Dabar populiaru
Publikuota: 2015 liepos 21d. 06:46

Ukraina nori kazachiškų dujų, tačiau ekspertai perspėja, kad jos nebus pigesnės už rusiškąsias

Dujų paskirstymo stotis netoli Kijevo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Dujų paskirstymo stotis netoli Kijevo

Ukraina nori pradėti pirkti gamtines dujas iš Kazachstano, tačiau dabar egzistuojantis vienintelis šios žaliavos tranzito kelias veda per Rusiją. Ekspertai neabejoja, kad Maskva jokiu būdu neleis sudaryti konkurencijos rusiškoms dujoms, todėl siekdamas išspręsti kazachiškų dujų tranzito klausimą Kijevas į pagalbą galvoja pasitelkti ES. Vis dėlto, net Maskvai uždegus žalią šviesą dujų iš Vidurinės Azijos tranzitui, jos nebus pigesnės už rusiškąsias, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Apie tai, kad Kijevas norėtų pirkti dujas iš Kazachstano, neseniai paskelbė Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministras Vladimiras Demčyšynas. Tačiau ši idėja susiduria su kliūtimi – dujos iš Vidurio Azijos, prieš pasiekdamos Ukrainą, turėtų tekėti Rusijos teritorija.

„Dėl šio klausimo būtina pritraukti Europos Komisijos (EK) dėmesį. Esame pasiruošę į ją kreiptis dėl pagalbos derybose su mūsų bendru kaimynu“, – sakė Ukrainos energetikos ir anglių pramonės ministerijos atstovas Michailas Bno-Airianas.

Kijevas jau kurį laiką stengiasi iš Rusijos gauti leidimą dėl tiesioginio dujų iš Vidurinės Azijos tranzito.

Pirmasis Kazachstano premjeras Bakitžanas Sagintajevas savo ruožtu paskelbė, kad Ukraina pasiruošusi savo teritoriją panaudoti kazachiškų dujų ir naftos tranzitui į Europos šalis.

Jo teigimu, šie klausimai greitu metu bus detaliau aptarti.

Kijevas jau kurį laiką stengiasi iš Rusijos gauti leidimą dėl tiesioginio dujų iš Vidurinės Azijos tranzito.

Energetikos ekspertai sako, kad Rusija niekada nesutiks tapti tranzito šalimi, nes valstybinis šalies dujų koncernas „Gazprom“ superka gamtines dujas iš Vidurio Azijos tiekėjų ir tuomet jas perskirsto savo nuožiūra.

Kitaip tariant, Maskva gina savo verslo interesus ir nenori jam sudaryti konkurencijos.

Konsultacijų bendrovės „East European Gas Analysis“ vadovas Michailas Korčiomkinas teigia, kad Kazachstanas, Uzbekistanas ir Turkmėnistanas norėtų savo gamtines dujas pardavinėti Ukrainai ir kitoms Europos šalims, tačiau to padaryti negali dėl to, kad Rusija neleidžia dujų tranzito savo teritorija.

„Šiuo atžvilgiu Rusija yra blogiausia dujų tranzito partnerė Europoje“, – tvirtino M.Korčiomkinas.

2011–2013 m. Kazachstanas Rusijai pateikė daugiau negu 12 mlrd. kubinių metrų dujų. M.Korčiomkino teigimu, esant susitarimui dėl dujų tranzito, nemaža šių dujų dalis galėjo pasiekti Europos vartotojus.

2011–2013 m. Kazachstanas Rusijai pateikė daugiau negu 12 mlrd. kubinių metrų dujų. 

Rusija trečiąjį šių metų ketvirtį Ukrainai pasiūlė už 1000 kubinį metrų gamtinių dujų mokėti 247,13 dolerio.

Tokia kaina Kijevui pasirodė per aukšta, nes rinkos kaina jis laiko 205–207 dolerius už 1000 kubinių metrų.

Tačiau abejojama, kad gamtinės dujos iš Kazachstano būtų pigesnės, nes, tikėtina, Astana sieks už jas gauti europinę kainą, šiuo metu siekiančią 260–270 dolerių už 1000 tūkstantį kubinių metrų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

01:30
01:16
01:39

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką