Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Sprogimas Bagdade aidu nuskambėjo ir Lietuvos degalinėse: kainos paaugo ir dar augs

​​​​​​​Kainos daugumoje Lietuvos degalinių šią savaitę pašoko į viršų, tačiau degalai brango ir penktadienį, po Irano sukarintų pajėgų vado Qasemo Soleimani žūties per JAV raketų smūgį Bagdado tarptautiniame oro uoste. Stambiųjų degalų prekybos tinklų atstovai sako, kad kainos didėja dėl išaugusių akcizų, o ne dėl neramumų Rytuose. Tačiau smulkieji degalų pardavėjai kainų nekėlė ir sako, kad padidėjusius akcizus kompensavo atpigusi nafta. Kainų ekspertai pastebi pasikartojančią tendenciją – degalinės žaibiškai reaguoja į tarptautinius įvykius.
Degalų kainos
Degalų kainos / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Sutapimas ar ne?

Taip jau sutapo, kad degalų kainos didžiuosiuose tinkluose išaugo šiomis dienomis, o kai kur ir penktadienį. Tiesa, degalinių tinklai vis dar išparduoda anksčiau įsigytą rezervą, tačiau kainos padidėjo ir dėl akcizų, o įvykis Irake, galintis virsti dideliais neramumais, galėjo dar labiau paskatinti padidinti kainas.

Negana to, ketvirtadienį dar sumažėjo didmeninė „Orlen Lietuva“ skelbiama degalų kaina, tačiau skaičiai degalinių švieslentėse rodo kitą kryptį.

„Circle K“ ir „Viada“ degalinėse litras 95 markės benzino Vilniuje penktadienį kainavo 1,27 euro, dyzelino – 1,21 euro arba 3-4 centais daugiau nei prieš 4 dienas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje

Benzino litras „Neste“ tinkle penktadienį atsiėjo 1,25 euro, dyzelino – 1,19 EUR. Dar ketvirtadienį „Neste“ benziną Vilniuje pardavinėjo po 1,17 euro.

Regionuose esančios didžiųjų tinklų degalinės kainas kilstelėjo mažiau arba visai nekeitė. Mažesnės degalinės reaguoja vangiau į tarptautinius įvykius. Pavyzdžiui, degalukainos.lt duomenimis, „Sauridos“ ir „Jozitos“ degalinėse litras benzino kainuoja mažiau nei 1,20 euro, atitinkamai pigesnis ir dyzelinas.

A.Vizickas: tai klasikinis atvejis

„Kainos kito jau vakar, dar prieš įvykius Irake. Degalai pabrango dėl akcizų“, – 15min teigė „Neste Lietuva“ vadovas Ringaudas Steikūnas.

„Neste Lietuva“ direktorius Ringaudas Steikūnas
„Neste Lietuva“ direktorius Ringaudas Steikūnas

Sausio 1-ąją Lietuvoje įsigaliojo didesni akcizai degalams. Degalinių tinklo vadovas sako nežinantis, ar degalai pabrango ir dėl susprogdinto Irano generolo, nes šis įvykis pakėlė naftos kainas tarptautinėje rinkoje.

„Nežinau dėl naujų įvykių, nes tai karšti įvykiai“, – sakė jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje

Vis tik tendencijos Lietuvoje rodo, kad degalinių tinklai jautriai reaguoja į tarptautinius įvykius ir degalai pabrangsta iškart. Tai pastebi ir kainas stebinčio portalo Pricer.lt vadovas Arūnas Vizickas.

„Degalinių kainos turėtų tiesiogiai koreliuoti su didmeninėmis „Orlen Lietuva“ kainomis. Bet klasika tapo degalinių kainų keitimo būdas – iškart brangsta degalai, jei auga jų didmeninė kaina arba stebimos brangimo tendencijos naftos biržose. Ir labai lėtas degalų kainų mažėjimas, jei krenta didmeninė kaina“, – pastebėjo A.Vizickas.

Prognozuoja, kad kainos pašoks pirmadienį

Benzinas – trimis centais, dyzelinas – keturiais. Tiek degalai, padidinus akcizus, pabrango „Viada“ tinkle, skaičiuoja bendrovės Mažmeninės prekybos direktorius Vytautas Bacevičius.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Degalų kainos Vilniuje

„Pirmomis metų dienomis dar matėme kainų kritimą. Be to, išparduodame dar likutį iš praėjusių metų, tačiau pirmadienį matysime jau naujus skaičius“, – 15min teigė V.Bacevičius. Pagal dabartinę situaciją naftos rinkoje, V.Bacevičiaus skaičiavimu, pirmadienį degalai Lietuvos degalinėse gali pabrangti vidutiniškai dar keturiais centais už litrą.

„Žinoma, vakare gali ir kristi, o galutinius skaičius pamatysime pirmadienio rytą. Tačiau rinkos kol kas reaguoja dramatiškai“, – sakė jis, pridūręs, kad Iranas ir Irakas yra svarbūs žaidėjai pasaulinėje rinkoje, ir jei ten kils dar didesni neramumai, tai paveiks naftos kainas.

„Viada“ kaip tik dabar išparduoda praėjusių metų likučius. „Jų pakanka maždaug iki dešimties dienų“, – paaiškino „Viados“ Mažmeninės prekybos vadovas.

„Circle K Lietuva“ degalų kategorijos vadovas Rokas Laurinavičius irgi teigė, kad kainos degalų rinkoje po sausio pirmosios keitėsi iš esmės dėl akcizo mokesčio pakeitimų.

Circle K Lietuva nuotr./Kaune atidaryta didžiausia „Circle K“ degalinė Baltijos šalyse
Circle K Lietuva nuotr./Kaune atidaryta didžiausia „Circle K“ degalinė Baltijos šalyse

„Įtakos šios savaitės degalų mažmeninei kainai minėti neramumai Irane neturėjo, tačiau geopolitiniai įvykiai jau ima atsispindėti tarptautinėse biržose, o tai galimai atsilieps produktų kainoms ir Lietuvoje“, – teigė jis.

Brangsta ne visur

Tiesa, ne visi Lietuvos degalinių tinklai iškart sureaguoja į padidintus akcizus ir tarptautinius įvykius. Degalinių tinkle „Jozita“ nuo praėjusių metų degalai pabrango maždaug 2 centais už litrą. „Akcizai šiek tiek padidėjo, bet dalį to padidėjimo kompensavo atpigusi nafta“, – 15min paaiškino „Jozitos“ savininkas Jonas Jokubauskis.

Tarptautiniai įvykiai? „Kad mūsų neveikia tarptautiniai įvykiai. Kokias kainas paskelbs Mažeikiai („Orlen Lietuva“ – aut. past.), tokias ir mes nustatysime. Kol kas ir ten nebrango“, – sakė verslininkas. Tiesa, J.Jokubauskis įsitikinęs, kad degalai jo valdomame tinkle turėtų būti brangesni vienu ar dviem centais.

„Marža kiek sumažėjo, bet prekiauju toliau, man pakanka to, kiek turiu. Mažeikiai nebrangina dar degalų, tai viskas lieka kaip buvę“, – 15min dėstė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius