TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ukrainos „Naftogaz“ atstovas Sergejus Oleksijenka: Ukrainai bus dar sunkiau, nes ateina žiema

Naftogaz valdybos pirmininko pavaduotojas Segėjus Oleksijenko
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Naftogaz valdybos pirmininko pavaduotojas S.Oleksijenka
Šaltinis: 15min
0
A A

Ukraina su pavydu žiūri į Lietuvos suskystintų gamtinių dujų terminalą. Žurnalo „Valstybė“ konferencijoje trečiadienį lankęsis Ukrainos „Naftogaz“ valdybos pirmininko patarėjas Sergejus Oleksijenka sakė, kad Ukraina tikisi, kad Klaipėdos SGD terminalas bus vienas sėkmingiausių projektų ne tik Rytų Europoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Ukraina pati ketina statyti SGD terminalą Juodojoje jūroje ir tikisi tą padaryti dvigubai greičiau nei Lietuva. Tai gyvybiškai svarbus projektas Ukrainai, siekiančiai atsiskirti nuo Kremliaus politiką vykdančio „Gazprom“.

„Dauguma žmonių jau apsiprato su dabartine situacija. Reikia telkti pastangas ir teikti lėšas ir išteklius kovotojams rytinėje Ukrainos dalyje. Norint pakeisti sistemą, kuri išliko ten po Sovietų Sąjungos žlugimo, reikės daug kovos, kova nesibaigė. Mūsų sunkumai bus tik dar didesni, turint omenyje, kad artėja žiema“, – sakė S.Oleksijenka.

Kalbėdamas apie Ukrainos ir visos Europos dujų sektorių, jis išskyrė kelis prioritetus. Vienas jų – sutarties su „Gazprom“ pakeitimas.

„Gazprom“ sutartis, pagal kurią tiekiamos dujos Ukrainai ir dujos tranzitui, turėtų būti pakeista skaidriu dokumentu, kuris atitiktų Europos standartus ir būtų suprantamas kainodaros ir pristatymo terminų prasme. Reikėtų skirti deramą dėmesį kainodarai bei susieti kainas su dujų tiekimo centrų kainomis“, – sakė jis.

„Gazprom” pasiruošęs prisiimti didelius nuostolius, kad pasiektų savo politinius tikslus, – pabrėžė S.Oleksijenka.

S.Oleksijenka pasakojo apie didžiulius iššūkius, su kuriais susidūrė Ukraina, „Gazprom“ sustabdžius dujų tiekimą. Ukraina turėjo užsitikrinti reikalingų dujų kiekį ne tik sau, bet ir Europos valstybėms, su kuriomis yra pasirašytos sutartys dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą.

S.Oleksijenka pasidžiaugė praėjusią savaitę Ukrainos ir Norvegijos „Statoil“ pasirašyta dujų tiekimo sutartimi. Tačiau jis pabrėžė, kad norvegų dujų neužteks, kad būtų kompensuotas visas kiekis dujų, kurį Ukrainai ir tranzitui anksčiau tiekė Rusija.

„Gazprom” pasiruošęs prisiimti didelius nuostolius, kad pasiektų savo politinius tikslus“, – sakė jis. Todėl strateginis Ukrainos tikslas yra plėtoti dujų importo infrastruktūrą.

„Mus labai domina Lietuvos patirtis, kai ji paleis SGD terminalą. Tikėkimės, kad jis bus sėkmingiausias Rytų Europoje, gal net visoje ES. Ukraina tikisi, kad ji kitąmet galės pradėti statyti SGD terminalą Juodojoje jūroje. Lietuva jį stato ketverius metus, o Ukrainai tą projektą teks užbaigti mažiau nei per dvejus metus“, – kalbėjo S.Oleksijenka.

Jis taip pat pabrėžė, kad bus plėtojami dujų jungčių projektai, pavyzdžiui, su Lenkija, kad būtų galima išnaudoti vakarinėje Ukrainos dalyje esančias dujų saugyklas.

„Kova ir karas nesibaigė – Ukrainai reikia pagalbos. Mus nustebino, kad kaimyninės šalys mus labai palaiko. Mums būtina užkirsti  kelią, kad „Gazprom“ neturėtų išskirtinės teisės naudotis dujų tiekimo infrastruktūra Europoje. Europa turi suvokti, kad „Gazprom“ manipuliuoja rinkomis vasarą, darys tą ir žiemą. Reikia kiek įmanoma sumažinti priklausomybę nuo „Gazprom“ kaip tarpininko ir išplėsti dujų tiekėjų skaičių. Galime priversti Rusiją laikytis Trečiojo energetikos paketo reikalavimų“, – kalbėjo S.Oleksijenka.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką