15min be reklamos
2023 01 27, 14:18

Teismas turės spręsti, ar „Elektrum Lietuva“ teisėtai nebeperka elektros iš Vydmantų parko

Teismas turės spręsti, ar Latvijos energetikos milžinės „Latvenergo“ antrinė bendrovė „Elektrum Lietuva“ teisėtai sustabdė elektros pirkimą iš Vakarų sankcijų suvaržytos elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuvos“ grupės įmonės „Vydmantai wind park“ valdomo Vydmantų vėjo parko.
„Elektrum“
„Elektrum“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį panaikino pernai lapkritį priimtą Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria buvo sustabdyta byla pagal „Vydmantai wind park“ ieškinį „Elektrum Lietuvai“.

„Apeliacinės instancijos teismas konstatavo, kad civilinė byla buvo sustabdyta nepagrįstai – ji nėra susijusi su administracine byla, kurioje ieškovė ginčija Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos veiksmus ir sprendimus įtraukti ją į sąrašą asmenų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos“, – teigiama Apeliacinio teismo pranešime.

„Vydmantai Wind Park“ pirmosios instancijos teismo prašė pripažinti, kad „Elektrum Lietuva“ neteisėtai sustabdė 2020 metų rugsėjį pasirašytą sutartį pirkti elektrą iš Vydmantų vėjo parko, taip pat iš nepriklausomos tiekėjos priteisti 1,3 mln. eurų baudą už vienašališką sutarties sustabdymą, 1,6 mln. eurų skolą už patiektą elektrą, 91 tūkst. eurų delspinigių už pavėluotą atsiskaitymą bei 6 proc. palūkanas nuo visos priteistos sumos.

Apeliacinis teismas pabrėžė, kad bylos sustabdymas yra nesuderinamas su siekiu užtikrinti nacionalinį saugumą ir užsienio politikos interesus, be to, byloje turi būti vertinamas tik „Elektrum Lietuvos“ sprendimo sustabdyti sutartį teisėtumas.

„Nepriklausomai nuo administracinės bylos baigties, pirmosios instancijos teismas, nagrinėdamas tarp šalių kilusį ginčą, turėtų nustatyti, ar egzistavo teisinis ir faktinis pagrindas „Elektrum Lietuvai“ imtis veiksmų sustabdant sutarties (...) vykdymą“, – teigiama teismo pranešime.

Pernai liepą „Elektrum Lietuva“ BNS informavo, jog nebeperka elektros, pagamintos „Vydmantai wind park“ valdomame Vydmantų vėjo parke. Pagal 2020 metų rugsėjį pasirašytą sutartį „Elektrum Lietuva“ trejus metus buvo įsipareigojusi įsigyti visą šiame vėjo jėgainių parke pagamintą elektrą.

2022 metų gegužę Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) paskelbė, jog dėl sąsajų su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu įšaldytos Rusijos valstybinės energetikos monopolijos „Inter RAO“ kontroliuojamos elektros tiekėjos „Inter RAO Lietuva“ grupės įmonės „Vydmantai wind park“ lėšos.

Vakarų Lietuvoje esančiame Vydmantų vėjo parke yra 15 elektrinių, kurių bendra instaliuota galia siekia 30 megavatų (MW). 2021 metais vėjo parkas pagamino 57 gigavatvalandes (GWh) elektros energijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lietuvoje įmonės tvarumą supranta kitaip nei kitose Baltijos šalyse
Reklama
Periodontitas: simptomai ir faktai, kodėl nereikia bijoti jo gydymo
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką