, kad šalis, į kurią jūra ateina dujotiekis, galės pasirinkti, kokį taisyklių variantą ir kokias išimtis taikyti. Tai reiškia, kad „Nord Stream 2“ atveju lemiamą balsą turės Vokietija. Rusija tuo, aišku, džiaugiasi, nors šaltiniai ir tikina, kad Europos Sąjungos taisyklių vienokiu ar kitokiu būdu taikymas projektą apsunkins ir sulėtins.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel atkreipė dėmesį į šio sprendimo svarbą, tačiau pabrėžė, kad dar laukia ilgas procedūrų tvirtinimo kelias, rašo naujienų agentūra BNS.

„Manau, kad šiandien buvo imtasi svarbių žingsnių, akivaizdu, kad Taryboje ir „Coreper“ (ES narių nuolatinių atstovų komitetas) sulaukta daugumos... Jūs žinote Europos procedūras, tai nereiškia, kad mes jau baigėme. Tačiau manau, kad šiandien – gera diena“, – sakė Vokietijos kanclerė.

Pagal pradinį siūlymą, kaip anksčiau aiškino Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos atstovas, dujų direktyvos pakeitimai iš esmės reikalauja taikyti trečiąjį energetikos paketą visiems dujotiekiams, einantiems Europos teritorija, taigi ji turėtų būti taikoma ir „Nord Stream 2“ projektui, rašo „The Financial Times“. Pagal jį „Gazprom“ negalėtų ir valdyti vamzdyno, ir tiekti jais dujų.

Nerimas dėl priklausomybės nuo Maskvos

Šis dujotiekis leistų dvigubai padidinti Rusijos į Vokietiją tiekiamų dujų kiekį per Baltijos jūrą. Kritikai nerimauja, kad Maskva ir gabens dujas per naujus dujotiekius, taip išvengdama Ukrainos ir atimdama iš jos galimybę užsidirbti. Berlynas ir kiti projekto rėmėjai tvirtina, kad dujotiekis yra komercinis, o ne politinis projektas.

Vis tik daug Vidurio ir Rytų Europos valstybių, o taip pat ir Europos Komisija, tvirtina, kad projektas yra politinis ir prieštarauja Europos Sąjungos tikslui sumažinti energetinę priklausomybę nuo Maskvos, o taip pat kenkia Ukrainai.

„Nord Stream 2“ tiesia Rusijos monopolininkė „Gazprom“ kartu su finansiniais investuotojais „Shell“, „Engie“, OMV, „Uniper“ ir „Wintershall“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką