15min be reklamos
2022 11 30, 10:09

Spalį tarnautojai sunaudojo beveik 4 kartus mažiau šilumos, elektros vartojimas mažėjo 9 proc.

Spalį valstybės įstaigos, įsikūrusios Turto banko valdomose patalpose, sunaudojo 9 proc. mažiau elektros energijos nei pernai tą patį mėnesį, rodo atnaujinti energinio efektyvumo švieslentės duomenys. Šilumos energijos suvartojimas buvo mažesnis beveik 4 kartus, tačiau ir šildymo sezonai miestuose šiemet prasidėjo dešimčia dienų vėliau, pranešė Turto bankas.
Elektros kaina
Elektros kaina / 123RF.com nuotr.
Temos: 1 Energetika

„Dalis įstaigų šildymui naudoja elektrą, todėl matome, kad elektros sutaupyti tiek daug kaip rugsėjį nepavyko. Visgi, net ir 9 proc. sutaupymas yra išties reikšmingas, turint omenyje, kad tai didžiąja dalimi priklauso nuo darbuotojų elgsenos pokyčių“, – aiškina Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Pasak Turto banko vadovo, įspūdingai atrodo šilumos energijos sunaudojimo kiekio kritimas, tačiau duomenis reikėtų vertinti rezervuotai – šiemet šildymo sezonai miestuose prasidėjo maždaug 10-čia dienų vėliau nei pernai, o vidutinė mėnesio oro temperatūra buvo pusantro laipsnio didesnė.

„Tariamės su Energetikos agentūros specialistais, kad jie padėtų interpretuoti duomenis. Tikrai palyginamas mėnuo, įvertinant ir temperatūros pokyčius, bus lapkritis. Centralizuotą šildymą Turto banko klientams teikia per 100 šilumos tiekėjų. Šiuo metu kuriamos automatizuotos sistemas, kad suvartojimą galėtume išskaičiuoti iš sąskaitų ir mažiau priklausytume nuo išorės partnerių, duomenis galėtume pateikti operatyviau“, – sako Turto banko generalinis direktorius M.Sinkevičius.

Vyriausybė įpareigojo viešojo sektoriaus institucijas sunaudojamą energiją sumažinti 20 procentų per artimiausius dvejus metus. Tokiu būdu išlaidos elektrai ir šildymui viešajame sektoriuje per minėtą laikotarpį sumažėtų 100 mln. eurų. Energetikos ministerijos atlikta analizė rodo, jog didžiausius energetinius nuostolius patiriame dėl senos statybos ir žemo energetinio efektyvumo pastatų bei ilgus metus nevykusių investicijų.

Įgyvendindamas Vyriausybės viešajam sektoriui patvirtintas energijos taupymo priemones Turto bankas, bendradarbiaudamas su Lietuvos energetikos agentūra, rugsėjį pristatė švieslentę, kurioje galima sekti valstybės įstaigų energijos suvartojimą, lyginti istorinius duomenis.

Daugiausiai taupė mažos įstaigos, ryškėja lyderiai

Vertinat elektros sutaupymą procentine išraiška, absoliuti lyderystė spalio mėnesį ir toliau teko mažoms įstaigoms. Spalį net 81 proc. elektros, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu, sutaupė Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos, įsikūrusi Klaipėdoje. 76 proc. elektros sutaupė pastatas Švenčionyse, kuriame yra dvi institucijos – Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Taupiausiųjų spalio mėnesio trejetuką užbaigia 74 proc. elektros sutaupęs pastatas Panevėžio rajone, juo naudojasi Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Daugiausiai elektros, vertinant absoliučiais skaičiais, spalį sutaupė Sodros naudojamas pastatas Šiauliuose – iš viso net 14680 kWh. Antrojoje pozicijoje liko Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Ši organizacija ir rugsėjo mėnesį buvo viena iš taupumo lyderių.

Taupiausioms įstaigoms – 50 tūkst. eurų prizas

Praėjusiais metais Turto banko išlaidos už valdomuose pastatuose sunaudotą energiją siekė 7,45 mln. eurų, įvertinus kainų kilimą ir jau įgyvendinamas taupymo priemones, šįmet jos sieks 12–13 mln. eurų.

Skaičiuojama, kad vien pakeitus kasdienę elgseną, galima sutaupyti iki 10–15 proc. energijos. Turto bankas skatina valstybės įstaigas atsisakyti perteklinio ploto, o jų darbuotojus keisti energijos vartojimo įpročius.

„Turto bankas, siekdamas paskatinti įstaigas taupyti, rugsėjo pradžioje paskelbė iniciatyvą „putinOut“. Visi gerai suprantame, kas yra kaltas dėl energetinio karo Europoje, todėl taupydami prisidedame prie režimo alinimo“,– teigia Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius.

Daugiausiai sutaupiusioms institucijoms Turto bankas yra įsteigęs specialų prizą – 50 tūkst. eurų pasirinktam patalpų pagerinimui. Pasak Turto banko vadovo, vertinant tai, kad įstaigos potencialiai gali sutaupyti milijonus, paskatinimo prizas yra sąlyginai simbolinis.

Investicijos į energetinį efektyvumą

Turto bankas per artimiausius dvejus metus ketina iš pagrindų modernizuoti 14 valstybės biurų pastatų, skirs papildomų lėšų visoms apšvietimo sistemoms pakeisti bei šilumos punktų atnaujinimui. Skaičiuojama, kad įgyvendinus visus projektus, Turto banko valdomi pastatai 2024 m. vartos net trečdaliu mažiau energijos nei šiuo metu – kasmet bus taupoma beveik 6 mln. kWh.

Šįmet numatyta pakeisti 10 tūkst. liuminescencinių ir kaitrinių šviestuvų, o per ateinančius dvejus metus bus pakeisti visi tokie šviestuvai esantys Turto banko valdomuose pastatuose, t.y. apie 66 tūkst. šviestuvų. Vien ši priemonė leis sutaupyti net 2,2 mln. kWh elektros energijos. Esamomis kainomis – tai apie milijoną eurų kasmet. Taip pat planuojama atnaujinti ir automatizuoti šilumos punktus, dujomis šildomus pastatus prijungti prie centralizuoto šildymo tinklų, automatizuoti pastatų inžinerines sistemas, pakeisti kondicionierius B klasės kondicionierius į A+ klasės įrenginius. Visiems šiems remontams ir sistemų modernizavimui prireiks apie 8 mln. eurų.

Dar vienas reikšmingas Turto banko projektas – elektros tiekimas iš saulės jėgainių parko, kuris per artimiausius dvejus metus leistų sutaupyti 2,75 mln. kWh elektros. Šiam projektui įgyvendinti jau gauta 1,45 mln. eurų ES fondų subsidiją.

Energijos suvartojimo Turto banko valdomuose administraciniuose pastatuose švieslentę galite rasti tinklapyje www.turtas.lt.

„Pranešimas spaudai“ – tai naujienų agentūrų, juridinių ir fizinių asmenų sukurti bei platinami pranešimai apie paslaugų, gaminių, įmonių ar įstaigų naujienas ir pan. Spręsdama dėl turinio publikavimo UAB „15min“ atsižvelgia į informacijos aktualumą, naudą visuomenei, viešąjį interesą. Už šio turinio skelbimą UAB „15min“ nėra atlyginama. Redakcija turi teisę pranešimus redaguoti, trumpinti, papildyti, šalinti tekste esančias nuorodas ir pavadinimus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
KT: atsinaujinančių išteklių įstatymas gali privilegijuoti rinkos senbuvius
KT: atsinaujinančių išteklių įstatymas gali privilegijuoti rinkos senbuvius
Šilti orai ir Latvijos hidroelektrinės atpigino elektrą: sausį kainos sumažėjo 61 procentu
Šilti orai ir Latvijos hidroelektrinės atpigino elektrą: sausį kainos sumažėjo 61 procentu
„Amber Grid“ pajamos pernai augo 43,1 proc. iki 98,2 mln. eurų
„Amber Grid“ pajamos pernai augo 43,1 proc. iki 98,2 mln. eurų
„Litgrid“ pernai patyrė 49,4 mln. eurų nuostolio, pajamos augo 55 proc.
„Litgrid“ pernai patyrė 49,4 mln. eurų nuostolio, pajamos augo 55 proc.
ES pasiekė susitarimą dėl rusiškų degalų kainų „lubų“
ES pasiekė susitarimą dėl rusiškų degalų kainų „lubų“
LEA: degalai per savaitę Lietuvoje brango 3 centais
LEA: degalai per savaitę Lietuvoje brango 3 centais
LEA: per savaitę elektros kaina mažėjo 32 proc., dujos pigo 8,7 proc.
LEA: per savaitę elektros kaina mažėjo 32 proc., dujos pigo 8,7 proc.
M.Gruodis: dalinant 2 GW pyragą, atsirado papildoma porcija galios. Tačiau ar ilgainiui jos užteks?
Komentaras / M.Gruodis: dalinant 2 GW pyragą, atsirado papildoma porcija galios. Tačiau ar ilgainiui jos užteks?
Premjeras: Norvegija nesiekia pelnytis iš karo Ukrainoje
Premjeras: Norvegija nesiekia pelnytis iš karo Ukrainoje
V.Janulevičius: fintech šalis Lietuva galėtų užsitarnauti ir energytech vardą
V.Janulevičius: fintech šalis Lietuva galėtų užsitarnauti ir energytech vardą
Lietuva Baltijos jūroje gali turėti energetinę salą, teigia energetikos ministras
Lietuva Baltijos jūroje gali turėti energetinę salą, teigia energetikos ministras
Energetikos ministras: elektros kainų krizė yra praeityje
Energetikos ministras: elektros kainų krizė yra praeityje
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką