Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2014 rugpjūčio 21d. 11:04

Sudie, „Gazprom“: Lietuva susitarė su Norvegija dėl gamtinių dujų tiekimo

Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Spaudos konferencijos akimirka
Rugpjūčio 21-oji – džiugi diena Lietuvai. „Litgas“ pasirašė sutartį su Norvegijos „Statoil“ dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo. Norvegiškos dujos Klaipėdą pasieks jau šių metų pabaigoje.

„Statoil“ laimėjo Energetikos ministerijos konkursą ir tapo pagrindiniu gamtinių dujų tiekėju per SGD terminalą. 

Su„Statoil“ pasirašyta 5 metų trukmės sutartis, kuria įmonė įsipareigojo tiekti terminalui 0,54 mlrd. kub. metrų gamtinių dujų kasmet. Sutartis, kaip ir žadėta, pasirašyta rugpjūtį.

„Lietuvos istorijai tai yra išskirtinė diena. Pasirašyta strategiškai svarbi dujų tiekimo SGD terminalui sutartis su Norvegijos bendrove „Statoil“. Tikriausiai niekas negali abejoti, kad pasirašę šią sutartį, kuri įsigalios nuo kitų metų pradžios, pirmą kartą Lietuvos istorijoje turėsime nuolat veikiantį alternatyvų dujų importo šaltinį. Džiaugiuosi pasiektais rezultatais“, – ketvirtadienį džiaugėsi premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak jo, tai didelis žingsnis stiprinant Lietuvos energetinį saugumą, leidžiantis mažinti dujų kainą Lietuvos vartotojams.

Mums tai reiškia, kad mes turėsime alternatyvų šaltinį, didesnį lankstumą ir galimybę diversifikuoti tiekimą, – sakė D.Misiūnas.

„Litgas“ išsiderėjo konkurencingas kainas“, – sakė premjeras. Jis dėkojo kompanijai „Litgas“ ir „Lietuvos energijos“ generaliniam direktoriui Daliui Misiūnui, kuris „pastatė Lietuvos energetiką nuo galvos ant kojų“.

„Mums tai reiškia, kad mes turėsime alternatyvų šaltinį, didesnį lankstumą ir galimybę diversifikuoti tiekimą. Tikiu, kad tai padės didinti vertę mūsų vartotojams, akcininkams, visiems Lietuvos žmonėms“, – sakė D.Misiūnas.

„Statoil“ SGD prekybos ir tiekimo veiklos viceprezidentas Geiras Heitmannas sakė, kad Lietuvoje jam teko dirbti su tikrais profesionalais.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Spaudos konferencijos akimirka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Spaudos konferencijos akimirka

„Tai buvo ilgas ir sunkus darbas. Čia mes sutikome labai profesionalius kolegas. Mums buvo labai įdomu tiek daug sužinoti apie naują valstybę. Tai mums yra nauja valstybė ir regionas, kurio mūsų dujos anksčiau nepasiekdavo. „Statoil“ dujų tiekimas yra daugiausia vykdomas dujotiekiais, kurie jungia telkinius Šiaurės jūroje su žemynine Europa ir Didžiąja Britanija. Tai yra vienintelis SGD terminalas, esantis ne tame regione, kuriam galime tiekti dujas. Mes tiekiame SGD 20-čiai pasaulio šalių, dauguma yra toli, pavyzdžiui, Japonija ir Kinija. Todėl dabar džiaugiamės, kad galime tiekti dujas kaimynui“, – sakė jis.

G.Heitmannas sakė, kad ši sutartis yra tik bendradarbiavimo pradžia.

Kaina nefiksuota

„Litgas“ generalinis direktorius Dominykas Tučkus sakė, kad gamtinių dujų kaina yra nefiksuota – ji susieta su Didžiosios Britanijos gamtinių dujų indeksu.

„Tai yra penkerių metų sutartis, ja bus užtikrintas bazinis dujų tiekimas. Tam, kad ji galėtų veikti, turi būti atvežta 540 mln. kubinių metrų dujų. Sutartis apima tam tikrus aspektus ir galimybes plėtoti perkrovos veiklą Baltijos jūros regione, naudojantis Klaipėdos SGD terminalu.

Dauguma sutarčių šiuo metu pasaulyje nėra fiksuota kaina, ji apskaičiuojama pagal tam tikrą formulę, mūsų formulė siejama su Didžiosios Britanijos gamtinių dujų indeksu, vienu didžiausių indeksų Europos Sąjungoje. Tai reiškia, kad importuojamų dujų kaina koreliuos su likusia Europos Sąjunga“, – sakė D.Tučkus.

Remiantis paskutinių 4 mėnesių ES dujų biržose vyraujančiomis kainomis, Lietuvoje pristatytos SGD kainuotų 900-1000 litų už 1000 kubinių metrų, įvertinus dujų kaloringumą. „Be abejo, gamtinių dujų rinka pasižymi sezoniškumu ir kainos žiemą turi tendenciją būti aukštesnės, ypač esant šaltam orui“, – pabrėžė D. Tučkus.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./D.Tučkus
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./D.Tučkus

„Litgas“ taip pat yra pasirašiusi 12 neįpareigojančių sutarčių, kurios praverstų, norint importuoti daugiau dujų. Šiose sutartyse dujų kaina ar kiekis nėra numatyta.

Preliminari sandorio su „Statoil“ vertė siekia 2,5–3 mlrd. Lt.

„Yra galimybė padidinti tą kiekį (540 mlrd. kubinių metrų), tačiau tik papildomai veiklai“, – sakė D.Tučkus. „Statoil“ dujos bus tiekiamos reguliuojamiems Lietuvos energijos gamintojams – šilumos, elektros jėgainėms.

Terminalo pajėgumai siekia 3,5 mlrd. kubinių metrų dujų. Lietuvai kartu su „Achema“ per metus reikia apie 3 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.

Pirmasis laivas su dujomis Lietuvą pasieks gruodžio pabaigoje arba sausio pradžioje. Vėliau per metus į Klaipėdą plauks 6–7 reisai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:46
00:54
49:36

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką