Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Turto iššvaistymu kaltinamo „Dalkia Lietuva“ vadovo Jeano Sacreste'o advokatas: teisybė nugalės

Jeanas Sacreste'as
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jeanas Sacreste'as
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas turėjo pradėti nagrinėti baudžiamąją bylą dėl vienų didžiausių Lietuvos šilumos ūkio įmonių „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ buvusių ir esamų vadovų galimo piktnaudžiavimo tarnyba, didelės vertės svetimo turto iššvaistymo ir sukčiavimo. Tačiau pirmasis posėdis neįvyko, kadangi jame nedalyvavo vertėjas, kurio reikia vienam iš kaltinamųjų – „Dalkia Lietuva“ vienam iš vadovų Jeanui Sacreste'ui.

Kaip dar lapkritį skelbė FNTT, surinkti duomenys leidžia įtarti, kad neteisėtai manipuliuojant dujų įsigijimo kainomis bendrovėms „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ bei šilumos vartotojams buvo padaryta daugiau nei 10 mln. Lt (2,89 mln. eurų) žala.

Tikisi laimėti

Tačiau J.Sacreste'o advokatas Andrius Baranskis tvirtina, kad kaltinimai yra nepagrįsti, todėl visi kaltinamieji bus išteisinti. Be koncerno „Icor“ vadovo Andriaus Janukonio ir J.Sacreste'o, prieš teismą stos ir „Vilniaus energijos“ prezidentas Linas Samuolis.

„Teisybė nugalės. Byla liečia komercinius santykius, visa veikla buvo reguliuojama, visos aplinkybės jau buvo išnagrinėtos prieš beveik 10 metų tiek Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK), tiek Valstybės kontrolės. Tad beliks dar kartą patvirtinti teisme, kad jokių pretenzijų, jokių nusikaltimų nebuvo padaryta. Pretenzijų institucijos neturėjo, visos aplinkybės buvo išnagrinėtos labai atidžiai“, – teigė A.Baranskis.

FNTT tyrimo duomenimis, kaltinamųjų A.Janukonio ir J.Sacreste'o vadovaujama bendrovė „Dalkia Lietuva“, laimėjusi viešąjį konkursą, iš vienos didžiausių gamtinių dujų tiekėjų Lietuvoje įsigijo gamtinių dujų, kurias pagal sutartį galima buvo naudoti tik elektrai gaminti.

Nuostoliai – vartotojams

Teisybė nugalės. Byla liečia komercinius santykius, visa veikla buvo reguliuojama, visos aplinkybės jau buvo išnagrinėtos prieš beveik 10 metų tiek Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK), tiek Valstybės kontrolės, – teigė A.Baranskis.

„Tačiau elektros negaminanti ir neturinti tam reikiamos infrastruktūros „Dalkia Lietuva“ nesilaikė šių sutarties sąlygų ir perpardavė šias dujas įmonei „Vilniaus energija“ už žymiai didesnę kainą.

Tai įvyko, kai UAB „Vilniaus energija“, vykdydama gamtinių dujų pirkimą 2004 metams, nesilaikė kuro, kurio reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų tvarkos ir organizavo viešąjį pirkimą pagal pačios bendrovės nustatytas taisykles, kuriomis buvo sudarytos sąlygos dalyvauti konkurse su „Vilniaus energija“ susijusiai bendrovė „Dalkia Lietuva“, – buvo teigiama FNTT pranešime.

Taip pat buvo pranešta, kad tyrimo metu nustatyta, jog „Vilniaus energija“, pirkdama gamtines dujas per kaltinamųjų valdomą įmonę „Dalkia Lietuva“, nepagrįstai išleido daugiau kaip 5,1 mln. Lt (1,477 mln. eurų) „Vilniaus energijos“ piniginių lėšų, skirtų kurui įsigyti. Tokiu būdu buvo nepagrįstai padidintos šilumos gamybos sąnaudos įsigyjant dujas ir atitinkamai iš vartotojų pareikalauta papildomai sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.

Ikiteisminiame tyrime taip pat buvo išaiškinta, kad įmonių „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ buvę ir esami vadovai galimai iššvaistė iš vienos didžiausių dujų tiekėjų Lietuvoje gautą 3,4 mln. Lt (beveik 1 mln. eurų) kompensaciją dėl netinkamos gamtinių dujų pardavimo kainodaros.

Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Andrius Janukonis
Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr./Andrius Janukonis

Keletą milijonų siekianti kompensacija buvo pervesta tai pačiai su kaltinamaisiais susijusiai bendrovei „Dalkia Lietuva“. Apie šilumos gamintojų „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ gautą kompensaciją nebuvo informuota Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl šilumos kaina buvo sąmoningai padidinta.

FNTT teigimu, apgaule iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų šilumos vartotojų buvo pareikalauta sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt (291 tūkst. eurų).

FNTT teigimu, apgaule iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų šilumos vartotojų buvo pareikalauta sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt (291 tūkst. eurų) už parduotą šilumos energiją.

Kaltinimus atmeta

„Dalkia Lietuva“ atmeta visus kaltinimus. Esą įsigytos dujos buvo panaudotos gaminti elektros energiją ir tą yra pripažinusi bendrovė „Dujotekana“, o Vilniaus apygardos teismas abiejų bendrovių ginčą pabaigė taikos sutartimi. „Vilniaus energija“ iš „Dalkia Lietuva“, bendrovės teigimu, elektrai gaminti 2004 metais įsigijo tik 127 mln. kub.m dujų, o elektrai gaminti sunaudojo daugiau kaip 170 mln. kub.m dujų.

„Dalkia Lietuva“ atmeta visus kaltinimus. Esą įsigytos dujos buvo panaudotos gaminti elektros energiją ir tą yra pripažinusi bendrovė „Dujotekana“, o Vilniaus apygardos teismas abiejų bendrovių ginčą pabaigė taikos sutartimi.

Be to, esą dujų kaina įtakos elektros kainos neturėjo, kadangi kainos yra reguliuojamos ir nustatomos remiantis Elektrėnų elektrinės, o ne Vilniaus ar Kauno elektrinių sąnaudomis. Dėl reguliavimo, kaip teigia „Dalkia Lietuva“, įtakos dujų kainą nebūtų turėjusi ir šilumos kainai, jeigu ta šiluma būtų buvusi gaminama deginant šias dujas. Pasak bendrovės, šilumos kainų nustatyme tuo metu galiojo visiškai kita VKEKK metodika, nei yra šiuo metu. Todėl faktinė dujų kaina negalėjo veikti VKEKK šilumos įmonėms nustatomo šilumos tarifo pagal tuo metu galiojusį šilumos kainos reguliavimo mechanizmą.

Baigti dar ne visi tyrimai

FNTT kartu su Generaline prokuratūra vis dar tęsia ir kitą ikiteisminį tyrimą dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo Vilniaus miesto švietimo įstaigoms pagal 2002 metais sudarytą sutartį tarp Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir šilumos tiekėjo licencijos neturinčios tarpinės bendrovės.

Įtariama, kad dėl to Vilniaus miesto savivaldybė galimai patyrė daugiau nei 71 mln. Lt (20,56 mln. eurų) nuostolį bei sudarė galimybę tarpinei bendrovei 2002–2012 metų laikotarpiu nepagrįstai gauti daugiau kaip 71 mln. Lt lėšų. Taip pat toliau tęsiamas tyrimas dėl šilumos gamintojo „Vilniaus energijos“ biokuro pirkimo iš susijusios įmonės.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus energijos“ patalpose
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./„Vilniaus energija“
informacija
VILNIAUS ENERGIJA, UAB
Vadovas: Alexander Husty Darbuotojų sk.: 38 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką